Wpływy z systemy viaTOLL przekroczyły w 2019 r. już miliard złotych. Polacy jeżdżą więcej niż przed rokiem

W tym roku Polacy przejechali płatnymi drogami o 141 mln km więcej niż przed rokiem. Przełożyło się to na ogromne wpływy z systemu viaTOLL. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przekazał na konto Krajowego Funduszu Drogowego blisko 1,2 miliarda złotych.

Przez siedem pierwszym miesięcy tego roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego przekazał na konto Krajowego Funduszu Drogowego aż 1 mld 162 mln złotych. To zauważalnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2018 r.

Ponadto, GITD chwali się, że po przejęciu systemu nie odnotowano żadnych utrudnień i awarii związanych z jego funkcjonowaniem. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy 2018 r., kiedy operatorem systemu był podmiot komercyjny, zwiększyły się wpływy do funduszu. Fundusz inwestuje otrzymane środki przede wszystkim w budowę nowej infrastruktury drogowej.

Polacy jeżdżą płatnymi odcinkami więcej niż przed rokiem

Do końca lipca Polacy przejechali płatnymi odcinkami dróg już 3 mld 829 mln km, to o ponad 141 mln kilometrów więcej niż rok wcześniej. Do ponad 600 mln wzrosła również liczba zawartych transakcji. Było ich więcej o ponad 31 mln. 

  • 53 proc. przejechanych kilometrów to płatne odcinki autostrad,
  • 34 proc. płatne odcinki dróg ekspresowych
  • i 13 proc. - dróg krajowych.

GITD podkreśla, że system viaTOLL ma wpływ na poprawę środowiska. W jaki sposób? Coraz więcej pojazdów poruszających się po płatnych odcinkach dróg to pojazdy o najwyższych klasach Euro (im wyższa norma, tym silnik emituje mniej szkodliwych substancji). Zyskiem dla przewoźników inwestujących w nowoczesną flotę są niższe stawki opłaty elektronicznej. Ma to zachęcić do wymiany floty aut na nowsze, przyjaźniejsze środowisku auta.

Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.