Czy można jeździć samochodem w klapkach? Jazda bez koszulki grozi mandatem!

Upalne dni sprzyjają wakacyjnym strojom. Gdy z nieba leje się żar, chętnie nosimy letnie obuwie, a niektórzy kierowcy decydują się nawet na prowadzenie pojazdów w niekompletnych strojach. Czym to grozi?

Latem zdarza się, że kierowcy prowadzą samochód w nieodpowiednim obuwiu, takim jak klapki czy sandały na koturnie. Zdarza się, ze próbują nawet obsługiwać pedały bosymi stopami. W gorące dni możemy wybierać spośród wielu rodzajów obuwia, ale nie wszystkie sprawdzą się w przypadku kierowców. Prowadząc auto w nieodpowiednich butach, możemy narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Choć wiele osób ceni sobie za wygodę klapki typu japonki, to nie nadają się one do prowadzenia samochodu. Mogą łatwo ześlizgnąć się ze stopy i w kluczowym momencie uniemożliwić wciśnięcie pedału hamulca czy sprzęgła, co jest bardzo niebezpieczne

- mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Do jazdy nieodpowiednie są też wszelkie buty ze zbyt grubą podeszwą. Należą do nich m.in. sandały na koturnie, a także obuwie trekkingowe. Nie pozwalają one wyczuć siły, z jaką naciskamy na pedał. Za kierownicą powinniśmy także unikać butów na obcasie. Sprawiają one, że niemal cały nacisk na pedały skupiamy na palcach, podczas gdy optymalna sytuacja to przenoszenie ciężaru ze śródstopia na palce. Żeby skutecznie zahamować lub dodać gazu w butach na obcasach, trzeba naciskać znacznie mocniej, a to wydłuża czas reakcji i bardziej męczy nogi. Dodatkowo szpilki mogą wbić się w dywanik pod nogami kierowcy i całkowicie unieruchomić nogę.

>>>Polscy kibice zszokowali świat F1. Ważna wiadomość dla przyszłości Roberta Kubicy:

Zobacz wideo

Czy można prowadzić samochód boso?

Kierowcy często zastanawiają się, czy w razie braku odpowiedniego obuwia mogą prowadzić samochód bosymi stopami. Nie jest to jednak ani wygodne, ani bezpieczne, ponieważ wtedy prawdopodobnie nie będziemy w stanie wcisnąć hamulca z taką samą siłą jak w odpowiednich butach.

Podczas jazdy samochodem najlepiej sprawdzają się niekrępujące kostek buty sportowe na równej, płaskiej i niezbyt śliskiej podeszwie. Jeżeli musimy założyć eleganckie obuwie, to bez wydłużonych nosków i na jak najbardziej płaskim i stabilnym obcasie. Najlepiej jednak zawsze mieć w samochodzie parę sportowych butów tylko do jazdy i zakładać je zwłaszcza na dłuższe trasy

- radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co grozi za jazdę samochodem bez koszulki?

Samochód jest własnością prywatną, więc teoretycznie możemy w nim robić to, co nam się podoba. Jednak jazda bez części odzieży może wywoływać zgorszenie u innych uczestników ruchu drogowego. A o wywoływaniu zgorszenia w miejscu publicznym mówi art. 51 § 1. kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny lub nawet aresztu:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Wszystko oczywiście zależy od okoliczności, a decyzja o tym, czy niekompletny ubiór wywołał zgorszenie, zależy od funkcjonariusza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.