Jak szybko schłodzić samochód w upał?

Samochód pozostawiony na słońcu bardzo szybko się nagrzewa. W wyjątkowo ciepłe dni temperatura w kabinie może przekroczyć nawet 60 stopni Celsjusza. Podpowiadamy jak skutecznie i szybko schłodzić wnętrze auta.

Wsiadając do rozgrzanego słońcem samochodu, można mieć wrażenie wchodzenia do piekarnika. Większość współczesnych aut jest wyposażonych w klimatyzację, która znacznie ułatwia podróżowanie w letnie dni. Istnieje kilka trików, które przy jej użyciu pomogą szybciej schłodzić kabinę.

Zrób przeciąg

W miarę możliwości przed rozpoczęciem podroży, dobrze jest otworzyć w samochodzie okna, albo nawet drzwi na "przestrzał". Taki przeciąg wywietrzy kabinę i wpuści do środka świeże, chłodniejsze powietrze. Choć brzmi niedorzecznie, pomóc może też kilkakrotne trzaśnięcie drzwiami, które dosłownie "wypchnie" z kabiny część nagrzanego powietrza.

Jak najszybciej rusz w drogę

Gdy wstępnie wywietrzymy kabinę, dobrze jest od razu ruszyć w drogę. Włączona klimatyzacja to jedno, ale pomocne będzie otwarcie wszystkich okien. Podczas jazdy nagrzane powietrze dużo szybciej wyleci z samochodu.

Jeśli zobaczysz zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału, możesz legalnie wybić szybę:

Zobacz wideo

Zabezpiecz samochód przed przegrzaniem

Poza wiedzą dotyczącą efektywnego schłodzenia samochodu, dobrze jest zapobiegać jego przegrzaniu. Pozostawiając samochód podczas upału na otwartej przestrzeni, warto osłonić przednią szybę. Osłony wykonane z folii odbijającej promienie słoneczne kupimy na niemal każdej stacji benzynowej, czy w sklepach motoryzacyjnych. Wbrew pozorom większość ciepła dostaje się do kabiny właśnie przez szybę (to duża, płaska i nieizolująca powierzchnia), więc osłonięcie jej foliową zasłoną znacznie ograniczy nagrzewanie się wnętrza.

Alternatywą dla mobilnej osłony, jest przyciemnienie szyb. W Polsce jest jednak ograniczone przepisami - przyciemnić możemy jedynie boczne szyby i tylną.

Parkuj w cieniu

Najlepszym rozwiązaniem jest zostawianie auta w zacienionych miejscach. Nie tylko zapobiegnie to przegrzaniu się kabiny, ale też uchroni pojazd. Słońce bywa bowiem bezlitosne nie tylko dla powłoki lakierniczej, ale także dla opon i plastików wewnątrz auta, które parcieją pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promieniowania UV.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.