Koniec jazdy na światłach w dzień? W Ministerstwie Infrastruktury jest już pismo w tej sprawie

Jazda na światłach mijania w dzień przez cały rok ma nie być obowiązkowa. Tego chcą posłowie Kukiz'15. Złożyli w tej sprawie interpelację do Ministra Infrastruktury. Powołali się w niej na konkretne badania.
Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą

- argumentują posłowie Kukiz'15.

Do interpelacji dotarł dziennik.pl. Posłowie powołują się na prace Sławomira Gołębiowskiego, który przez prawie 50 lat był związany z Instytutem Transportu Samochodowego. Sporządzał też opinie jako biegły sądowy. Według analiz dokonanych przez Gołębiowskiego wprowadzony w Polsce przepis nakazujący jazdę na światłach mijania w ciągu dnia nie zmniejszył liczby wypadków. Ekspert powołuje się też na prace z Norwegii i Stanów Zjednoczonych, które potwierdzają jego tezę.

Posłowie Kukiz'15 chcą, by Ministerstwo Infrastruktury odniosło się do przytoczonych przez nich argumentów. Resort ma na to 21 dni.

Mandat za jazdę bez świateł

Jazda z włączonymi światłami przez całą dobę jest w Polsce obowiązkowa. Za niewłączone światła w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Niewłączenie świateł po zmroku to już 4 punkty i 200 zł mandatu.

Mandatu nie trzeba oczywiście przyjmować. Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z mandatem? Odpowiadamy w poniższym wideo.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (191)
Koniec jazdy na światłach w dzień? W Ministerstwie Infrastruktury jest już pismo w tej sprawie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pieknyinaczej

  Oceniono 206 razy 170

  Jako kierowca robiący średnio 30 tyś km w roku ( w sumie to mało ) uważam że te światłą pomagają - zwłaszcza przy wschodzi i zachodzie słońca !!!!! Na pewno nie przeszkadzają !!!
  A także w duże upały gdzie rozgrzane powietrze faluje nad jezdnią i zniekształca "obraz" - wtedy o wiele wcześniej widać światłą niż sylwetkę pojazdu !!!!

 • magwol2

  Oceniono 132 razy 114

  Ten przepis wprowadzono ze względu na ogólna bezmyślność polskich kierowców.
  Większość nie włącza świateł kiedy pada, kiedy jest mgła, kiedy jest bardzo pochmurno a ocena czy już jest po zmierzchu tez bywa bardzo liberalna.
  A tak światła maja być włączone cały czas i nie ma dyskusji czy jeszcze jest dość widno albo "ten deszcz to przelotny".
  Pamiętam czasy kiedy jazda w dzień na światłach nie było obowiązkowe. Nieoświetlone samochodu na trasie w czasie burzy czy ulewy! Dyskusje z policjantami, czy jest już dość pochmurno, kiedy na głowami wielka chmura gradowa a do odczytania danych z prawa jazdy potrzebna była latarka. Bo to Polska właśnie i odpowiednie do tej unikalnej polskiej duszy przepisy.

 • Gość: kkkk

  Oceniono 128 razy 102

  Jak dla mnie jest to dobre rozwiązanie:
  1. Po pierwsze nie trzeba o tym myśleć. Większość samochodów po prostu włącza światła po odpaleniu silnika.
  2. Łatwo (z daleka) odróżnić samochód jadący od np. zaparkowanego przy krawędzi jezdni.
  3. Nie znam konkretnych danych, ale podejrzewam, że wpływ na zużyciu paliwa jest pomijalny. Szczególnie w nowszych samochodach.

 • mkobylin

  Oceniono 94 razy 66

  Niezgodę się z opinią , że jazda na światłach nie zwiększa bezpieczeństwa. W słoneczne dni reakcja na zbliżający pojazd z prędkością 180km/h na światła jest większa niż bez nich. Ponadto przy jeździe podczas zachodzącego słońca. Mogę się zgodzić ,że nie ma to znaczenia pod warunkiem jeżeli wszyscy będziemy jeździć nie przekraczając 90km/h. Lecz kto w Polsce tak jeździ?

 • justas32

  Oceniono 71 razy 65

  Widzę że Kukiz prowadzi ofensywę - bo zrozumiał że nie ma szans w najbliższych wyborach ...

 • geminix

  Oceniono 80 razy 64

  Bzdura Panie Kukiz.
  Setki razy włączone światła pojazdu jadącego z przeciwka w lesie przy dużym nasłonecznieniu spowodowały u mnie rezygnację z rozpoczęcia manewru wyprzedzania. Dzięki konieczności jazdy na światłach dzisiaj żyję i piszę te słowa.

 • sztucznypolak

  Oceniono 80 razy 64

  "Motocykle sa wszedzie".
  A bez swiatel beda jeszcze bardziej niewidoczne.

 • klm747

  Oceniono 99 razy 63

  debilne kukizy z mózgami wyżartymi gorzałą...
  jakie badania?? przecież każdy kto ma oczy widzi, że samochód z zapalonymi swiatłami jest lepiej widoczny niż bez...

 • true_lysander

  Oceniono 73 razy 61

  Łapię się na tym, iż obserwując nadjeżadżające auta, patrzi i rozpoznaję odległość i szybkość właśnie pozmianie położenia ich świateł. Nowe LEDowe światła mają pomijalne zużycie energii. Niech zostaną... i tak włączają się automatycznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX