De Tomaso powraca w pięknym stylu. Poznajcie P72

Piotr Kozłowski
De Tomaso P72 to styl retro w najlepszym wydaniu. Ci którzy obawiali się o markę po przejęciu jej przez Chińczyków, mogą spać spokojnie.

De Tomaso powstało w 1959 roku. Na początku budowało samochody wyścigowe, później nawet bolidy F1. Absolutnymi klasykami De Tomaso są P70, Guara czy słynna Pantera, której produkcja zakończyła się w 1993 roku. De Tomaso nie było garażowym biznesem - swego czasu należało do niej Maserati.

Niestety biznes nie przetrwał konkurencji i w 2004 roku został postawiony w stan likwidacji. 11 lat później trafił w ręce Chińczyków z funduszu Ideal TeamVenture. Fani marki nie byli tym faktem zachwyceni. Pytań o przyszłość marki nie było końca. Odpowiedź w końcu nadeszła.

De Tomaso P72De Tomaso P72 Fot. De Tomaso

De Tomaso P72. De Tomaso wraca w wielkim stylu

De Tomaso P72 powstało na platformie wykorzystanej do budowy Apollo Intensa Emozione (Apollo również należy do Chińczyków), ale w niczym go nie przypomina. De Tomaso stawia na klasyczne linie, wyraźnie nawiązujące do modelu P70. To styl retro w najlepszym wydaniu. Chińczycy zadbali o każdy szczegół karoserii. I wnętrza.

Kabina to po prostu dzieło sztuki. Najwyższej jakości materiały, ani jednego ekranu i wisienka na torcie - ręczna skrzynia biegów z widocznym mechanizmem. Wnętrze De Tomaso P72 przywodzi na myśl produkcje Pagani, ale jest mniej pompatyczne.

De Tomaso P72De Tomaso P72 Fot. De Tomaso

Póki co nie jest pewne, co trafi za plecy kierowcy i pasażera, ale prawdopodobnie do napędu posłuży 6,3-litrowe V12, które trafia też do wspomnianego Apollo. Wiadomo jednak, że De Tomaso zbuduje 72 egzemplarze P72. Cena? 750 tys. euro, czyli ponad 3 mln zł. Zamówienia są już przyjmowane.

Więcej o:
Komentarze (27)
De Tomaso P72. De Tomaso powraca w pięknym stylu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • j_stalin

  Oceniono 11 razy 9

  wnetrze jak w luksusowej lodzi podwodnej. brakuje tylko wyeksponowanych rurek miedzianych. ale to naprawia w kolejnej generacji....

 • tomspeed

  Oceniono 22 razy 8

  Krotko i zwięźle. ZAJEBISTY

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 7

  Pierwsze skojarzenie po zobaczeniu zdjec: wehikul czasu (z filmu z 1960).

 • janjan101

  Oceniono 9 razy 5

  Jak sie da zagazować to po jednem ze śwagrem weźmiem.

 • dzystek1

  Oceniono 14 razy 4

  wygląda jak - jajko Faberge piękne !

 • Gość: K.Soze

  Oceniono 7 razy 3

  Biere dwa. Z 500+ se sfinansuje. Stara idź się myć i nadstawiaj! A jutro idziesz odebrać Alana, Andżelikę, Januszka, Staśka i Roksankę z domu dziecka! Podene trawnik, bedo miały co jeść.

 • Gość: et

  Oceniono 5 razy 3

  TE Tomaso, powiadacie? Ładne jest TE Tomaso. Ale TAMTE nie gorsze Tomaso.

 • pivonka

  Oceniono 9 razy 3

  Samochód bardzo ładny, bardzo przypomina modele holenderskiego Spykera i widać, że modele C8 i C12 stanowiły inspiracje dla tego De Tomaso. Ten sam barokowy wygląd na zewnątrz i wewnątrz.

 • adam.gr

  Oceniono 2 razy 2

  baranki czy nie widzicie iż rośnie na naszych oczach nowa potęga , kraj który będzie coraz częściej nadawał ton? (Chiny wracają na należne im miejsce - tak oni uważają - w świecie). Historia ekonomiczna świata pokazuje , że na przykład w 16 , 17 , 18 wieku ich PKB to było 30-40 % PKB świata!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX