Grupy "SPEED" do walki z piratami drogowymi powstaną w całej Polsce. Statystyki z Warszawy pokazują, że to potrzebny ruch

Pierwsza specgrupa "SPEED", specjalny oddział do walki z piratami drogowymi, powstała w Warszawie. Podobne jednostki powstaną także w innych rejonach kraju. Statystyki warszawskiej grupy pokazują, że jest to bardzo potrzebny ruch policji - Polacy wciąż nagminnie przekraczają prędkość.

Warszawska grupa "SPEED" została powołana pod koniec ubiegłego roku przez stołeczną policję. Policjanci działający w grupie mają działać zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości. Zespół "SPEED" działa na terenie całego garnizonu, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

Statystyki warszawskiej grupy przerażają

Stołeczna policja raz na jakiś czas podsumowuje swoje działania, a przedstawione liczby są niepokojące. Polscy kierowcy wciąż nagminnie łamią przepisy i znacznie przekraczają przepisy. Warszawska specgrupa SPEED podała niedawno, że jej policjanci:

  • skontrolowali 13 300 pojazdów,
  • namierzyli 7 700 kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości,
  • odebrali 2 045 praw jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h,
  • stwierdzili blisko 1 021 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących,
  • nałożyli ponad 8 tysięcy mandatów karnych,
  • a w 126 przypadkach skierowali wniosek o ukaranie do sądu,
  • funkcjonariusze zatrzymali również 364 dowodów rejestracyjnych.

To dane opublikowane w czerwcu. Warto zaznaczyć, że grupa SPEED rozpoczęła wyłapywanie piratów drogowych 27 listopada zeszłego roku.

Nowe grupy SPEED powstaną w całej Polsce

W świetle przytoczonych liczb nie może dziwić, że podobne specgrupy będą tworzone także w innych rejonach Polski. Wczoraj poinformowano o utworzeniu na Dolnym Śląsku właśnie takiego oddziału.

W grupie jest 48 funkcjonariuszy. To najbardziej doświadczeni i zdolni policjanci wydziału ruchu drogowego, którzy przeszli dodatkowe szkolenia. Skład grupy uzupełniają też funkcjonariusze z wydziału kryminalnego i walki z cyberprzestępczością. Dostają najlepsze narzędzia do pracy, by walczyć z agresją na drogach, nadmierną prędkością i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców

- skomentował utworzenie grupy zastępca komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski. Podobne jednostki tworzone są w całym kraju. Policja zamierza jednak pójść krok dalej. "Dziennik.pl" ustalił, że że docelowo w całej Polsce przy każdym Wydziale Ruchu Drogowego Policji zostanie powołana specjalna grupa "SPEED". Co więcej, nie jest wykluczone, że każdy taki zespół będzie miał zasięg działania ogólnowojewódzki.

Źródło: auto.dziennik.pl

Nowe radiowozy dolnośląskiej policjiNowe radiowozy dolnośląskiej policji fot. policja.pl

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA