Autostrada A4 Katowice-Kraków. Kierowcy za bramki mogą już płacić aplikacją Autopay

Od wczoraj kierowcy mogą korzystać z aplikacji Autopay na autostradzie A4. Dzięki niej zlabany na placach poboru opłat mogą podnosić się automatycznie bez konieczności instalowania w pojeździe dodatkowych urządzeń. Wcześniej takie rozwiązanie wprowadzono na A1.

Dzięki aplikacji za bramki można zapłacić trzy razy szybciej

Nową usługę promujemy hasłem: „Szybcy, nie wściekli”, o dosyć oczywistej inspiracji. Szybsi aż trzykrotnie, bo szacunkowa przepustowość bramek w systemie Autopay na pasach do płatności automatycznych jest trzykrotnie większa od przepustowości w systemie tradycyjnym. Podczas gdy płatność gotówką czy kartą zajmuje dobrych kilkanaście sekund, w przypadku videotollingu transakcja jest natychmiastowa. A dobry nastrój podczas podróży zależy w znaczniej mierze od samych użytkowników autostrady: im więcej przejazdów opłaconych automatycznie, tym krótszy czas oczekiwania na placach poboru opłat 

AutopayAutopay fot. Autostrada Małopolska

Aplikacja Autopay - co to jest?

Aplikacja Autopay pozwala zarejestrować pojazd i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny. Co ważne, nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego urządzenia w samochodzie ani dokonywania płatności z góry.

System działa na zasadzie videotollingu. To metoda płatności oparta o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, przeznaczoną dla pojazdów osobowych oraz dostawczych (kategorie 1-5, z wyłączeniem motocykli). System potrafi rozpoznać nie tylko polskie tablice rejestracyjne, ale także te z Unii Europejskiej oraz Ukrainy.

Jak skorzystać z aplikacji Autopay?

Aplikację Autopay trzeba zainstalować na telefonie. Jest bezpłatna i znajdziemy ją w Google Play (telefony z Androidem) oraz App Store (iPhone). Zakładając konto w aplikacji, należy podać numer rejestracyjny, a także wprowadzić dane aktywnej karty kredytowej lub płatniczej. 

Wjeżdżając na plac poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach trzeba wybrać linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle. Wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa bramka jest dedykowana wyłącznie płatnościom automatycznym Autopay i A4Go.

W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną bramkę będzie można również zapłacić za przejazd przy użyciu Autopay, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system – taka transakcja potrwa jednak zdecydowanie dłużej.

AutopayAutopay fot. Autostrada Małopolska

Uruchomienie videotollingu jest kolejnym i jednocześnie kluczowym, z punktu widzenia łatwości zastosowania, a co za tym idzie płynności ruchu i komfortu podróżowania, etapem naszego programu zwiększania przepustowości placów poboru opłat. Stworzenie kierowcom możliwości płacenia za przejazd przy pomocy aplikacji na smartfony znacząco obniża barierę korzystania z płatności elektronicznych. Aplikacja Autopay funkcjonuje już na autostradzie A1, można więc powiedzieć, że udrożniliśmy właśnie najważniejsze korytarze dla samochodowych podróży wakacyjnych

- mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexportu Autostrady Małopolskiej.

Zobacz wideo
Czy będziesz korzystać z aplikacji Autopay i podobnych rozwiązań?
Więcej o:
Komentarze (36)
Autostrada A4 Katowice-Kraków. Kierowcy za bramki mogą już płacić aplikacją Autopay
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • remo29

  Oceniono 12 razy 12

  A żurawie, które będą przenosić pojazdy z końca korka do bramek, też już zainstalowali?

 • Gość: kiml.

  Oceniono 13 razy 11

  A mnie zastanawia dlaczego ani BlueMedia ani Bank Millennium nie wprowadzili opcji aby dostęp do Autopay był poprzez zwykłą stronę internetową (czy tez bankowość internetową). Skoro chodzi tylko o podanie kilku informacji nt samochodu i podpięcie karty, to z pewnością dałoby się to równeiż zrobić na stronie internetowej z poziomu przeglądarki na zwykłym komputerze. Jeżeli nie trzeba być online w czasie podróży, to wymóg używania akurat aplikacji w telefonie wydaje się dość dziwny i nadmiarowy. Nie rozumiem, dlaczego osoby bez smartfonów sa w tym przypadku pomijane. Sama BM stwierdza, że system ma sens wtedy gdy większość kierowców będzie go używało, zatem powinni zrobić wszystko aby do tej większości dotrzeć.

 • Gość: Hę?

  Oceniono 12 razy 10

  Aplikacja? A nie można się zarejestrować na stronie internetowej??? Skąd założenie że każdy kierowca ma smartfona?

 • 0apud0

  Oceniono 7 razy 7

  Korzystałem na A1 i działa super, jedyny słaby punkt to kierowcy podjeżdżający do bramki obsługującej tylko płatności przez aplikację i wycofujący się z niej na wstecznym, bo aplikacji nie mają a znaku z przekreślonym inkasentem nie zauważyli.

 • japiota

  Oceniono 8 razy 6

  To ile tych aplikacji muszę mieć żeby przejechać 250km z Wrocławia do Krakowa ? dwie, trzy, siedem ? Kabaret.

 • macwies

  Oceniono 5 razy 5

  Czy ktoś pamięta czas kiedy na autostradzie A4 Katowice-Kraków NIE BYŁO REMONTÓW?

 • Gość: Wroc

  Oceniono 4 razy 4

  A dlaczego we Wrocławiu na a4, bramki Karwiany,nie wprowadzą tego cuda.

 • Gość: TTT

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety probowalem wprowadzic tablice z jednego z krajow UE i niestety system jej nie przyjmuje. Szkoda

 • rattenkrieger

  Oceniono 2 razy 2

  Przydałaby się informacja kiedy ten system obejmie wszystkie płatne autostrady w Polsce. Czy w tej chwili brakuje A2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX