Ciężarówka z Niemiec miała wieźć "paliwo alternatywne". Zatrzymano ją do kontroli i była pełna śmieci

Śląscy inspektorzy zatrzymali ciężarówkę z Niemiec. Pod zadeklarowanymi odpadami, które mogły zostać wykorzystane jako paliwo alternatywne znaleźli odpady komunalne. Właśnie w taki sposób Polska staje się wysypiskiem Europy.

O nielegalnym przewozie śmieci z Niemiec do jednego z zakładów na Śląsku inspektorów transportu drogowego poinformowali policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z policją i inspektorami ochrony środowiska zatrzymali ciężarówkę z odpadami na odcinku autostrady A1 w Zabrzu w piątek (9 sierpnia). 

Kontrola potwierdziła informacje policjantów -  ciężarówka nielegalnie wwoziła do Polski śmieci.

Polska wysypiskiem Europy?

To, co służby odkryły na miejscu, wpisuje się w ostatnio bardzo głośny temat śmieci w Polsce. Ekolodzy już od dłuższego czasu biją na alarm, że nasz kraj staje się wysypiskiem Europy.

Oficjalnie ciężarówka wiozła z Niemiec do Polski "odpady mogące stanowić paliwo alternatywne". Co się okazało podczas kontroli? Owszem, trochę takich odpadów znaleziono, ale służyły one wyłącznie, żeby przykryć prawdziwy ładunek. Tym zaś okazały się zwykłe śmieci, które inspektorzy określili jako "odpady komunalne". Takich ciężarówek do Polski wjeżdża bardzo dużo, a służbom nie zawsze udaje się je wyłapać. Tym razem się udało.

>>> Polska staje się wysypiskiem Europy. Przyjmujemy tysiące ton śmieci:

Zobacz wideo

Nie wiemy jeszcze, jak cała sytuacja się zakończy i jakie kary zostaną nałożone na przewoźnika. Inspektorzy stwierdzili brak zezwolenia na przywóz odpadów do Polski oraz transport ich w sposób umożliwiający ich mieszanie. Za te naruszenie przepisów przewoźnika czeka kara pieniężna.

To jednak nie koniec kłopotów oszustów, bo nielegalne wwożenie do Polski odpadów komunalnych traktowane jest jako przestępstwo. Sprawą zajmuje się więc policja.

Źródło: GITD

Nielegalny transport odpadów zatrzymanyNielegalny transport odpadów zatrzymany fot. GITD

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.