Najlepsze drogi w Polsce na wakacyjną podróż samochodem

Droga wzdłuż polskiego wybrzeża jest najlepsza na urlopową podróż samochodem. Zaraz za nią uplasowały się Wielka Pętla Bieszczadzka i Droga Kaszubska.

Avis Budget Group zapytało reprezentacyjną grupę Polaków o najlepsze - ich zdaniem - drogi w Polsce, idealne na wakacyjny wypad samochodem. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęło polskie wybrzeże – wskazało je 50 proc. ankietowanych. Możemy tu wytyczyć co najmniej kilka tras.

Jedna z nich rozpoczyna się w Świnoujściu i biegnie na wschód. Po drodze mijamy Woliński Park Narodowy. Warto odwiedzić rezerwat żubrów i udać się nad Jezioro Turkusowe. Następnie kierujemy się wzdłuż wybrzeża aż do Zalewu Kamieńskiego i Zatoki Wrzosowskiej, aby dotrzeć do Kołobrzegu – jednego z najpopularniejszych morskich kurortów w Polsce. Stamtąd możemy udać się dalej na wschód, odwiedzając Łebę, Karwię i Jastrzębią Górę, gdzie będziemy podziwiać widok rozciągający się z klifu. Stąd blisko już do tętniącego życiem Sopotu.

Podróż nad morze to znakomita okazja do wypróbowania sportów wodnych. Mekką polskiego windsurfingu i kitesurfingu są okolice Helu. Możliwość pływania na desce zarówno na otwartym morzu, jak i w Zatoce Płuckiej oraz silny wiatr, który wieje praktycznie przez cały rok, to powody, dla których ściągają tu amatorzy wodnego szaleństwa.

Wielka Pętla Bieszczadzka

Drugą lokatę zajęła Wielka Pętla Bieszczadzka. Jako najlepszą trasę na samochodową wyprawę wskazało ją 28 proc. badanych. Malownicza, górska droga zaczyna się w Lesku. Stamtąd wiedzie do Cisnej, a następnie Ustrzyk Górnych, aby zakończyć się w Ustrzykach Dolnych. Górskie, kręte drogi Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej są nie lada gratką dla miłośników spędzania czasu za kółkiem.

Bieszczady to oczywiście idealne miejsce na górskie, piesze wycieczki i wspinaczkę. Osoby, które wybierają się na wyjazd z grupką znajomych mogą urządzić zawody w paintball. W Ustrzykach Dolnych i okolicach bez kłopotu znajdziemy profesjonalne firmy, które zorganizują dla nas taką rozrywkę. Scenariusz jest prosty – jeden zespół wspina się na górę i zajmuje pozycje, a drugi – po kilkunastu minutach – rusza i stara się ją odbić. Gra dostarczy wiele emocji.

Droga Kaszubska

Na ostatnim miejscu podium uplasowała się Droga Kaszubska, wiodąca przez Kaszubski Park Krajobrazowy. Jako najlepszą, wakacyjną trasę w Polsce wskazało ją 11 proc. ankietowanych. Zaczyna się w miejscowości Garcz w województwie pomorskim, ciągnie się przez Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną i dociera do miejscowości Ostrzyce nad Jeziorem Ostrzyckim. Na trasie mijamy w sumie aż siedem jezior – oprócz Ostrzyskiego również Łapalickie, Białe, Kłodno, Małe Brodno, Brodno Wielkie. Trasa wiedzie pośród lasów i wzgórz. Jadąc Drogą Kaszubską, warto zatrzymać się w punkcie widokowym „Złota Góra”, aby zachwycić się kaszubskim krajobrazem.

Kaszuby, często porównywane do Mazur, to również świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Jest tu wiele wypożyczalni kajaków, żaglówek czy łódek. Działają tu także szkółki windsurfingowe. Region, w którym słynący z mnóstwa wzniesień, to również nie lada gratka dla lubiących wyzwania rowerzystów.

Badanie powstało na zlecenie Avis Budged Group

Zobacz wideo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.