Jak dbać o wnętrze samochodu? Pozbywamy się psiej sierści, brzydkich zapachów i plam z tapicerki

Plamy powierzchowne usuwa się inaczej niż te głębokie, a do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu nie wystarczy choinka zawieszona na lusterku.

Jak pozbyć się psiej sierści z samochodu

Jeśli nasz pies ma długą sierść, sprawa jest prosta. Do czyszczenia tapicerki najlepiej użyć rolki do ubrań. To zwykle wystarcza. Gorzej, jeśli nasz czworonożny przyjaciel jest krótkowłosy - "igiełki" wbijają się w tapicerkę i zwykła rolka nie wystarczy. Do usuwania krótkiej sierści z foteli trzeba użyć wydajnego odkurzacza. Warto też wyposażyć się w pęsetę, bo sierść niektórych psów opiera się nawet odkurzaczowi.

Ważne jest, by tapicerkę z psiej sierści - bez względu na jej rodzaj - czyścić na sucho. Czyszczenie na mokro tylko utrudni późniejsze sprzątanie.

Żeby uniknąć uciążliwego sprzątania, najlepiej nie dopuścić, by sierść psa znalazła się na tapicerce. W sklepach można znaleźć dedykowane do wielu aut specjalne maty do przewożenia psów, które dokładnie wypełniają bagażnik, nachodząc na oparcia tylnych foteli, a nawet zagłówki. Po podróży z czworonożnym przyjacielem wystarczy taką matę wytrzepać.

Jak pozbyć się plam z tapicerki

Walkę z plamami na tapicerce zaczynamy od diagnozy: czy plama jest tylko powierzchowna, czy wdarła się głębiej pod tapicerkę. Jeśli to ślad po długopisie lub flamastrze (plama powierzchowna), pomocna będzie chemia w stylu pianek w sprayu. Przed ich użyciem czyszczone miejsce (nie tylko samą plamę, lecz cały element, np. siedzisko) trzeba przetrzeć na sucho, by upewnić się, że nie ma na nim wspomnianej psiej sierści czy kurzu. Dopiero wtedy można zacząć walkę z plamą.

Polscy kibice zszokowali świat F1. To ważna wiadomość dla przyszłości Roberta Kubicy

Zobacz wideo

Ważne, by wspomnianą piankę lub inny środek chemiczny rozprowadzić nie tylko w miejscu zabrudzenia, ale na całym czyszczonym elemencie - inaczej wyszorowane miejsce będzie się odznaczać. Po wyczyszczeniu elementu preparat najczęściej wystarczy wytrzeć suchą szmatką (mówi o tym instrukcja, która jest dołączona do preparatu).

Jeśli plama wdarła się głęboko w tapicerkę, sprawa jest bardziej skomplikowana. Takie plamy powstają najczęściej w wyniku rozlania napoju, mleka czy jogurtu. A te, pozostawione w tapicerce, zaczynają się psuć i nieprzyjemnie pachnieć. Powierzchowne czyszczenie nie wystarczy, bo nawet jeśli uda się pozbyć plam z tapicerki, to problem nieprzyjemnego zapachu pozostanie. Tutaj pomoże tylko dogłębne pranie na mokro. Podczas prania warto użyć biotechnologicznych neutralizatorów zapachów. Rozkładają one substancje organiczne, dzięki czemu problem nieprzyjemnego zapachu znika. Zwykły odświeżacz samochodowy tu nie pomoże.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z samochodu

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu w samochodzie może być wiele: pozostawione resztki jedzenia, niesprawna klimatyzacja, plamy na desce rozdzielczej, wilgoć pod dywanikami czy wspomniane głębokie zabrudzenia tapicerki. Jeśli zwykłe odświeżacze powietrza nie pomagają, warto poświęcić kilka godzin na dokładne czyszczenie samochodu.

Zaczynamy od wyrzucenia wszystkiego, co w samochodzie niepotrzebne: papierków, paragonów, chusteczek, etc. Mogą być przesiąknięte substancjami, które powodują nieprzyjemny zapach. Nie zapominamy o schowkach i kieszeniach w drzwiach, w których najczęściej lądują niepotrzebne przedmioty. Z samochodu trzeba też wyjąć wszystkie dywaniki, dokładnie je umyć i wysuszyć. Warto też zajrzeć pod podłogę bagażnika - może znajduje się pod nią produkt z zakupów sprzed dwóch tygodni, który właśnie się rozkłada.

Teraz całe wnętrze trzeba przetrzeć na sucho, a tapicerkę odkurzyć. Wycieranie na mokro okurzonej deski rozdzielczej tylko pogorszy sprawę, bo brud, zamiast zostać usunięty, rozprowadzi się po całym "czyszczonym" elemencie.

Następny krok to mycie na mokro. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do czyszczenia deski rozdzielczej, tapicerki, gumowych elementów, etc. Do plastików i gum można użyć płynu do mycia szyb - nie pozostawia smug, nie przebarwia i przyjemnie pachnie. Do tapicerki sprawdzi się pianka w sprayu, ale - jak wspominaliśmy - pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z głębokimi plamami.

Najlepszym sposobem na to, by nieprzyjemnego zapach w samochodzie się nie pojawił, jest szybkie reagowanie na powstające plamy, tak by nie pozwolić im wejść głębiej w strukturę tapicerki. W szafce z domową chemią warto mieć preparaty do czyszczenia samochodu. To zwykle wystarcza, by w samochodzie utrzymywał się przyjemny zapach. Choinka zwisająca z lusterka to za mało.

Więcej o: