120 tys. euro mandatu za 41 km/h ponad limit. Sąd w Finlandii ukarał znanego hokeistę

81 km/h na drodze z limitem do 40 km/h. Kara? 120 tys. euro mandatu i utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Witamy w Finlandii.

W Finlandii nie ma pobłażliwości dla łamiących przepisy drogowe. To jeden z tych krajów, w których o wysokości mandatu decydują zarobki. Chodzi o to, by kary finansowe były tak samo dotkliwe dla bogatych i mniej zamożnych kierowców. Dotkliwie przekonał się o tym fiński hokeista Buffalo Sabres Rasmus Ristolainen.

Spędzał wakacje w rodzinnym Turku, po którym przemieszczał się Mercedesem G500. Policja zatrzymała go na drodze z limitem do 40 km/h. Fiński hokeista przekroczył dozwoloną prędkość o 41 km/h. Sprawa trafiła do sądu, który wyznaczył karę: utrata prawa jazdy na 3 miesiące i mandat w wysokości 120 680 euro. Tak ogromną karę Fin zawdzięcza swoim zarobkom - w ubiegłym roku na jego konto wpłynęło 5 mln euro.

Tym samym Buffalo Sabres Rasmus Ristolainen uplasował się na szczycie niechlubnej listy hokeistów z największymi mandatami na koncie. Zdeklasował dotychczasowy "numer jeden" - gwiazdor Florida Panthers Aleksander Barkov przed rokiem musiał zapłacić 46,6 tysięcy euro. Trzeci w rankingu jest były hokeista Teemu Selanne z mandatem 40 tys. euro.

Według polskiego taryfikatora za przekroczenie dozwolonej prędkości o 41 km/h grozi mandat w wysokości od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych. Czy waszym zdaniem wysokość mandatów w Polsce powinna być uzależniona od zarobków? Oddajcie głos w poniższym sondażu.

Zobacz wideo
Czy twoim zdaniem wysokość mandatu powinna być uzależniona od zarobków?
Więcej o:
Komentarze (73)
120 tys. euro mandatu dla fińskiego hokeisty. Przekroczył dozwoloną prędkość o 41 km/h
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • iwanme

  Oceniono 18 razy 18

  Wysokość mandatów jest bez znaczenia jeśli ich otrzymanie to wyłącznie kwestia pecha/szczęścia. Robię autem 40kkm rocznie, raczej przepisowo, ale policji na drogach u nas się nie uświadczy, łatwiej wygrać w lotto.
  W ciągu ostatnich 10 lat dostałem jeden mandat... Z Niemiec, na 10 Euro - na autostradzie w remoncie na 60tce jechałem 72 kph...

  Nawet te nasze bida mandaty (dla bogatych w teorii są punkty) byłyby skuteczne gdyby... były... Wątpię aby szansa na niedostanie wyższego mandatu jakoś mi wpłynęła na bezpieczeństwo. Był moment gdy u nas zwiększono kwoty mandatów dwukrotnie. Na drogach nic się nie zmieniło.

  Żeby nie było, sam uważam, że kwoty mandatów są za niskie, ale to jest zupełnie poboczny problem.

 • ma.ci.ej

  Oceniono 15 razy 13

  W Finlandii (prawie) każdy zarabia tyle, ile zarabia oficjalnie. W Polsce zależy to głównie od tego gdzie pracuje i albo całość zarabia legalnie albo w okolicy minimum legalnie reszta pod stołem, albo w ogóle oficjalnie nic nie zarabia. Więc system, choć mądry, nie ma szans w Polsce się sprawdzić jeszcze przez wiele lat. Punkty karne, zabieranie prawa jazdy, to jedyne co może utemperować naszych rodzimych wariatów drogowych. Bo nawet wysokie mandaty często są trudne do ściągnięcia.

 • leszlong

  Oceniono 7 razy 5

  "Tym samym Buffalo Sabres Rasmus Ristolainen "

  Naprawdę ten Fin nazywa się Buffalo Sabres? A może Rasmus Ristolainen.

 • gj61

  Oceniono 6 razy 4

  Ta, gdyby tak było w Polsce "agient" Tomek i inne mendy byliby bezrobotnymi jeżdżącymi pożyczonymi furami.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 3 razy 3

  Nigdy nie będzie uzależniona od zarobków bo najwyższe mandaty płacili by Politycy , ich rodziny i nominanci polityczni w spółkach państwowych.

 • ceppisowski

  Oceniono 7 razy 3

  a u nas niejaki Hołowczycm zapierd..... jeszcze wiecej na ograniczeniu i podwaza radary.
  Malo tego, ten buc, potem nas uczy jak bezpiecznie jezdzic

 • Gość: look

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce wysokość mandatów NIE POWINNA być uzależniona od zarobków z bardzo prostego powodu. Większość polaków polowe swojej wypłaty dostaje pod stołem i to co wykazuje w Picie nijak ma się do rzeczywistości. W Polsce wysokość mandatów tylko na dzień dzisiejszy powinna zostać przemnożona x 10, czyli najniższy mandat powinien wynosić nie 100 a 1000 zł a najwyższy określony taryfikatorem nie 500 a 5 000 zł. Za 5 lat powinno być już to odpowiednio 1000 zl i 10 000 zł. Może wtedy Polacy nauczyliby się jeździć !!!

 • Gość: lex

  Oceniono 2 razy 2

  Dziki kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX