• Link został skopiowany

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji? Te punkty przyspieszą likwidację szkody

Wzmożony ruch, stres i rozkojarzenie. Wystarczy chwila, by doprowadzić do stłuczki. W wielu tego typu sytuacjach odpowiednio sformułowane oświadczenie sprawcy zdarzenia przyspieszy proces likwidacji szkody przez ubezpieczyciela. Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?
Kolizja na Trasie S8
fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Każdego dnia Policja notuje setki zdarzeń drogowych. Ze statystyk za cały 2018 rok wynika, że w Polsce doszło do 436 414 kolizji. Niemniej, pojęcie kolizji nie znajduje definicji w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, ani w kodeksie wykroczeń.

Przyjęła się za to potoczna definicja stosowana zarówno przez mundurowych funkcjonariuszy, organy sądownicze, jak i ubezpieczycieli. Brzmi ona następująco:

Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni.

W przypadku, gdy doszło do obrażeń ciała skutkujących rozstrojem zdrowotnym trwającej powyżej 7 dni, mamy już do czynienia z wypadkiem podlegającym w określonych sytuacjach odpowiedzialności karnej.

Zobacz wideo

Jak postępować po kolizji?

Przede wszystkim zachować spokój. Emocje są niepotrzebne i tylko budują niepotrzebne napięcie i konflikt między uczestnikami zdarzenia drogowego.

Po stłuczce należy oszacować straty i przygotować się do spisania oświadczenia. Gotowe druki znajdziemy na wielu stronach internetowych. Na wszelki wypadek, warto kilka egzemplarzy mieć przy sobie. Czasem też ubezpieczyciel wysyła gotowe szablony wraz z polisą.

Jeśli nie posiadamy stosownego oświadczenia, trzeba przygotować je samemu. Ważne, by zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje, kluczowe przy likwidacji i szkody i znacznie przyspieszające proces odszkodowawczy.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Znajomość przepisów kodeksu ruchu drogowego jest obligatoryjna dla wszystkich kierowców. W większości przypadków ustalenie winy nie stanowi trudności i eliminuje konieczność wzywania policjantów, co w dużych miastach oszczędza mnóstwo czasu.

Dodatkowo, przy braku mundurowych sprawca nie otrzyma mandatu w wysokości do 500 złotych i 6 punktów karnych.

Jeśli nie ma problemów z ustaleniem winowajcy, możemy przystąpić do spisania oświadczenia. Muszą się w nim znaleźć następujące dane:

  • Dane kierowców oraz właścicieli pojazdów. Należy wymienić wszystkich uczestników kolizji, by rozwiać wszelkie wątpliwości i umożliwić ubezpieczycielowi bezpośredni kontakt. To imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.

  • Dane pojazdów muszą zawierać numer rejestracyjny, VIN, markę, model i typ samochodu.

  • Dane polisy OC sprawcy. Niezbędny będzie numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, a także weryfikacja ważności na dzień kolizji.

  • Data i miejsce zdarzenia. Dokładne określenie daty, miejsca, a także czasu zdarzenia drogowego. Jeśli jest problem z określeniem ulicy, można posiłkować się współrzędnymi z nawigacji lub punktami orientacyjnymi w postaci oznaczeń na słupkach pikietażowych.

  • Dokładny opis okoliczności zdarzenia. Należy też wyszczególnić znaki drogowe, do których nie dostosował się sprawca.

  • Skrupulatny opis zakresu i stopnia zniszczeń pojazdów. Warto podeprzeć się rysunkami pomocniczymi

  • Zakres uszkodzeń innych przedmiotów znajdujących się w samochodzie. Należy je dokładnie opisać, ustalić stopień zniszczenia i orientacyjną wartość.

  • Świadkowie zdarzenia. Jeśli są osoby, które widziały zaistniałą sytuację, należy je poprosić o podanie personaliów, danych adresowych i kontaktu telefonicznego. Mogą się przydać w razie wystąpienia w trakcie likwidacji szkody jakichkolwiek niejasności. Co istotne, muszą się własnoręcznie podpisać.

  • Czytelne podpisy uczestników zdarzenia.

Sytuacje, w których warto po kolizji wezwać policję

Mimo braku konieczności wzywania na miejsce kolizji funkcjonariuszy, istnieją określone przypadki, w których jednak należy to zrobić. Policja okaże się niezbędna, gdy:

  • Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia
  • Nie mamy pewności, która stroną była sprawcą kolizji
  • Przebieg relacji obu stron nie jest spójny
  • Zachodzi podejrzenie nietrzeźwości u jednego z uczestników zdarzenia
  • Występują wątpliwości, co do autentyczności dokumentów jednego z uczestników
  • Ktoś został ranny lub w inny sposób ucierpiał na zdrowiu
Więcej o: