Ciężarówka z Niemiec miała wieźć "paliwo alternatywne". Zatrzymano ją do kontroli i była pełna śmieci

Śląscy inspektorzy zatrzymali ciężarówkę z Niemiec. Pod zadeklarowanymi odpadami, które mogły zostać wykorzystane jako paliwo alternatywne znaleźli odpady komunalne. Właśnie w taki sposób Polska staje się wysypiskiem Europy.

O nielegalnym przewozie śmieci z Niemiec do jednego z zakładów na Śląsku inspektorów transportu drogowego poinformowali policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z policją i inspektorami ochrony środowiska zatrzymali ciężarówkę z odpadami na odcinku autostrady A1 w Zabrzu w piątek (9 sierpnia). 

Kontrola potwierdziła informacje policjantów -  ciężarówka nielegalnie wwoziła do Polski śmieci.

Polska wysypiskiem Europy?

To, co służby odkryły na miejscu, wpisuje się w ostatnio bardzo głośny temat śmieci w Polsce. Ekolodzy już od dłuższego czasu biją na alarm, że nasz kraj staje się wysypiskiem Europy.

Oficjalnie ciężarówka wiozła z Niemiec do Polski "odpady mogące stanowić paliwo alternatywne". Co się okazało podczas kontroli? Owszem, trochę takich odpadów znaleziono, ale służyły one wyłącznie, żeby przykryć prawdziwy ładunek. Tym zaś okazały się zwykłe śmieci, które inspektorzy określili jako "odpady komunalne". Takich ciężarówek do Polski wjeżdża bardzo dużo, a służbom nie zawsze udaje się je wyłapać. Tym razem się udało.

>>> Polska staje się wysypiskiem Europy. Przyjmujemy tysiące ton śmieci:

Zobacz wideo

Nie wiemy jeszcze, jak cała sytuacja się zakończy i jakie kary zostaną nałożone na przewoźnika. Inspektorzy stwierdzili brak zezwolenia na przywóz odpadów do Polski oraz transport ich w sposób umożliwiający ich mieszanie. Za te naruszenie przepisów przewoźnika czeka kara pieniężna.

To jednak nie koniec kłopotów oszustów, bo nielegalne wwożenie do Polski odpadów komunalnych traktowane jest jako przestępstwo. Sprawą zajmuje się więc policja.

Źródło: GITD

Nielegalny transport odpadów zatrzymanyNielegalny transport odpadów zatrzymany fot. GITD

Więcej o:
Komentarze (107)
Na Śląsku zatrzymano nielegalny transport śmieci z Niemiec. Paliwo alternatywne okazało się odpadami komunalnymi
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tempa-dzida2

  Oceniono 46 razy 46

  "...ITD wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej na przewoźnika".
  Chyba jednak najważniejszym jest
  KTO TAKIE ODPADY "ZAMAWIA" I ODBIERA !!!!!
  PO DOTARCIU NA MIEJSCE PEWNIE ZNOWU BY SPŁONĘŁY.
  Dlaczego nikt nie chce wyjaśnić tego procederu !!!!

 • nick221

  Oceniono 37 razy 35

  pewnie była to jedna z tysiąca ciężarówek, która z podobnym towarem wjechała owego dnia do naszego dumnego kraju

 • marcinmarcin12

  Oceniono 35 razy 33

  Jeśli te dokumenty zostały wystawione przez niemiecką firmę to trzeba wsadzić obie strony

 • Gość: MaxSegregatus

  Oceniono 31 razy 29

  W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców…

 • Gość: BOLO111

  Oceniono 28 razy 28

  Kiedy wreszcie wszystkie TIR-y będą kontrolowane przy w jeździe do Polski?
  Rok mija jak zaczęły płonąć u nas śmieci, a rozwiązań systemowych nie ma.
  Ktoś to odbiera i ktoś to wysyła.
  Dlaczego nie ma jeszcze kar dla tych bandytów?

 • wasyll11

  Oceniono 24 razy 24

  Kto był odbiorca tego w kraju i kto był nadawca ...
  Odebrac koncesje nalozyc kare taks aby sie osra....li i zajac na to konto majatek w trybie pilnym

 • mcguirre

  Oceniono 20 razy 20

  Państwo z tektury, władza z betonu. Dramat.

 • Gość: gosc

  Oceniono 23 razy 19

  a ten co te odpady sprowadza pozostanie bezkarny? Niech zgadnę z jakiej jedynie słusznej partii jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX