Konsekwencje rozbicia samochodu na abonament

Na rynku jest wiele opcji finansowych, które umożliwiają stosunkowo tanie użytkowanie samochodów. Jedną z nich jest wynajem. A, jakie są konsekwencje rozbicia samochodu na abonament?

Użytkowanie nowego samochodu stało się ostatnio przystępne dla sporej grupy społeczeństwa. Pojawiły się nowe produkty finansowe, które umożliwiają korzystanie z auta za stosunkowo niewielką opłatę miesięczną. Można w tym przypadku wymienić choćby leasing (np. konsumencki dla prywatnych odbiorców), czy wynajem długoterminowy. Są to coraz popularniejsze formy.

Zobacz wideo

Konsekwencje rozbicia samochodu na abonament

Choć wynajem długoterminowy ma swoje zalety, warto przyjąć się wszelkim obostrzeniom związanym z użytkowaniem samochodu. W tym, na kwestię związaną z ewentualnym pokryciem szkód powstałych w wyniku kolizji.
Trzeba jasno powiedzieć, nie ma jasnych zasad narzucających jednolite warunki w tym zakresie. Dlatego konieczne jest dokładne czytanie umów oraz OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Trzeba dokładnie czytać umowę najmu i regulamin usługi. Kwestie odpowiedzialności zarówno firmy wynajmującej, jak i użytkownika w sytuacji uszkodzenia pojazdu powinny być tam precyzyjnie opisane.

– radzi Kamil Klukowski, koordynator procesów operacyjnych w Carsmile.

Udział własny w przypadku kolizjia wynajmowanym samochodem
W wielu przypadkach związanych z wynajem w umowie zawarty jest paragraf dotyczący wkładu własnego w przypadku powstania szkody. Ta kwota jest uzależniona od indywidualnego podejścia najemcy.

Wkład własny do zwrotu

Obowiązkiem wynajmującego jest doczytanie w umowie jak zostały napisane punkty związane z udziałem własnym. Niektórzy wybierając opcję finansowania, jaką jest abonament, decydują się na wniesienie pewnej kwoty w gotówce (np. 10 proc. wartości pojazdu), co później przekłada się na mniejsze zobowiązanie miesięczne.

Warto jednak sprawdzić co się stanie z poniesioną opłatą wstępną w momencie kasacji auta i przedterminowym rozwiązaniem umowy najmu. Zapisem chroniącym interesy użytkowania, jest taki w którym poniesiony wkład własny jest rozliczany proporcjonalnie na liczbę miesięcy i zwracany najemcy za niewykorzystany okres.

Assistance w standardzie

Wybierając opcję finansowania jaką jest wynajem, ideą jest brak zmartwień związanych z pojazdem.
W końcu, jeżeli nie ponosimy opłat za ubezpieczenie, opony, przeglądy i inne kwestie związane z autem to zasadnym jest posiadanie 24-godzinnego Assistance w standardzie. Kiedy doszło do kolizji, użytkownik powinien powiadomić ubezpieczyciela, wezwać pomoc, aby odholować auto do warsztatu. Następnie powinno się powiadomić wynajmującego, który zajmie się kwestiami związanymi z naprawą pojazdu.

Do kolizji należy wzywać policję

Dla niektórych może być to niedogodność, ponieważ zajmuje dużo czasu, ale jest to wymóg przy wynajmowaniu pojazdu. W momencie stłuczki czy wypadku na miejsce zdarzenia konieczne jest wezwanie policji. Oczywiście wiele osób stwierdzi, że takie podejście jest bez sensu. W końcu są sytuacje w których bez problemu sprawę można rozwiązać klasycznym oświadczeniem, a auto naprawić z OC sprawcy. Jednak przy tej formie finansowania jest to odgórny narzut.

Auto zastępcze zaznaczone w umowie

Choć wydaje się to być oczywiste to okazuje się, że w polskich realiach, samochód zastępczy to nic pewnego. Dlatego przed podpisaniem umowy należałoby sprawdzić, czy taka opcja jest uwzględniona.

– Podstawienie samochodu zastępczego powinno być obowiązkiem firmy wynajmującej, niezależnie od tego, czy do kolizji doszło z winy użytkownika, czy nie – uważa ekspert Carsmile.

Eksperci zwracają też uwagę, że auto zastępcze jest często obarczone dodatkowymi opłatami. Podobno takie podejście powoli się zmienia. Jednak standardem powinno być udostępnienie pojazdu zastępczego na okres naprawy tego wynajmowanego bez dodatkowych kosztów, czy innych obostrzeń.

Więcej o:
Komentarze (13)
Konsekwencje rozbicia samochodu wynajmowanego. Samochód na abonament
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 20 razy 18

  > wiele opcji finansowych, które umożliwiają stosunkowo tanie użytkowanie samochodów.
  > Jedną z nich jest wynajem
  Nie jest.

 • mikejar

  Oceniono 4 razy 4

  TO WRESZCIE JAK JEST TANIEJ LUB LEPIEJ ??????????????????????
  Z tego artykulu NICZEGO NIE WIADOMO.
  MOZE NIECH AUTOR NAPISZE W FORMIE TABELI plusy I minusy , kupna , wynajmu itd.

 • Gość: Busted

  Oceniono 8 razy 4

  Niedawno policzyłem koszt auta na abonament i na kredyt. Rata kredytu była ok 60 zł wyższa. Na koniec abonamentu zostaję z niczym albo mogę zapłacić 60 tys. zł za wykup danego samochodu albo biorę kolejny samochód na abonament i płacę od nowa. W kredycie na koniec takiego samego okresu... mam samochód o wartości 60 tys. zł. Za raptem 60 zł wyższą ratę.
  Gdzie ta opłacalność abonamentu? Abonament to pokrywanie spadku wartości auta, który jest największy na początku plus zysk dla firmy.
  Policzone było wszystko - serwis, ubezpieczenie, utrata wartości, opony itd.
  Na szczęście mam czym jeździć a abonamentem nigdy się nie zainteresuję, kompletny bezsens dla ludzi, którzy nie obliczą na spokojnie naprawdę wszystkich kosztów.

 • asyndrome

  Oceniono 12 razy 4

  Najtaniej wychodzi zakup za gotówkę

 • Gość: Dolejlama

  Oceniono 5 razy 3

  W Warszawie na WRD czeka się godzinami (mój rekord to 7). Współczuję tym "abonentom".

 • Gość: h2o

  Oceniono 2 razy 2

  tak jak nowe auto jest nie dla każdego, tak samo wynajem jest nie dla każdego... ot co!

 • Gość: MPA

  Oceniono 9 razy -5

  Wynajem jest tańszy od gotówki jeśli rozważamy zakup nowego samochodu. Przy kilkuletnim samochodzie gotówka jest tańsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX