Ryś 126 ma być następcą "malucha". To kolejna szansa na polski samochód elektryczny

Elektryfikacyjny sen o potędze premiera Morawieckiego zakłada, że do 2025 roku na polskich drogach będziemy mieli milion samochodów elektrycznych. Z tej okazji co i rusz widzimy nowe projekty polskiego samochodu elektrycznego. Tym razem głośno jest o Rysiu 126, którego z powodzeniem można nazwać "maluchem" XXI. wieku.

Ryś 126 powstaje w studiu Koziołek Design we Wrocławiu. Ma już gotową ramę i przygotowany napęd. Póki co bazuje na spalinowej jednostce 1.3 od Suzuki, która po modyfikacjach ma moc 140 KM. Docelowo Ryś ma być jednak autem elektrycznym. Co ciekawe – napęd trafia na tylną oś, ale przednia jest dołączana. Uzupełnieniem napędu na cztery koła jest regulowany prześwit. Konstruktorzy szacują jednak, że masa tego polskiego mieszczucha nie powinna przekroczyć tony.

Zobacz wideo

Na pomysł wskrzeszenia "malucha" w nieco innej postaci, wpadł Michał Koziołek, absolwent architektury i konserwacji zabytków na Politechnice Wrocławskiej. Od 17 lat z ojcem, Edwardem prowadzi szkołę rysunku. To podstawowe źródło przychodów Koziołek Design, bo cały projekt finansują samodzielnie. Wspólnie tworzą projekty dla wielu polskich i zagranicznych firm, oraz wykonują unikatowe rysunki na zamówienie. Ludzie z całego świata przysyłają zdjęcia swoich wozów, oni je rysują, a następnie sprzedają. To główne źródło finansowania projektu Ryś 126. Nie chcą korzystać z dofinansowania z Unii Europejskiej. Jak mówią w rozmowie z Wyborczą, nad projektami siedzą urzędnicy, którzy nie mają pojęcia o budowie samochodu. Zatem dlaczego to oni mają rozliczać ich z tego, na co wydają pieniądze? 

Teoretycznie Ryś mógłby już dziś wyjechać na drogi. Problemem jest jednak wnętrze - poza kierownicą nie ma w nim zbyt wiele. Brakuje także elektroniki pokładowej. Autor projektu mówi, że na dopracowanie elektrycznego następcy "malucha" potrzebuje jeszcze około 200 tysięcy złotych. 

Ryś 126 - następca malucha, polski samochód elektrycznyRyś 126 - następca malucha, polski samochód elektryczny FB New126p, Koziołek Design

Więcej o: