Zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne. Od dziś można je wyrabiać

Od dziś można starać się o zielone tablice do samochodów. To spore ułatwienie, szczególnie dla dealerów samochodowych. Ile kosztują zielone tablice i jak je wyrobić?
Profesjonalna rejestracja to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ułatwi organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami. I co najważniejsze – właśnie wchodzi w życie -

czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Profesjonalnie, czyli łatwiej

Dziś dealerzy, którzy posiadają kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt aut, każdy z pojazdów muszą zarejestrować oddzielnie. Tym samym do każdej z maszyn muszą wyrobić dowód rejestracyjny i tablice. To samo muszą robić np. instytuty badawcze. Od dziś, czyli 11 lipca 2019 r. wystarczy, że w swoim urzędzie złożą wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedne tablice (chyba, że chcą więcej). W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będą mogli testować wiele pojazdów.

Takie rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane np. w Niemczech czy w Belgii. Co różni zielone tablice od tych, które mamy w swoich autach? Niewiele.

Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą „P”. Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone

- wyjaśnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

>>> O włos od tragedii na przejściu dla pieszych. Przerażające wideo:

Zobacz wideo

Dzięki CEPiK

Profesjonalna rejestracja pojazdów ułatwi pracę naukowcom i inżynierom z instytutów badawczych oraz sprzedawcom nowych samochodów, którzy oferują klientom jazdy testowe. Tak jak wspomnieliśmy, dotychczas obowiązujące przepisy były uciążliwe. Każde z testowych aut musiało być oddzielnie zarejestrowane. A to oznaczało nie tylko złożenie wielu wniosków, ale również wniesienie opłaty za każdy z samochodów.

Profesjonalna rejestracja jest możliwa dzięki rozszerzeniu funkcjonalności bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a dokładniej jednej z jej części – Centralnej Ewidencji Pojazdów. To na tej bazie oparte są też popularnie e-usługi – np. Historia Pojazdu czy Bezpieczny Autobus.

Jak to będzie działało w praktyce? Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice.

O tym trzeba pamiętać

 • Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok.
 • Profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub – w przypadku jednostek badawczych - 6 miesięcy.
 • Podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego.
 • Należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych.
 • Gdy tablice rejestracyjne, wypełnione i niewypełnione blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego  przestaną być ważne – trzeba je będzie rozliczyć.

Ile kosztują zielone tablice

 • Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł
 • Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł
 • Za wydanie tablic rejestracyjnych.kompletu profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł
  profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł
  profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł
 • Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.