Import samochodów 2019. Pół miliona w pół roku

Piotr Kozłowski
- W czerwcu 2019 roku sprowadzono do Polski 78 117 samochodów używanych. To o 7,7 proc. mniej niż rok wcześniej, co oznacza najbardziej drastyczny spadek na przestrzeni roku - pisze IBRM Samar i wymienia najpopularniejsze marki i modele z importu.

Wyniki importu z czerwca tego roku nie są początkiem trendu. To wina kalendarza. Tegoroczny czerwiec był o dwa dni robocze krótszy od ubiegłorocznego. Co prawda wartość bezwzględna rejestracji była w tym roku mniejsza, ale średnia liczba rejestracji przypadająca na dzień przerosła tę z ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę dane z całego półrocza, sprowadziliśmy do Polski ponad pół miliona używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony.

Średni wiek samochodów sprowadzanych do Polski

W 2018 roku średni wiek samochodów w Polsce wynosił 15 lat (dotyczy to wszystkich, nie tylko importowanych, samochodów). Tymczasem w pierwszym półroczu 2019 roku do Polski sprowadzono auta, których średnia wieku to 11 lat i 7 miesięcy. Najpopularniejszym rocznikiem z importu jest 2008.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kraje pochodzenia, marki i modele, tu nic się nie zmienia. Z Niemiec, Francji i Belgii pochodzi ponad 78 proc. sprowadzanych do Polski samochodów. A co sprowadzamy najczęściej? Volkswageny, Ople i Fordy. Ulubionymi modelami Polaków są natomiast Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra.

Źródło: IBRM Samar

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.