Autostrada A4 Katowice-Kraków. Kierowcy za bramki mogą już płacić aplikacją Autopay

Od wczoraj kierowcy mogą korzystać z aplikacji Autopay na autostradzie A4. Dzięki niej zlabany na placach poboru opłat mogą podnosić się automatycznie bez konieczności instalowania w pojeździe dodatkowych urządzeń. Wcześniej takie rozwiązanie wprowadzono na A1.

Dzięki aplikacji za bramki można zapłacić trzy razy szybciej

Nową usługę promujemy hasłem: „Szybcy, nie wściekli”, o dosyć oczywistej inspiracji. Szybsi aż trzykrotnie, bo szacunkowa przepustowość bramek w systemie Autopay na pasach do płatności automatycznych jest trzykrotnie większa od przepustowości w systemie tradycyjnym. Podczas gdy płatność gotówką czy kartą zajmuje dobrych kilkanaście sekund, w przypadku videotollingu transakcja jest natychmiastowa. A dobry nastrój podczas podróży zależy w znaczniej mierze od samych użytkowników autostrady: im więcej przejazdów opłaconych automatycznie, tym krótszy czas oczekiwania na placach poboru opłat 

AutopayAutopay fot. Autostrada Małopolska

Aplikacja Autopay - co to jest?

Aplikacja Autopay pozwala zarejestrować pojazd i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny. Co ważne, nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego urządzenia w samochodzie ani dokonywania płatności z góry.

System działa na zasadzie videotollingu. To metoda płatności oparta o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, przeznaczoną dla pojazdów osobowych oraz dostawczych (kategorie 1-5, z wyłączeniem motocykli). System potrafi rozpoznać nie tylko polskie tablice rejestracyjne, ale także te z Unii Europejskiej oraz Ukrainy.

Jak skorzystać z aplikacji Autopay?

Aplikację Autopay trzeba zainstalować na telefonie. Jest bezpłatna i znajdziemy ją w Google Play (telefony z Androidem) oraz App Store (iPhone). Zakładając konto w aplikacji, należy podać numer rejestracyjny, a także wprowadzić dane aktywnej karty kredytowej lub płatniczej. 

Wjeżdżając na plac poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach trzeba wybrać linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle. Wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa bramka jest dedykowana wyłącznie płatnościom automatycznym Autopay i A4Go.

W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną bramkę będzie można również zapłacić za przejazd przy użyciu Autopay, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system – taka transakcja potrwa jednak zdecydowanie dłużej.

AutopayAutopay fot. Autostrada Małopolska

Uruchomienie videotollingu jest kolejnym i jednocześnie kluczowym, z punktu widzenia łatwości zastosowania, a co za tym idzie płynności ruchu i komfortu podróżowania, etapem naszego programu zwiększania przepustowości placów poboru opłat. Stworzenie kierowcom możliwości płacenia za przejazd przy pomocy aplikacji na smartfony znacząco obniża barierę korzystania z płatności elektronicznych. Aplikacja Autopay funkcjonuje już na autostradzie A1, można więc powiedzieć, że udrożniliśmy właśnie najważniejsze korytarze dla samochodowych podróży wakacyjnych

- mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexportu Autostrady Małopolskiej.

Zobacz wideo
Czy będziesz korzystać z aplikacji Autopay i podobnych rozwiązań?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.