Używany Mercedes Klasy C W204 - opinie. Co psuje się najczęściej, a na którą wersję najlepiej postawić?

Używany Mercedes Klasy C W204 - opinie, awaryjność, najlepsze wersje. To jeden z najpopularniejszych samochodów klasy średniej na rynku wtórnym. Jakie są opinie o Mercedesie Klasy C W204? Sprawdzamy.

Używany Mercedes Klasy C W204 - opinie, niezawodność, awaryjność, którą wersję wybrać?

Mercedes klasy C W204 był produkowany od 2007 do 2014 roku. Po paśmie wpadek jakościowych z poprzednimi generacjami, Mercedes położył ogromny nacisk na poprawę dawnych błędów. Dynamicznie narysowane nadwozie tym razem zostało należycie zabezpieczone przed korozją – bezwypadkowe egzemplarze już nie rdzewieją. Producent oferował wyłącznie czterodrzwiowego sedana i kombi.

Mercedes Klasy C W204 - wykończenie wnętrza.

Kabina pasażerska zapewnia wystarczającą ilość miejsca tylko na przednich siedzeniach. Z tyłu dorosłe osoby będą narzekać na deficyt przestrzeni na głowę i nogi. Jak przystało na markę premium, jakość wykończenia zasługuje na słowa uznania. Skórzana czy tekstylna tapicerka wzorowo znosi intensywną eksploatację, również w roli taksówki. W kwestii wyposażenia dodatkowego, Mercedes zapewniał między innymi, szklane okno dachowe, elektrycznie sterowane fotele przednie, rozbudowany komputer pokładowy z kolorową nawigacją, wydajny system audio, i wiele systemów bezpieczeństwa aktywnego. Na pochwałę zasługują też bardzo czytelne, analogowe wskaźniki.

Bagażnik sedana mieści 475 litrów, natomiast kombi o 10 litrów więcej.

Używany Mercedes Klasy C W204 - silniki benzynowe, opinie.

W benzynowej palecie jednostek napędowych, mechanicy zgodnie polecają konstrukcje wolnossące 2.5 204 KM, 3.0 231 KM, 3.5 272-306 KM i flagowy 6.2 V8 457 KM. Każdy z silników zapewnia dobre osiągi, odwdzięczając się bezproblemową eksploatacją przy regularnym serwisie olejowym. Jedynie ewentualna wymiana rozrządu wiąże się z wydatkiem oscylującym wokół 1500-3000 złotych.

Montaż instalacji gazowej jest dosyć dyskusyjną kwestią, odradzaną przez większość specjalistów.

Używany Mercedes Klasy C W204 - silniki Diesla, opinie.

Amatorzy silników diesla mogą wybierać pomiędzy czterocylindrowym 2.1 CDI 120-204 KM, a sześciocylindrowym 3.0 231-265 KM. Bezpośredni wtrysk typu common-rail zapewnia wysoką kulturę pracy i rozsądne zużycie paliwa. Niestety, jak w każdym nowoczesnym silniku wysokoprężnym, musimy liczyć się z wrażliwymi na jakość tankowanego paliwa wtryskiwaczami – ewentualna regeneracja to koszt 600 złotych za sztukę, zaś turbosprężarki około 1500-2500 złotych.

Podstawowa klasa C wyposażona jest w napęd na tylną oś. Na liście płatnych dodatków znajdował się napęd na cztery koła 4MATIC oddający część mocy na przednie koła. Układ przeniesienia siły napędowej, podobnie jak 7-biegowe przekładnie automatyczne, okazuje się trwały i nie sprawia większych trudności podczas użytkowania.

Mimo wyraźnej poprawy względem poprzednika, po latach i tak pojawią się usterki. W 3-litrowym dieslu zdarzają się wycieki oleju. Trzeba być też przygotowanym na problemy z elektroniką. Dość często psuje moduł elektrycznej blokady kierownicy. Awaria unieruchamia auto i wymaga interwencji doświadczonego elektronika – koszt około 1500 złotych. Występują również defekty modułu SAM odpowiadającego za działanie wycieraczek i kierunkowskazów. W tym przypadku naprawa kosztuje kilkaset złotych.

Ile kosztuje używany Mercedes Klasy C W204?

W ogłoszeniach dotyczących Mercedesów, zauważalna jest przewaga diesli. Celowo wybraliśmy model W204, bo poprzednik cierpiał na wiele bolączek mocno wpływających na koszty eksploatacji. Około 27-29 tysięcy złotych trzeba zapłacić za 170-konnego diesla 2.1. Może i nie jest zbyt kulturalny w swojej charakterystyce, ale odwdzięcza się niskim zapotrzebowaniem na paliwo i niezłą dynamiką.

Trwałe, mocne i dość paliwożerne odmiany benzynowe są wyraźnie droższe. Za nie trzeba około 30-32 tysięcy. Jeśli nie boicie się rozciągających łańcuchów rozrządu, można skusić się na wspomagany kompresorem silnik o pojemności 1.8 litra.

Używany Mercedes Klasy C W204 - podsumowanie.

Wybierając Mercedesa klasy C W204, musimy liczyć się z wysokimi przebiegami dostępnych egzemplarzy, a także wyraźnie większymi kosztami bieżących napraw i części zamiennych. Usługi wyspecjalizowanych fachowców również wymagają większych nakładów środków. Niemniej, regularnie serwisowany egzemplarz odwdzięczy się zadowalającą trwałością w dłuższym okresie i niską utratą wartości. To też szansa na wejście do klasy premium ze stosunkowo niewielki ryzykiem.

Mercedes Klasy C W204Mercedes Klasy C W204 fot. Mercedes

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.