Chcesz wynająć auto długoterminowo, ale nie wiesz jakie są opcje? Zaraz to wyjaśnimy!

"Użytkuj, a nie kupuj" - jest to określenie, które przez ostatnie lata jest dosłownie wpajane nam do głów. Jednak jakie tak naprawdę mamy opcje? Jakie są korzyści wynajmu długoterminowego samochodów i jakie są jego warianty?

W obecnych czasach użytkowanie droższego i lepszego samochodu jest możliwe dla zdecydowanie większej grupy osób. Wszystko za sprawą wprowadzanych opcji finansowania pojazdów. Teraz do wyboru nie jest tylko kredyt, czy leasing. Klienci mogą skorzystać z preferencyjnego leasingu operacyjnego, czy wynajmu długoterminowego. W niektórych markach dotyczy to zarówno odbiorców prywatnych, jak i instytucjonalnych.

Zobacz poniższe wideo i dowiedz się, czy naprawdę budujemy drogi najdrożej w Europie?

Zobacz wideo

Różne opcje wynajmu samochodu

Na rynku dostępnych jest parę opcji wynajmu. Tak naprawdę rozróżnia się trzy jego rodzaje: krótko-, średnio- oraz długoterminowy. Pierwsza opcja jest przeznaczona dla osób, które nie potrzebują pojazdu na co dzień i używają auta raz na jakiś czas. Co więcej jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które miały szkodę komunikacyjną i potrzebują samochodu zastępczego.

Wynajem średnioterminowy to forma finansowania, która może być dobrą alternatywą dla samochodów poolowych w firmie. Dla wyjaśnienia są to pojazdy, które nie są przypisane do konkretnego pracownika, tylko w razie potrzeby zatrudniony wsiada w auto i jedzie. Wynajem średnioterminowy sprawdzi się też w sytuacji, kiedy występuje potrzeba udostępnienia samochodu pracownikowi na krótkim kontrakcie, czy osobie czekającej na zamówione auto służbowe.

Trzecią opcją jest wynajem długoterminowy. Jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie, które jest alternatywną dla leasingu. W tym przypadku dużym ułatwieniem jest przeniesienie utrzymania pojazdu na wypożyczalnię. Co więcej, jest to idealna forma finansowania w przypadku gdy zajdzie potrzeba zapewnienia środka transportu pracownikowi zatrudnionemu do konkretnego projektu, czy jako forma benefitu, pozytywnie wpływająca na obniżenie kosztów utrzymania samochodu.

Formalności w przypadku leasingu i wynajmu samochodu

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z leasingu samochodu, muszą dopilnować kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim Ci wpisani do CEiDG (osoby fizyczne, spółki cywilne), muszą przedstawić m.in.:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • umowę spółki (w przypadku spółki cywilnej),
  • zaświadczenie o numerze REGON i NIP,
  • ksero dowodu osobistego właściciela firmy lub w przypadku spółki cywilnej ksero dowodów
  • osobistych wspólników (seria, nr, zdjęcie, adres),
  • ksero dowodu osobistego poręczycieli, np. współmałżonków.

Procedura ta jest znacznie uproszczona w przypadku najmu. W tej opcji finansowania tak naprawdę konieczne do przedstawienia są takie dokumenty jak:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy lub drugi dokument ze zdjęciem.

Tym samym wybór wynajmu nie tylko ułatwia kwestie związane z jego użytkowaniem, ale też jest o wiele mniej formalności koniecznych do spełnienia ubiegając się o tą formę finansowania.

Należy pamiętać, że zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak też wynajmu samochód pozostaje własnością firmy leasingowej lub wypożyczalni. Przedsiębiorca tylko eksploatuje odpłatnie samochód i nie ma pełnej swobody w dysponowaniu nim. Dodatkowo przy wynajmie przedsiębiorcę ogranicza ustalony w umowie przebieg pojazdu oraz konkretne procedury postępowania związane choćby z przeglądami.

Opłaty i koszty związane z finansowaniem samochodu

Opłaty i koszty związane z pojazdem są w dużej mierze zależne od rodzaju wybranego finansowania. Niezależnie, czy mamy do czynienia z leasingiem czy wynajmem, klient musi ponieść koszty związane z marżą.

