Ford lubi kitesurfing - Ford Focus Active Challenge

W dniach 15-18.08.2019 odbyła się ostatnia tegoroczna runda zawodów kitesurfingowych Ford Focus Active Challenge. Zostały przeprowadzone w długi sierpniowy weekend i miały rangę mistrzostw Polski, więc poza zwycięzcami pucharu wyłoniły również mistrzów Polski w kitesurfingu w roku 2019 r.

Mistrzostwa były rozgrywane w dwóch konkurencjach: Formuła Kite Open oraz Freestyle. W pierwszej triumfowali: Julia Damasiewicz i Maks Żakowski, w drugiej: Martyna Konkel i Marek Rowiński.

W ten sam weekend odbyły się również młodzieżowe zawody w kategoriach Formula Kite Open do lat 19, 16 i 14, w których zwyciężyli: ponownie Julia Damasiewicz, Jakub Jurkowski, Jan Koszowski oraz do lat 18 i 14 we Freestyle, gdzie triumfowali: Oskar Cholewiński i Bartosz Włodarczyk.

Ford Focus Active ChallengeFord Focus Active Challenge Dominik Kalamus

Natomiast zwycięzcami tegorocznego Pucharu Polski zostali: Katarzyna Lange i Marek Rowiński, a w kategoriach młodzieżowych: Oskar Cholewiński i Krzesimir Przybyłowski. Dodatkowo zostały rozegrane wyścigi Twin Tip Racing do lat 14, w których zwyciężył Jan Koszowski. Gratulacje dla wszystkich!

Pomimo zmiennych warunków pogodowych udało się rozegrać zawody we wszystkich planowanych kategoriach. W konkurencji Formuła Kite Open zawodnicy ścigali się na foilach – masztach ze skrzydłami pracującymi pod deską, które pozwalają do maksimum wykorzystać fale i wiatr. Między innymi dlatego w ostatnich latach hydrofoil szturmem zdobywa świat surfingu. Oprócz tego pływaniu na foilu jest bardzo widowiskowe, chociaż wymaga od zawodników zupełnie innej techniki.

Ford Focus Active Challenge Puck 2019Ford Focus Active Challenge Puck 2019 D. Kalamus

Dodatkową atrakcją Ford Focus Active Challenge była wizyta dwóch legend kitesurfingu i wielokrotnych mistrzów świata w tej dyscyplinie sportu: Brytyjczyka Aarona Hadlowa i Airtona Cozzolino z Republiki Zielonego Przylądka (Cabo Verde). Pierwszy jest pięciokrotnym mistrzem świata we freestylu, drugi – dwukrotnym mistrzem świata i jednym z najbardziej wszechstronnych, innowacyjnych i utalentowanych surferów jacy kiedykolwiek dotknęli stopami deski.

Zawody Ford Focus Active Challenge odbywają się pod patronatem producenta samochodów, bo Ford jest nie tylko sponsorem tytularnym, ale i inicjatorem zawodów kitesurfingowych w Polsce w obecnej formie. Polski oddział koncernu wspiera kitesurfing od samego początku. Oby tak było zawsze, bo to piękny sport.

Ford Focus Active Challenge - Znamy mistrzów Polski w kitesurfingu 2019!Ford Focus Active Challenge - Znamy mistrzów Polski w kitesurfingu 2019! Dominik Kalamus

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.