Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. WORD-y nie będą zarabiać na oblewaniu kursantów

Piotr Kozłowski
WORD-y nie będą już zarabiać na oblanych egzaminach - to najważniejsza zmiana w prawach jazdy, która dziś weszła w życie. Ale jest ich więcej.

88 proc. dochodów WORD-ów (Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego) pochodzi z egzaminów, z czego 70 proc. to egzaminy niezdane. W tak skonstruowanym systemie pokusa oblewania kursantów była ogromna. Nowe przepisy to zmienią. Egzaminatorzy nie będą już zatrudniani przez WORD-y tylko przez województwa. Dochody z egzaminów nie będą zatem trafiały do kas Ośrodków tylko do budżetu państwa. Ma to zmniejszyć liczbę oblewanych kursantów.

Dodatkowo, egzaminator dziennie będzie mógł wziąć udział w maksymalnie ośmiu egzaminach, a te będą wyznaczane na konkretną godzinę - koniec z czekaniem na swoją kolej. To również dobra wiadomość dla przyszłych kierowców, choć trudno nie odnieść wrażenia, że nowe przepisy wydłużą czas oczekiwania na egzamin.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2019 - ułatwienia dla niepełnosprawnych

Posiadając kategorię prawa jazdy AM można kierować motorowerem, czyli pojazdem 2- lub 3-kołowym o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego nie większej niż 4 kW i o prędkości jazdy do 45 km na godzinę. Po zdaniu egzaminu na kat. AM można także kierować czterokołowcem lekkim, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do do 45 km na godzinę.

Do tej pory egzamin na tę kategorię odbywał się zawsze na dwukołowym motorowerze, co było problemem dla osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wprowadzają w tej kwestii zmianę - egzamin na kategorię AM będzie odbywać się na motorowerze (jak dotychczas) lub na czterokołowcu.

Ostatnia zmiana w egzaminach na prawo jazdy: egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci. Wystarczy podpis oraz nr uprawnień. Nowe przepisy weszły w życie dziś, tj. 1 lipca 2019 r., ale na część z nich przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zmiany dotyczące pracy egzaminatorów i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2020 r. To czas, w którym WORD-y będą mogły przygotować się do nowych przepisów.

Więcej o:
Komentarze (57)
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Od dziś sporo ułatwień dla kursantów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: leki

  Oceniono 34 razy 30

  Pozdrowienia dla rudego egzaminatora w " pinglach" ze śląskiego obyś w końcu trafił na kamień mendo ludzka .

 • Gość: Loki

  Oceniono 24 razy 22

  Nie będą zarabiać na oblewaniu? Kurcze wreszcie jakaś rozsądna zmiana. Że tak się dzieje wiedzieli wszyscy od lat. Teraz może wreszcie ci "egzaminatorzy" będą wykonywać swoją pracę a nie tylko zarabiać jak najwięcej dla siebie i swojego ośrodka.

 • Gość: Fifi

  Oceniono 22 razy 20

  Dopiero musi dojść do tragedii żeby w tym patologicznym kraju coś działało dla człowieka a nie ciągle przeciwko.Wiecznie utrudnienia i problemy ten kraj jest opętany przez samego Lucyfera.

 • Gość: gość

  Oceniono 31 razy 19

  Najważniejsze aby dawali ludziom zdawać na luzie - ten kto pewnie przejedzie przez miasto z parkowaniem włącznie egzamin powinien zdać i nie powinno mieć znaczenie to, że np. jednym kołem najechał na linię. Taka osoba się frustruje, bo potrafi jeździć a nie może zdać egzaminu - wtedy dochodzi stres, a jak stres to wiadomo, że o błąd łatwiej i to taka samo nakręcająca się spirala. Służy to tylko egzaminatorom, którzy mogą się wyżyć i wpływom kasy a nie realnemu bezpieczeństwu.

  Ta kobiecina która przejechała egzaminatora spowodowała wypadek dlatego, że nie było obok niej egzaminatora - on musiał stać z zewnątrz z linijką i sprawdzać linie. Paranoja.

 • Gość: hunu

  Oceniono 17 razy 13

  od upadku PRL egzaminy na prawo jazdy były patologią i zapewne będą.... na dodatek na kursach g.... uczą.... w szczególności wyobraźni... no i prawa fizyki suwerena nie dotyczą.... chory prymitywny i chamski kraj...

 • Gość: elf

  Oceniono 15 razy 11

  Bedzie norma niezdanych egzaminow jak jest teraz norma wypisanych mandatow w drogowce czy przy kontroli PIH czy skarbowce lub kopertu pod stolem . Budzet jest pusty

 • Gość: budżet

  Oceniono 9 razy 9

  No to teraz będzie łatany budżet, egzaminatorzy do roboty bo dziura jest do załatania

 • kocurimysza

  Oceniono 10 razy 8

  A KIEDY i DLACZEGO NIE MA OBOWIAZKOWEGO BADANIA PSYCHOTECHNICZNEGO ! , bylo by mniej narwanych i nie tylko .

 • jacek226311

  Oceniono 19 razy 7

  W Poslce byloby mniej oblanych egzaminow, gdyby jak w USA egzaminy byly bezplatnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX