Do kontroli zatrzymano ciężarówkę z węglem. Efekt? Załoga patrolu ITD naliczyła 27 naruszeń na 15,5 tysiąca zł kary

Patrol małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli ciężarówkę przewożącą węgiel. Efekt? 27 naruszeń, które załoga patrolu podsumowała na kwotę 15 tysięcy 550 złotych.

Krakowscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zatrzymali ciężarówkę przewożącą węgiel z Trzebiny do Wadowic na drodze wojewódzkiej numer 780 w w miejscowości Wygiełzów (powiat chrzanowski). Inspektorzy ujawnili w sumie 27 naruszeń, z czego 22 dotyczyły naruszenia normy czasu jazdy i odpoczynku kierowcy.

Naruszony czas pracy kierowcy i pojazd w bardzo złym stanie

Kierowca dopuścił się m.in. skrócenia odpoczynku dziennego oraz przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy.

Wiele do życzenia pozostawiał również stan techniczny ciągnika siodłowego i naczepy. Jak donosi małopolskie ITD, w pojazdach były popękane tarcze hamulcowe, pęknięta jedna z felg, nadmiernie zużyty bieżnik opon oraz różna rzeźba bieżnika i rozmiar opon na tej samej osi. Oprócz tego ciężarówka miała niesprawny układ pneumatyczny. Brakowało przy niej także zderzaka tylnego, błotników i nalepki kontrolnej na szybie czołowej. W pojeździe była pęknięta tylna lampa, a także jedno z lusterek.

Jedna kontrola i blisko 30 naruszeńJedna kontrola i blisko 30 naruszeń fot. GITD

500 złotych mandatu dla kierowcy i kilkanaście tysięcy kary dla przewoźnika

Załoga patrolu ITD podsumowała wszystkie naruszenia na kwotę 15 tysięcy 550 złotych i wszczęła postępowanie administracyjne w stosunku do przedsiębiorcy. Z uwagi na ograniczenie ustawowe przewoźnikowi grozi najwyższy wymiar kary finansowej w wysokości 12 tys. zł.

Kierowcę ukarano 500-złotowym mandatem. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów do czasu naprawy stwierdzonych usterek.

Źródło: GITD

Zobacz wideo

Jedna kontrola i blisko 30 naruszeńJedna kontrola i blisko 30 naruszeń fot. GITD

Więcej o:
Komentarze (67)
Patrol ITD zatrzymał ciężarówkę z węglem. 27 naruszeń i aż 15,5 tysiąca złotych kary
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • junk92508

  Oceniono 31 razy 21

  Opony i hydraulika?

  200tys powinni dowalić a nie 15.

  Niesprawne ciężarówki to znaczny odsetek morderców drogowych

 • maxwywar2

  Oceniono 30 razy 20

  Tymczasem szarżujące bydle w bejcy jadące 120 ponad limit i spychajace ludzi z drogi przy wyprzedzaniu. Dostanie 500 zł.

 • cmochall

  Oceniono 17 razy 17

  Kiedy byl przeglad techniczny?tego juz nie podano.Wymienione usterki nie powstaly z dnia na dzien.

 • Gość: Dario

  Oceniono 19 razy 15

  Brawo ITD

 • Gość: Kierowcs

  Oceniono 16 razy 8

  Wlasciciel jezdzi bmw i dba o ten swoj sprzet i nie pyta ile za naprawe.A na ciezarowke kasy brak
  I ogumienie ze srotu domowi pseldo mechanicy.To polska rzeczywistosc nie wspomne o czystym samochodzie.Kara dla wlasciciela to 200000tys platne od zaraz

 • Gość: cham zawsze będzie chamem

  Oceniono 6 razy 6

  Narodowe plugastwo w akcji. I dziwić się potem, że przez takie prymitywne świnie giną ludzie na drogach. Ta kara jest za niska. Ten bydlak powinien stracić koncesję i dożywotni zakaz świadczenia usług transportowych. Ty gnoju!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX