Żółte linie na skrzyżowaniu to tzw. "yellow boxy". Pojawią się w Szczecinie i przypomną o bardzo ważnej zasadzie

Co to jest "yellow box"? To żółte linie wymalowane na skrzyżowaniu, które przypominają, że wjechać możemy na nie tylko z pewnością, że uda się je opuścić po zmianie świateł. Wielu kierowców wciąż ignoruje tę zasadę, co skutkuje zablokowanymi skrzyżowaniami.

Żółte linie na środku skrzyżowania potocznie nazywa się "yellow boxami". To rozwiązanie stosowane m.in. na drogach Zjednoczonego Królestwa oraz Hiszpanii. Głównym celem żółtych linii jest przypomnienie kierowcom o bardzo ważnej zasadzie, o której wielu wciąż zapomina. Na skrzyżowanie wjeżdżamy tylko wtedy, kiedy mamy stuprocentową pewność, że uda się nam je opuścić.

Niedługo pojawią się także na polskich ulicach. Na początku na czterech skrzyżowaniach w Szczecinie, gdzie rusza pilotażowy program, który sprawdzi, jak to rozwiązanie sprawdzi się na polskich drogach. Poinformował o tym prezydent miasta.

To pilotażowy program Ministerstwa Infrastruktury, a Szczecin jest pierwszym polskim miastem, w którym takie żółte linie pojawią się na skrzyżowaniach. Z czasem możemy się nowego oznakowania spodziewać również w innych miastach.

Co grozi w Polsce kierowcy za zablokowanie skrzyżowania? 300 zł mandatu oraz 2 punkty karne.

Zobacz wideo
Więcej o: