Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. WORD-y nie będą zarabiać na oblewaniu kursantów

Piotr Kozłowski
WORD-y nie będą już zarabiać na oblanych egzaminach - to najważniejsza zmiana w prawach jazdy, która dziś weszła w życie. Ale jest ich więcej.

88 proc. dochodów WORD-ów (Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego) pochodzi z egzaminów, z czego 70 proc. to egzaminy niezdane. W tak skonstruowanym systemie pokusa oblewania kursantów była ogromna. Nowe przepisy to zmienią. Egzaminatorzy nie będą już zatrudniani przez WORD-y tylko przez województwa. Dochody z egzaminów nie będą zatem trafiały do kas Ośrodków tylko do budżetu państwa. Ma to zmniejszyć liczbę oblewanych kursantów.

Dodatkowo, egzaminator dziennie będzie mógł wziąć udział w maksymalnie ośmiu egzaminach, a te będą wyznaczane na konkretną godzinę - koniec z czekaniem na swoją kolej. To również dobra wiadomość dla przyszłych kierowców, choć trudno nie odnieść wrażenia, że nowe przepisy wydłużą czas oczekiwania na egzamin.

Zobacz wideo

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2019 - ułatwienia dla niepełnosprawnych

Posiadając kategorię prawa jazdy AM można kierować motorowerem, czyli pojazdem 2- lub 3-kołowym o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego nie większej niż 4 kW i o prędkości jazdy do 45 km na godzinę. Po zdaniu egzaminu na kat. AM można także kierować czterokołowcem lekkim, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do do 45 km na godzinę.

Do tej pory egzamin na tę kategorię odbywał się zawsze na dwukołowym motorowerze, co było problemem dla osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wprowadzają w tej kwestii zmianę - egzamin na kategorię AM będzie odbywać się na motorowerze (jak dotychczas) lub na czterokołowcu.

Ostatnia zmiana w egzaminach na prawo jazdy: egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci. Wystarczy podpis oraz nr uprawnień. Nowe przepisy weszły w życie dziś, tj. 1 lipca 2019 r., ale na część z nich przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zmiany dotyczące pracy egzaminatorów i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2020 r. To czas, w którym WORD-y będą mogły przygotować się do nowych przepisów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.