Jakie samochody można prowadzić bez prawa jazdy?

Okazuje się, że na rynku są pojazdy, którymi mogą kierować osoby nie mające uprawnień do prowadzenia samochodów. A, jakie samochody można prowadzić bez prawa jazdy?

Samochody bez prawa jazdy

W Polsce najczęściej rejestrowane są “mikrosamochody”. Do ich prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii AM lub - B1, B, A. Z kolei, czterokołowce lekkie można prowadzić z prawem jazdy kategorii B1, B, A. Skąd więc to powszechne przekonanie, że samochody można prowadzić bez prawa jazdy? Zazwyczaj spowodowane jest to mylną interpretacją przepisów.

Zobacz, krótkie wideo. Chciała złożyć zawiadomienie na męża - straciła prawo jazdy i wkrótce odpowie przed sądem:

Zobacz wideo

Autem, które można prowadzić nie posiadając prawa jazdy, jest tak zwany mini car. Wszystkie inne pojazdy podlegają przepisom i istnieją wobec nich specjalne wymogi prawne.

Samochody bez prawa jazdy - przepisy

Takiemu myśleniu winne są przepisy dotyczące motorowerów i mylne ich interpretacje. Do 2013 roku można było prowadzić motorower po ukończeniu 18 roku życia. Obecnie, do ich prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii AM, podobnie jak w przypadku czterokołowców lekkich.

Warto jednak pamiętać, że przepisy te dotyczą jedynie motorowerów, a nie jak się mylnie sądzi, także czterokołowców lekkich. By prowadzić zwykły czterokołowiec trzeba mieć minimum prawo jazdy B1.

Samochody bez prawa jazdy do 50 cm

Samochody bez prawa jazdy do 50 cm to tak zwane czterokołowe mini cary. Te auta powoli zdobywają polski rynek motoryzacyjny. Mini car to niewielkich rozmiarów auto czterokołowe, dwuosobowe, które nie rozwija prędkości wyższej niż 45 km/h. Na polskich drogach to widok wciąż bardzo rzadki, choć ta sytuacja powoli się zmienia.

Osoby, które nie mają prawa jazdy, mają za to szansę samodzielnie podróżować po drogach. Mini cary mają budowę zbliżoną do samochodów osobowych, choć mogą być zarejestrowane jako motorowery. Te pojazdy można prowadzić bez posiadania prawa jazdy.

Mini cary projektowane są tak, aby miały równo rozłożony ciężar. Jest to niezwykle korzystne ze względu na fakt, że fizycznie nie mogą dachować.

Samochody bez prawa jazdy lub z prawem jazdy kategorii AM są znacznym ułatwieniem dla osób, które nie ukończyły 18 lat, a pragną poruszać się po drogach jak pełnoprawni kierowcy. Zawsze jednak warto dokładnie zaznajomić się z przepisami ruchu drogowego, ponieważ te niejednokrotnie bywają mylnie interpretowane.

Więcej o:
Komentarze (13)
Jakie samochody można prowadzić bez prawa jazdy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • klm747

  Oceniono 18 razy 16

  "Mini cary projektowane są tak, aby miały równo rozłożony ciężar. Jest to niezwykle korzystne ze względu na fakt, że fizycznie nie mogą dachować." - co to za bełkot i brednie???

  Skąd bierzecie takie durne cipy do pisania "artykułów"??

 • kacperkajak

  Oceniono 13 razy 7

  Do autora. Wypadałoby napisać że do 50 cm3 (pojemność silnika). Bo nie wiadomo czy chodzi o wysokość, szerokość czy długość pojazdu.

 • Gość: Zeus

  Oceniono 6 razy 6

  Jak można wpuszczać na drogi osoby bez znajomości przepisów? Co z tego że 45km/h skoro wjedzie mi na czołówkę ?

 • Gość: MaTT

  Oceniono 5 razy 5

  Nie bierzcie się za pisanie o czymś o czym pojęcia nie macie.

 • Gość: tiaaa

  Oceniono 7 razy 5

  Wy płacicie za tworzenie takich "tekstów"? Poważnie? Gdzie można złożyć CVkę? Mam większą wiedzę niż autor/ka. Nadam się. Poważnie.

 • polsz

  Oceniono 3 razy 3

  ten "artykuł" to czysty bełkot, bez ładu i składu

 • Gość: das

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy pisali artykuły ludzie którzy coś więcej wiedzieli, teraz mam wrażenie że piszą ludzie którzy chcą się czegoś dowiedzieć od komentujących.
  1.by jeździć czterokołowcem lekkim trzeba mieć prawo jazdy dowolnej kategorii np.AM,A1 czy T wystarczy ale prawko 'jakieś' trzeba mieć
  2.czterokołowce (bez określenia lekki) min. kat.B1 (AM, A1 nie wystarczy)
  3.większość czterokołowców lekkich wyposażona jest w silnik Diesla o mocy do 4kW (przy pojemnościach 400-700cm3)
  4.motorower może mieć max.4 koła więc żaden czterokołowiec nie może być obecnie uznany zgodnie z prawem za motorower choćby miał to wpisane w DR przed 2013r.

 • Gość: Jan

  Oceniono 3 razy 1

  Przepisow nie znaj a po drogach poruszaja sie jak normalny samochod kat B. Na ktory trzeba zdac z przepisow o ruchu drogowym

 • Gość: zawodowiec

  0

  przy takim natezeniu ruchu jaki obecnie jest na drogach, w kazdym miescie czy miasteczku mozna jezdzic bez prawa jazdy, obojetnie jakim pojazdem to jest chore,z hulajnogami juz jest problem, nic z tego nie rozumiem!!! Jak mozna dopuscic mlodego czlowieka bez znajomosci przepisow na tak zatloczone drogi.!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX