Patrole policji przy przejściach dla pieszych - ogólnopolska akcja służb mundurowych

W czwartek, 8 sierpnia, policja w całym kraju pilnowała przejść dla pieszych w całej Polsce. Wszystko dlatego, że właśnie tam dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych.

Akcja kontroli zachowania kierowców przejeżdżających przez przejścia dla pieszych, miała miejsce w całej Polsce. Przy tzw. „zebrach” ustawiły się patrole drogówki, które wyłapywały takie zachowania kierowców jak wyprzedzanie na przejściu, wymijanie aut przed przejściami oraz łamanie przepisów w okolicy ścieżek rowerowych. O pouczeniach nie było mowy, a wszelkie tego typu zachowania karane były mandatami.

Na przejściach dla pieszych dochodzi do ogromnej ilości wypadków drogowych:

Zobacz wideo

Choć pasy na jezdni powinny być dla pieszego azylem, to właśnie tam dochodzi do aż 40 proc. wypadków z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Statystyki są alarmujące, bo takich zdarzeń z roku na rok jest coraz więcej. Rocznie na przejściach ginie prawie 300 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2016 roku doszło do 4107 wypadków na przejściach dla pieszych, w których zginęło 255 osób. Rok później wypadków było 4113, a śmierć poniosły 262 osoby. W kolejnym, 2018 roku, nastąpiła nieznaczna poprawa, bo zmniejszyła się liczba wypadków (do 3745), ale zwiększyła liczba zabitych na przejściach osób (do 271).

Przejście przez jezdnię w wyznaczonym miejscu chroni pieszego w sposób szczególny. To kierowca zbliżając się do takiego miejsca powinien zwolnić, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa. Należy pamiętać, że kierowca musi znać przepisy ruchu drogowego, a pieszy niekoniecznie. Przez pasy może przechodzić np. dziecko lub osoba starsza. Dlatego kierowcy muszą mieć się na baczności, zbliżając się do przejść dla pieszych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.