Jakiej muzyki słuchamy w samochodzie? Na głośnikach wciąż króluje "Autobiografia"

Ponad połowa Polaków podczas jazdy relaksuje się przy muzyce. Jakich utworów i gatunków słuchamy najczęściej? W polskich samochodach wciąż króluje "Autobiografia" Perfectu oraz Queen, ale na liście znaleźli się też Dawid Podsiadło i Ed Sheeran.

Ulubione lub bardzo dobrze dobrane piosenki, które słuchamy podczas jazdy autem, mogą nas pozytywnie nastroić na cały dzień. Twierdzi tak ponad połowa polskich kierowców. Aż 65 proc. z nas uznaje słuchanie muzyki w samochodzie za formę relaksu.

Muzyka działa nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego emocje i umysł, co z kolei przekłada się na konkretne zachowania. Co ciekawe, słuchacz może nie zdawać sobie sprawy z tego, że źródłem danej reakcji jest kontakt z muzyką.

- tłumaczy dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii UW, specjalizująca się w psychologii muzyki.

Jakie muzyki Polacy słuchają najczęściej w samochodzie?

Bardzo ciekawe badanie na ten temat zlecił niedawno Seat. Wynika z niego, że polscy kierowcy potrafią znaleźć równowagę między polskimi i zagranicznymi hitami, bliskie są im polskie i światowe klasyki, a największą popularnością wciąż cieszy się pop.

Ulubioną samochodową piosenkę Polaków okazała się "Autobiografia", którą wskazało aż 35 proc. ankietowanych. Tuż za hitem Perfectu z wynikiem 33 proc. uplasował się przebój Queen "The Show Must Go On". Trzecie miejsce to już znacznie nowsze nagranie - Dawid Podsiadło z utworem "Małomiasteczkowy". Wyniki badania ukazały, jak duży wpływ na nasze gusta muzyczne ma wiek. Młodzi kierowcy (w wieku 18-29 lat) na pierwszym miejscu stawiają piosenkę "Shape of You" brytyjskiego wokalisty Eda Sheerana. Zupełnie innych utworów lubią słuchać starsi kierowcy (60+), którzy najczęściej wskazywali "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena oraz "Yesterday" Beatlesów.

Dziesięć ulubionych piosenek polskich kierowców:

 1. Perfect - "Autobiografia"
 2. Queen - "The Show Must Go On"
 3. Dawid Podsiadło - "Małomiasteczkowy"
 4. Queen - "Bohemian Rhapsody"
 5. Dżem - "List do M"
 6. Czesław Niemen - "Dziwny jest ten świat"
 7. The Beatles - "Yesterday"
 8. Republika - Biała Flaga"
 9. Ed Sheeran - "Shape of You"
 10. John Lennon - "Imagine"
Badania pokazują, że wraz z wiekiem preferujemy coraz bardziej złożoną muzykę, ale to nie jedyny aspekt, który determinuje nasze wybory. Poziom znajomości muzyki to równie ważna cecha, która w istotny sposób wpływa na nasze preferencje. W sytuacji, gdy muzyka z założenia stanowi tło do wykonywania bardziej absorbujących aktywności, zasada „lubię to, co znam” nabiera szczególnego znaczenia. Muzyka znana słuchaczowi jest bardziej przewidywalna i w efekcie niesie ze sobą mniejszy ładunek informacyjny, a to cechy, które zmniejszają poziom rozproszenia uwagi.

- komentuje dr Sylwia Makomaska.

Czy podczas jazdy samochodem słuchasz swojej ulubionej muzyki?
Więcej o:
Komentarze (12)
Jakiej muzyki słuchamy w samochodzie? Na głośnikach wciąż króluje "Autobiografia"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • marco35

  Oceniono 5 razy 3

  Tatarata. A wszyscy raz w roku czytają Pana Tadeusza i Potop... Zatrzymujesz się na parkingu przy autostradzie i z prawie każdego samochodu disko z pola

 • miszka_szyfman

  Oceniono 2 razy 2

  Anathema , Abraxas , Riverside ...

 • observer_forever

  Oceniono 2 razy 2

  Jean Michelle Jarre, Vangelis, Rolling Stones, Deep Purple, Black Sabbath, Lube, Aerosmith, Bon Jovi.

 • six_a

  Oceniono 1 raz 1

  przy autobiografii w samochodzie to można co najwyżej usnąć.

 • Gość: TomKs

  0

  Budka Suflera, ze środkowego okresu.
  Gaz sam się wciska :-))))

 • Gość: asdsa

  Oceniono 4 razy 0

  Brakuje tutaj rozróżnienia pomiędzy muzyką prawdziwą, o walorach artystycznych, a popowym i dyskotekowym łomotem i jazgotem i tzw muzyczną sieczką. Zdecydowana większość słuchających muzyki karmi się taką właśnie sieczką, nie wnikając ani w treść ani nie oczekując od muzyki żadnej głębi czy refleksji. Melomanów prawdziwych ze świecą szukać...

 • Gość: miki

  Oceniono 3 razy -1

  Co to za reprezentacja? Bo gdzie jset hip hop i disco polo? Taka muzyka jest sluchana najczesciej.

 • kafeteria

  Oceniono 1 raz -1

  "na głośnikach"??????? litości....

 • Gość: Dodged_A_Bullet

  Oceniono 6 razy -2

  Perfect nagrał jednego hiciora "Autobiografię" i od kilkudziesięciu lat tłuką wszędzie na okrągło "miałem dziesięć lat..." do porzygania.
  jeżdżę samochodem już kilkadziesiąt lat, jestem "starszym kierowcą" ale ani razu nie zdarzyło mi się słuchać żadnej piosnki z tej listy "ulubionych".
  "kochane bravo co ze mną nie tak ?" :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX