Jak szybko schłodzić samochód w upał?

Samochód pozostawiony na słońcu bardzo szybko się nagrzewa. W wyjątkowo ciepłe dni temperatura w kabinie może przekroczyć nawet 60 stopni Celsjusza. Podpowiadamy jak skutecznie i szybko schłodzić wnętrze auta.

Wsiadając do rozgrzanego słońcem samochodu, można mieć wrażenie wchodzenia do piekarnika. Większość współczesnych aut jest wyposażonych w klimatyzację, która znacznie ułatwia podróżowanie w letnie dni. Istnieje kilka trików, które przy jej użyciu pomogą szybciej schłodzić kabinę.

Zrób przeciąg

W miarę możliwości przed rozpoczęciem podroży, dobrze jest otworzyć w samochodzie okna, albo nawet drzwi na "przestrzał". Taki przeciąg wywietrzy kabinę i wpuści do środka świeże, chłodniejsze powietrze. Choć brzmi niedorzecznie, pomóc może też kilkakrotne trzaśnięcie drzwiami, które dosłownie "wypchnie" z kabiny część nagrzanego powietrza.

Jak najszybciej rusz w drogę

Gdy wstępnie wywietrzymy kabinę, dobrze jest od razu ruszyć w drogę. Włączona klimatyzacja to jedno, ale pomocne będzie otwarcie wszystkich okien. Podczas jazdy nagrzane powietrze dużo szybciej wyleci z samochodu.

Jeśli zobaczysz zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału, możesz legalnie wybić szybę:

Zabezpiecz samochód przed przegrzaniem

Poza wiedzą dotyczącą efektywnego schłodzenia samochodu, dobrze jest zapobiegać jego przegrzaniu. Pozostawiając samochód podczas upału na otwartej przestrzeni, warto osłonić przednią szybę. Osłony wykonane z folii odbijającej promienie słoneczne kupimy na niemal każdej stacji benzynowej, czy w sklepach motoryzacyjnych. Wbrew pozorom większość ciepła dostaje się do kabiny właśnie przez szybę (to duża, płaska i nieizolująca powierzchnia), więc osłonięcie jej foliową zasłoną znacznie ograniczy nagrzewanie się wnętrza.

Alternatywą dla mobilnej osłony, jest przyciemnienie szyb. W Polsce jest jednak ograniczone przepisami - przyciemnić możemy jedynie boczne szyby i tylną.

Parkuj w cieniu

Najlepszym rozwiązaniem jest zostawianie auta w zacienionych miejscach. Nie tylko zapobiegnie to przegrzaniu się kabiny, ale też uchroni pojazd. Słońce bywa bowiem bezlitosne nie tylko dla powłoki lakierniczej, ale także dla opon i plastików wewnątrz auta, które parcieją pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promieniowania UV.

Więcej o:
Komentarze (16)
Jak szybko schłodzić samochód w upał?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Darmowe porady

  Oceniono 7 razy 5

  Dodam jeszcze porady które zauważalnie przyśpieszają obniżenie temperatury:
  1) przełącz klimę na obieg WEWNĘTRZNY (KLUCZOWE)
  2) nie ustawiaj wentylatora na maks, a na 1/3 - 1/2 obrotów - wtedy chłodzenie jest najwydajniejsze
  3) podczas jazdy klima pracuje wydajniej niż na postoju
  4) jeżeli są nawiewy na drugi rząd siedzeń na których nikt nie podróżuje warto je lekko przymknąć - cała wydajność klimatyzacji będzie na przednich pasażerów (w niektórych autach jest to szczególnie zauważalne)

 • Gość: kosztor

  Oceniono 2 razy 2

  parkujemy w cieniu, jeżeli pod drzewem to porawdopodobnie będzie "upstrzony" ale chłodny

 • Gość: Adrian

  0

  Porady napisane 13 sierpnia. Na koniec wakacji. Bardzo wczas. Powinno to być w maju - czerwcu. Za szybcy za wściekli...

 • Gość: Fido

  Oceniono 4 razy 0

  Widzę że nikt nie kwapi się z napisaniem o równie prostym i skutecznym sposobie. Ja go stosuję w drugim już, granatowym samochodzie. Skoro zależy nam na zbiciu temperatury wnętrza z tych 60-70st to szybciej i prościej, bez obciążania układu klimatyzacji będzie zbicie tej własnie wyjściowej temperatury... nie dopuszczając do jej wystąpienia: uwaga... O_WIE_WKI. Tak, dokładnie. Zawsze zostawiam samochody z opuszczonymi szybami. Owiewki gwarantują ze nawet podczas załamania pogody i ulewy woda nie napada mi do środka a przy tym gwarantują ciągły przeciąg, nawet w bezwietrzny dzień. Jak? No to już podstawy fizyki się kłaniają, ale zapewniam że gorące powietrze zawsze unosi się do góry i gdy tylko znajduje szczelinę - w tym wypadku uchylone na przestrzał szyby - ucieka. W słoneczny dzień zostawiłem termometr z rejestracją temp. i czasu. W szczytowym momencie, na podłokietniku pośrodku temp. powietrza wynosiła 47,8stC. Samochód ciemnograntowy bez przyciemnianych szyb. Można? Można. Wsiadam do ciepłego ale nie nagrzanego jak piekarnik samochodu, opuszczam szyby i ruszam, dopiero po chwili włączając klimatyzację na 20-30% obrotów, nie więcej - zamykam szyby i wio:) POLECAM

 • zz1026

  Oceniono 1 raz -1

  "Alternatywą dla mobilnej osłony, jest przyciemnienie szyb. W Polsce jest jednak ograniczone przepisami - przyciemnić możemy jedynie boczne szyby i tylną."

  bzdura
  przyciemnic mozna wszystkie pod warunkiem ze nie robi tego janusz w stodole tylko firma ktora ma folie z atestem i homologacja

  jak na redaktora w dziale moto poraza brak tak podstawowej wiedzy

 • Gość: lechutek

  Oceniono 6 razy -6

  Nie potrzeba żadnych trików, żeby szybko schłodzic wnetrze samochodu!
  1/ samochód kupujemy jasny-biały, srebrny, zółty
  2/ włączamy klime na auto/musi byc automatyczna
  3/ po 1 minucie mamy juz wystarczajaco w samochodzie.
  warunek- samochód Kia Cerato diesel 1,6 CRDi.
  Tylko minute potrzebuje na chłodek w srodku.
  Jeżeli ktos kupuje czrny, granatowy, ciemno szary wózek- to nie wie , co robi.!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX