Na polskie drogi wyjedzie samochód autonomiczny. Ma sprawdzić, czy po Polsce da się jeździć bez kierowcy

We wrześniu w Krakowie i okolicach rozpoczną się testy samochodu autonomicznego. Mają sprawdzić, czy w polskich warunkach jazda na autopilocie jest w ogóle możliwa.

Testy samochodu autonomicznego w Polsce

We wrześniu na polskie drogi wyjedzie samochód autonomiczny. Po co? Testowanie samochodowych systemów sterujących w rzeczywistych warunkach drogowych ma potwierdzić rezultaty dotyczące niezawodności takich systemów uzyskane w symulowanych warunkach, tzn. poprzez modelowanie matematyczne i symulacje komputerowe oraz testy na dedykowanych i zamkniętych obszarach, typu tory testowe.

Pojazd testowany będzie poruszał się na poziomie trzeciego stopnia automatyzacji, czyli automatyzacji warunkowej. System będzie wykonywał wszystkie czynności związane z kierowaniem samochodem. Przez cały czas trwania testu w aucie będzie przebywał kierowca, który będzie trzymał ręce na kierownicy, tak aby w każdej chwili móc przejąć nad nim kontrolę.

Trasa przejazdu

Trasa testu przebiega jedynie na obszarze województwa małopolskiego przez Kraków oraz gminy Wieliczka, Niepołomice, Kłaj, Bochnia, Rzezawa, Brzesko, Borzęcin, Wojnicz, Wierzchosławice, Tarnów, Żabno i Lisia Góra. Obejmuje ona odcinek autostrady A4 od węzła Kraków Skawina do węzła Tarnów Centrum i z powrotem. Przez cały czas  prowadzenia prac badawczych pojazd testowy będzie eskortowany przez 2 pojazdy wyposażone w żółte lampy ostrzegawcze.

W zależności od warunków atmosferycznych prace badawcze miałyby być prowadzone w dniach 9-13 września 2019 r. w godzinach od 10 do 15.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.