W przypadku wynajmu auto po zakończeniu okresu eksploatacji, musi zostać zwrócone w nienagannym stanie. Z tego względu w umowie zawarte są dodatkowe koszty związane z pogorszeniem stanu użytkowanego samochodu.

Poza tym, w momencie przekroczenia limitu kilometrów, to klient pokryje koszty. W umowie zawarta jest stawka za przejechany nadprogramowy kilometr. Tym samym w momencie, gdy dojdzie do takiej sytuacji, przy zdawaniu auta zostanie wystawiony za to rachunek.

W wynajmie klient nie ponosi osobno kosztów związanych z eksploatacją auta (poza paliwem, ale też nie zawsze). Zdarza się, że są one wliczone w ratę wynajmu – tzw. FSL (Full Serwis Leasing). Poza tym, często otrzymuje kompleksową opiekę administracyjną oraz serwisową, a także usługi związane z zarządzaniem flotą (CFM – Car Fleet Management), w tym pełne doradztwo oraz wsparcie w przypadku awarii lub kolizji. W ofercie często występuje też monitoring GPS.

Tym samym do zalet wynajmu zaliczymy:

  • dostęp do nowych pojazdów w stosunkowo krótkim czasie,
  • brak opłaty wstępnej (inicjalnej),
  • stałe miesięczne raty najmu,
  • zakres usługi znacznie szerszy niż w przypadku leasingu,
  • płatność podatku VAT odliczana na bieżąco (po otrzymaniu faktury).

Wady długoterminowego wynajmu samochodu

Główną wadą najmu długoterminowego jest fakt, że nie jesteśmy właścicielami pojazdu. W momencie jego zwrotu zostanie on poddany drobiazgowej analizie.

Rzeczoznawca będzie doszukiwał się nawet najmniejszych śladów zużycia ponadnormatywnego. Dlatego najlepiej zawczasu dopytać o to w salonie. Trzeba też zapoznać się z przewodnikiem po zużyciu normatywnym i ponadnormatywnym.

Większość firm opiera się na tym samym dokumencie. Na tej podstawie będzie wiadomo, co nas czeka w przyszłości. Niestety jak nie opanujemy tej wiedzy to zaskoczenie może być bolesne, ponieważ auto będzie doprowadzane do odpowiedniego stanu według cennika ASO.

Kolejną kwestią jest przebieg. Przekroczenie zapisanej w umowie wartości wiąże się z dodatkowymi opłatami. Dla przykładu, jeżeli dodatkowy km wyceniony jest na 50 gr, a przejedziemy o 5 tys. więcej to rachunek powiększy się o 2,5 tys. zł. Dlatego już na samym początku warto zrobić rachunek sumienia i dobrze przemyśleć, ile tak naprawdę w rok pokonujemy kilometrów.

Są jeszcze dwie newralgiczne kwestie. Jedną z nich jest ubezpieczenie. Ze względu, że auto jest zarejestrowane na finansującego, to korzystający nie zyska dodatkowych zniżek za bezszkodową jazdę. Co więcej, jeżeli nie mamy innej polisy, gdzie widnieje nasze nazwisko to ciężko wypracowane zniżki mogą przepaść.

Kolejną kwestią jest kradzież auta. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji to może się zdarzyć, że wartość zobowiązania jest większa niż wartość auta w dniu szkody. Jeżeli nie pokuliliśmy się o wykupienie GAP, to różnica pomiędzy wartością auta, a wypłaconym odszkodowaniem pozostanie nam do zapłaty.

Opłaca się, czy nie?

Wynajem pojazdów to usługa, która zapewne nie jednej osobie przypadnie do gustu. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, które potrzebują auta na określony czas. Trzeba jednak pamiętać, aby dbać o samochód, ponieważ w przeciwnym razie rachunek za jego użytkowanie znacząco wzrośnie.

Z pewnością trzeba też wiedzieć przed podpisaniem umowy, czy nie ma żadnych ukrytych kosztów i co nas czeka przy oddawaniu pojazdu. Bez tego lepiej nie podpisywać dokumentów, ponieważ z dobrego interesu wpadniemy się w kłopoty, których najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie samochodu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.