Grupy "SPEED" do walki z piratami drogowymi powstaną w całej Polsce. Statystyki z Warszawy pokazują, że to potrzebny ruch

Pierwsza specgrupa "SPEED", specjalny oddział do walki z piratami drogowymi, powstała w Warszawie. Podobne jednostki powstaną także w innych rejonach kraju. Statystyki warszawskiej grupy pokazują, że jest to bardzo potrzebny ruch policji - Polacy wciąż nagminnie przekraczają prędkość.

Warszawska grupa "SPEED" została powołana pod koniec ubiegłego roku przez stołeczną policję. Policjanci działający w grupie mają działać zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości. Zespół "SPEED" działa na terenie całego garnizonu, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

Statystyki warszawskiej grupy przerażają

Stołeczna policja raz na jakiś czas podsumowuje swoje działania, a przedstawione liczby są niepokojące. Polscy kierowcy wciąż nagminnie łamią przepisy i znacznie przekraczają przepisy. Warszawska specgrupa SPEED podała niedawno, że jej policjanci:

 • skontrolowali 13 300 pojazdów,
 • namierzyli 7 700 kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości,
 • odebrali 2 045 praw jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h,
 • stwierdzili blisko 1 021 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących,
 • nałożyli ponad 8 tysięcy mandatów karnych,
 • a w 126 przypadkach skierowali wniosek o ukaranie do sądu,
 • funkcjonariusze zatrzymali również 364 dowodów rejestracyjnych.

To dane opublikowane w czerwcu. Warto zaznaczyć, że grupa SPEED rozpoczęła wyłapywanie piratów drogowych 27 listopada zeszłego roku.

Nowe grupy SPEED powstaną w całej Polsce

W świetle przytoczonych liczb nie może dziwić, że podobne specgrupy będą tworzone także w innych rejonach Polski. Wczoraj poinformowano o utworzeniu na Dolnym Śląsku właśnie takiego oddziału.

W grupie jest 48 funkcjonariuszy. To najbardziej doświadczeni i zdolni policjanci wydziału ruchu drogowego, którzy przeszli dodatkowe szkolenia. Skład grupy uzupełniają też funkcjonariusze z wydziału kryminalnego i walki z cyberprzestępczością. Dostają najlepsze narzędzia do pracy, by walczyć z agresją na drogach, nadmierną prędkością i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców

- skomentował utworzenie grupy zastępca komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski. Podobne jednostki tworzone są w całym kraju. Policja zamierza jednak pójść krok dalej. "Dziennik.pl" ustalił, że że docelowo w całej Polsce przy każdym Wydziale Ruchu Drogowego Policji zostanie powołana specjalna grupa "SPEED". Co więcej, nie jest wykluczone, że każdy taki zespół będzie miał zasięg działania ogólnowojewódzki.

Źródło: auto.dziennik.pl

Nowe radiowozy dolnośląskiej policjiNowe radiowozy dolnośląskiej policji fot. policja.pl

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (58)
Grupy SPEED do walki z piratami drogowymi powstaną w całej Polsce. Statystyki z Warszawy pokazują, że to potrzebny ruch
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • alben albus

  Oceniono 9 razy 9

  A SPEED sięga również za przekroczenie prędkości na chodnikach hulajnodziarzy "elektronicznych" bo widuję co przekraczają ponad 60 km/h, serio.

 • Gość: dupazbita

  Oceniono 10 razy 8

  Zakłady blacharskie w całym kraju zwiększają zatrudnienie, będzie dużo pracy.

 • mcguirre

  Oceniono 7 razy 7

  Zostali przeszkoleni ale jak ? Ile czasu spędzili na torze ? Kto ich szkolił ? Starsi koledzy czy profesjonaliści ? Pytam bo obawiam się, że kierowcy tych policyjnych BMW mogą być zagrożeniem dla siebie i innych, zwłaszcza biorąc uwagę ile BMek zostało rozbitych.

 • Gość: Gość

  Oceniono 5 razy 5

  Jak zwykle cała para w gwizdek, sami przyznają (i świadczy o tym nazwa), że będą koncentrować się na prędkości. A tymczasem wariaci jak spychali samochody z drogi, tak będą spychali, jak złośliwie zajeżdżali drogę, tak będą zajeżdżali, jak rozjeżdżali pieszych na pasach, tak będą rozjeżdżali. Kiedy policjanci wreszcie się wezmą za niebezpiecznych kierowców, a nie tych którzy przekraczają prędkość tam gdzie można to zrobić bezpiecznie, a tam gdzie należy uwagę zwalniają i jadą ostrożnie?

 • Gość: Alex

  Oceniono 9 razy 5

  Na rondach kierowcy ciężarówek i TIRów bardzo często wymuszają pierwszeństwo.
  Osobowy na rondzie musi się zatrzymać. by wpuścić cieżarkówkę ktora wymusza.
  Kilka razy mi sie to zdarzyło, gdy zatrąbiłem buc z ciężarkówki zatrzyłam się i stał blokując rondo przez 2,5 minuty, az przyszedł gość który wyciągnał go z kabiny. Facet wracał ze spuszczoną głową i błyskawicznie odjechał. Ale to chyba nie był policjant.

 • Gość: JPS

  Oceniono 31 razy 5

  Jako obywatel uważam, że największym zagrożeniem dla zdrowia i życia obywateli jest Policja. Im jej mniej tym bezpieczniej!!! Obecna Policja przypomina tę znienawidzoną przez obywateli formację nazywaną "Bijącym Sercem Partii". Jej zadaniem jest terroryzowanie obywateli i pobieranie haraczy. Zauważmy, że gdy tylko Państwo potrzebuje pieniędzy to natychmiast kupuje Policji nowe zabawki. Zauważmy, że gdy Policja w czasie niedawnego protestu związanego z żądaniem wyższych pensji nie wypisywała mandatów - bezpieczeństwo na drogach w żaden sposób się nie pogorszyło!

 • tom-pek

  Oceniono 6 razy 4

  maszynka do robienia pieniędzy

 • Gość: Bolo

  Oceniono 10 razy 4

  oj dajcie milicjanci spokój.........zmiana literki "m" na "p" wiosny nie czyni...
  (tłumacze: litera nie zmieni mentalności tych osobników)
  nowe auta nic tu nie dadzą...bo głowy nadal te same.......a jakie?....sami wiecie....

 • ceppisowski

  Oceniono 12 razy 4

  Najwiekszym problemem polskich drog sa
  - wyprzedzanie na pasach
  - jazda na trzeciego
  - jazda po pijaku
  - bardzo delikatne obchodzenie sie z powyzszymi wykroczeniami
  - niedoswietlone przejscia dla pieszych

  Policja znowu zajmuje sie nie tym co jest najwiekszym problemem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX