Kia Seltos oficjalnie. Nowy SUV Kii zadebiutował w Indiach, ma być modelem globalnym

Kia Seltos to nowy, kompaktowy SUV producenta z Korei Południowej. Seltos został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o rynku indyjskim, ale w przyszłości trafi także do innych krajów. Kia opisuje nowego SUV-a jako "model globalny".
Zobacz wideo

Kia Seltos do sprzedaży wejdzie jeszcze w tym roku. Koreańczycy orientacyjnie mówią "o drugiej połowie roku", unikając podania konkretnej daty. Nowego SUV-a zaprezentowano w Delhi, co najlepiej pokazuje z myślą o kim zaprojektowano Kię Seltos. Ma to być samochód, który napędzi sprzedaż marki na ogromnym, indyjskim rynku.

Z czasem Kia Seltos trafi także poza Azję. Opisywana jest jako "model globalny". Powinna zajechać więc również do Europy.

Kia SeltosKia Seltos fot. Kia

Kia Seltos wciąż ma przed nami sporo tajemnic. Poznaliśmy wygląd modelu (wszystkie zdjęcia znajdziecie w naszej galerii), ale producent nie podał jeszcze szczegółów technicznych SUV-a. Nie znamy np. dokładnych wymiarów modelu. Wiemy tylko, że jest to "kompaktowy SUV" o ponadprzeciętnej przestronności wnętrza. Kia mówi nawet, że pod tym względem będzie to lider segmentu. Również w kwestii oferowanych systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Seltos ma znaleźć się w samej czołówce swojej klasy.

W paczce pierwszych zdjęć prasowych nie znalazła się żadna fotografia wnętrza Kii Seltos. To o tyle dziwne, że niedawno Kia chwaliła się bardzo dokładnymi szkicami kabiny. Seltos ma zaoferować bogate wyposażenie. Na renderze widzimy, że na liście opcji pojawi się m.in. nastrojowe oświetlenie Sound Mood Lighting (ma się dostosowywać do odtwarzanej muzyki), duży ekran systemu multimedialnego, podgrzewane fotele i kierownica, czy asystenci parkowania.

Wnętrze nowego małego SUV-a KiiWnętrze nowego małego SUV-a Kii fot. Kia

Kierowcy w Indiach będą mieli do wyboru następujące jednostki napędowe:

  • benzynowe 1.6 turbo o mocy 177 KM,
  • benzynowe wolnossące 2.0 o mocy 149 KM,
  • wysokoprężny silnik 1.6 o mocy 136 KM,
  • jednostki będą łączone z jedną z trzech skrzyń biegów: ręczną, 7-stopniowym automatem lub CVT.

Już niedługo poznamy kolejne szczegóły nowego modelu Kii. Na razie Kia Seltos z naszej perspektywy to samochód-ciekawostka, bo na europejską premierę będziemy musieli jeszcze poczekać. Dla klientów ze Starego Kontynentu Kia szykuje jednak innego crossovera. Lada chwila zobaczymy Kię Xceed, auto na bazie nowego Ceeda, które będzie nawiązywać stylistycznie do Mercedesa GLA.

Kia XCeedKia XCeed Kia

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.