Nowe znaki staną przy polskich drogach. Poinformują o odcinkowym pomiarze prędkości

W połowie sierpnia przy polskich drogach staną nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Ułatwieniem dla kierowców będzie fakt, że pojawi się na nich oznaczenie dopuszczalnej prędkości na danym odcinku.

30 lipca w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ministra infrastruktury z dn. 12 lipca, dotyczące nowego oznakowania dróg. Chodzi o znak D-51a, informujący o odcinkowym pomiarze prędkości.

Do tej pory o odcinkowym pomiarze prędkości informował znak D-51 "Kontrola prędkości" wraz z dodatkową informacją o odcinku, na jakim dokonywany jest pomiar (T-1a). Kierowca nie był informowany o tym, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na monitorowanym odcinku drogi.

Na drogach pojawią się nowe znaki dot. odcinkowego pomiaru prędkościNa drogach pojawią się nowe znaki dot. odcinkowego pomiaru prędkości Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Ten ostatni aspekt jest najważniejszą zmianą, którą wprowadzi nowy znak.

Nowy znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” będzie wskazywał fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości, natomiast znak D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” koniec tego odcinka. Ponadto na znaku D-51a umieszczana będzie miniatura znaku B-33, wskazująca dopuszczalną prędkość jazdy na odcinku objętym pomiarem

- informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Koniec z bezrefleksyjnym zwalnianiem do 50 km/h

Znajomość przepisów nie jest najmocniejszą cechą polskich kierowców, co gołym okiem można zaobserwować w miejscach, w których stoją fotoradary. Bez względu na to, czy jest to obszar zabudowany, czy też nie, większość kierowców zwalnia do 50 km/h. Dzięki nowym znakom uda się tego uniknąć, ponieważ na znaku oznaczonym jako D-51a "automatyczna kontrola średniej prędkości", pojawi się ograniczenie prędkości obowiązujące na danym odcinku.

Na czym polega odcinkowy pomiar prędkości?

System odcinkowego pomiaru prędkości oblicza czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki, do momentu przejechania przez drugą bramkę. Na tej podstawie wylicza średnią prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Jeśli będzie ona większa, niż pozwalają limity, kierowca otrzyma mandat. O ile większa? Zasada jest identyczna jak w przypadku fotoradarów. Przekroczenie prędkości o 10 km/h i mniej nie jest rejestrowane.

Odcinkowy Pomiar PrędkościOdcinkowy Pomiar Prędkości Źródło: CANARD/GITD

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują na polskich drogach?

Warto pamiętać, że obowiązujące na polskich drogach limity prędkości to (dla pojazdów do 3,5 t i jeśli znaki nie wskazują inaczej):

  • 50 km/h w terenie zabudowanym (60 km/h w godzinach 23:00-5:00);
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych;
  • 100 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach dwujezdniowych;
  • 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych;
  • 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych;
  • 140 km/h na autostradach.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.