Jakimi samochodami jeżdżą Białorusini? U naszych wschodnich sąsiadów dominują Łada i jej właściciel

Białoruski rynek samochodowy wygląda zupełnie inaczej niż nasz. Kiedy u nas w rankingach sprzedaży o prymat walczą Skoda i Toyota, to tam dominuje Łada. I Renault, choć my te modele znamy pod inną marką.

Przez pierwsze 6 miesięcy tego roku na Białorusi zarejestrowano prawie 29 900 nowych samochodów osobowych. Dla porównania, w tym samym czasie w Polsce było to dokładnie 278 330 aut.

Zdecydowanym liderem białoruskiego rynku okazała się Łada Vesta, którą Białorusini zarejestrowali 4279 razy. W Polsce numerem 1 jest niezmiennie Skoda Octavia (10 334 aut). Za Bugiem Łada cieszy się sporą popularnością, bo w pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze modele Xray, Granta oraz Largus.

Największym rozgrywającym na Białorusi (podobnie jak w Rosji) jest alians Renault-Nissan. Od jakiegoś czasu to właśnie do tego sojuszu należy Łada. Wyjątkowo mocną pozycję na wschodzie Europy ma Renault. Trzeba jednak zaznaczyć, że za świetne wyniki Francuzów odpowiadają budżetowe modele, które u nas sprzedawane są pod marką Dacia. Logan, Sandero i Duster to tanie i proste auta, które są znane i lubiane również nad Wisłą.

Z dominacją Łady i Renault na Białorusi walczy Volkswagen Polo (w niedostępnej u nas wersji sedan) oraz Kia Rio, która u naszych sąsiadów dostępna jest jako sedan lub uterenowione Rio X-Line. Ciekawostką jest Geely Atlas, produkowany na Białorusi SUV chińskiej marki, który zajął 4. miejsce.

Najlepiej sprzedające się samochody na Białorusi, pierwsza połowa 2019 r.:

  1. Łada Vesta: 4279 egzemplarzy
  2. Volkswagen Polo sedan: 2549
  3. Renault Logan: 1646
  4. Geely Atlas: 1637
  5. Łada Xray: 1617
  6. Renault Sandero Stepway: 1578
  7. Kia Rio: 1364
  8. Łada Granta: 1328
  9. Łada Largus: 1280
  10. Renault Duster: 1179

Źródło danych: IBRM SAMAR. W galerii znajdziecie zdjęcia lidera białoruskiego rynku, Łady Vesty. Poniżej Geely Atlas.

Geely AtlasGeely Atlas fot. Geely

Zobacz wideo