Drogówka kupi nowe laserowe mierniki prędkości. Policja ma na zakupy ponad 3 miliony złotych

Polska drogówka się zbroi. Policjanci już niedługo otrzymają 78 nowych laserowych mierników prędkości. Policja ma do wydania 3,3 miliona złotych. Wiemy, że do przetargu zgłosiły się dwie firmy i znamy najkorzystniejszą ofertę.

Nowe laserowe mierniki prędkości dla polskiej policji

Polska policja szykuje się do sporych zakupów. Do wydania na 78 nowych laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu (dodatkowo, 10 mierników w ramach prawa opcji) ma 3,3 miliona złotych. Właśnie zakończono przyjmowanie ofert.

Nowe urządzenia mają mierzyć prędkość w zakresie od 30 do 220 km/h, działać w trudnych warunkach atmosferycznych, w temperaturze od -20 do 50 stopni, rejestrować wideo z prędkością minimum 24 kl./s, a kolorowe zdjęcia zapisywać w rozdzielczości 576x720, choć w warunkach podkreślono, że policji zależy na jakości 1920x1440. Miernik ma zapisać co najmniej dwa tysiące plików z wykroczeniami i pracować do 15 godzin. Policjanci za pomocą nowego sprzętu będą nie tylko łapać kierowców za zbyt szybką jazdę, ale też inne wykroczenia jak przekroczenie ciągłej linii czy przejazd na czerwonym świetle. Na baczności będą musieli się mieć także motocykliści, bo mierniki mają pozwolić na ich identyfikacją.

Zgłoszono dwie oferty. Znamy już faworyta

Serwis dziennik.pl (źródło) informuje, że faworytem jest warszawska spółka Safety Camera Systems, która chce dostarczyć drogówce urządzenia LTI 20/20 TruCam produkcji amerykańskiej. Możemy być prawie pewni, że to właśnie te mierniki zostaną wybrane, bo ofertę wyceniono na 2,4 miliona złotych, bo policja przede wszystkim będzie brała pod uwagę cenę (60 proc.).

Druga oferta jest droższa. Bytomska firma oferuje mierniki LaserCam 4 za 2,9 miliona złotych.

Mierniki LTI 20/20 TruCam są już wykorzystywane przez polską policję. Zastępują zawodne Iskry

Urządzenia LTI 20/20 TruCam nie są nowością dla polskich policjantów. W 2017 r. wspomniana przed chwilą spółka Safety Camera Systems (faworyt nowego przetargu) wygrała przetarg na dostarczenie drogówce aż 400 urządzeń tego typu.

Nowy radar nie tylko emituje wiązkę lasera, ale ma także wbudowaną kamerę oraz mały ekran, na którym można odtworzyć nagranie

- wyjaśnia podinspektor Grzegorz Olejniczak z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, kiedy śląska policja odbierała nowe mierniki. Możliwość pokazania nagrania wykroczenia zatrzymanemu kierowcy lub motocykliście to jedna z większych zalet nowych mierników. Wiele osób kłóci się z policjantami i nie chce przyjąć mandatu.

>>> Masz wątpliwości co do pomiaru i nie zgadzasz się z mandatem? Zobacz, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji:

Zobacz wideo

Takie zachowanie kierowców nie powinno jednak dziwić. Do niedawna polscy policjanci używali bardzo zawodnych i niedokładnych rosyjskich radarów Iskra-1. Największym problemem tego urządzenia jest sytuacja gdy po drodze porusza się grupa kilku pojazdów jadących w tę samą stronę. Emitowana przez urządzenie wiązka fal jest na tyle duża, że Iskra nie może zidentyfikować namierzanego auta jadącego z nadmierną prędkością. Kierowcy często odwoływali się od mandatów, a sąd stawał po ich stronie. Przyznał to jeden z oficerów śląskiej drogówki w rozmowie z lokalnym oddziałem wyborczej.pl:

Często dochodzi do awantur, bo zatrzymani kierowcy zarzekają się, że jechali zgodnie z przepisami, a pomiar nie dotyczył ich wozu. Piszą potem na nas skargi, jest straszna kołomyja.

Czy to więc urządzenie idealne? Nie do końca. Tak jak wspomnieliśmy policja używa rejestratorów już od jakiegoś czasu i LTI 20/20 TruCam zdążyły wywołać kontrowersje. Kilkukrotnie sąd stawał już po stronie kierowców, kwestionując wyniki pomiarów, w Sejmie głośno mówił o tym poseł Liroy-Marzec, który specjalizuje się w walce o prawa kierowców. Nowe mierniki są dużo lepsze od znienawidzonych Iskier, ale też mają swoje problemy.

Kiedy policjanci dostaną nowy sprzęt?

Kolejne nowe mierniki mają sprawić, że policyjne pomiary będą znacznie skuteczniejsze, a funkcjonariusze będą skutecznie wyłapywać piratów drogowych. Urządzenia na służbę trafią jeszcze w tym roku - patrole mają je dostać 10 grudnia 2019 r.

Źródło: dziennik.pl (link), katowice.wyborcza.pl (link)

Testy nowego laserowego radaru w KatowicachTesty nowego laserowego radaru w Katowicach GRZEGORZ CELEJEWSKI

Zdarzyło Ci się, że policja błędnie zmierzyła prędkość Twojego samochodu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.