ISOFIX - co to jest i czemu służy? Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

Stosowanie ISOFIX wymusza Unia Europejska. Pojawił się ponad dekadę temu i mocno wpływa na bezpieczeństwo przewożenia dzieci. Ale, co to jest ten ISOFIX?

Co to jest ISOFIX?

Rozwiązanie powstało z myślą o bezpiecznym przewożeniu dzieci w samochodowych fotelikach. Pod skrótem ISOFIX kryje się International Organisation for Standardisation Fixture. Twórcom tej idei chodziło o wprowadzenie zunifikowanych mocowań w samochodach. Unia Europejska wymusiła na producentach stosowanie tego typu uchwytów w autach. W 2006 roku stało się ono obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego modelu, a 5 lat później musiało się znaleźć w każdym pojeździe będącym w sprzedaży na Starym Kontynencie.

ISOFIX nie jest niczym rewolucyjnym, a jedynie praktycznym wykorzystaniem konstrukcji pojazdu do mocowania fotelików dziecięcych. To metalowe uchwyty przytwierdzone bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych pojazdu. Wystające ucha znajdują się nie tylko między oparciem a siedziskiem kanapy drugiego rzędu, lecz również przedniego fotela pasażera. Nie zawsze są wyeksponowane. Czasem z uwagi na estetykę po prostu zaślepione. W razie potrzeby, łatwo je zlokalizować poprzez oznaczenie stosowane przez producentów. Może być to metka lub guzik.

Zalety systemu ISOFIX

Po co wprowadzono ISOFIX? By usprawnić montaż fotelika dziecięcego i poprawić bezpieczeństwo. Zdecydowanie lepiej, gdy siedzisko zamocowane jest bezpośrednio do fabrycznego uchwytu, niż zablokowane pasami. Należy też pamiętać, że fotelik musi być wyposażony w odpowiednie zaczepy kompatybilne z tymi w aucie. Sam proces trwa chwilę. Wysuwane mocowanie należy zatrzasnąć i dosunąć bazę maksymalnie do oparcia. To uniemożliwi jakikolwiek ruch fotelika i w razie wypadku skutecznie ochroni dziecko przed obrażeniami ciała.

Co ciekawe, testy zderzeniowe dowiodły, że fotelik kompatybilny z samochodowym systemem ISOFIX zapewnia lepszą ochronę względem zwykłych siedzisk dla dzieci. Niektóre z produktów mają również dodatkową ochronę w postaci Top Tether, czyli górnego paska mocującego.

To nagranie z wypadku pokazuje, dlaczego powinniśmy wozić dziecko w foteliku:

Zobacz wideo

Jak dobrać fotelik dla dziecka?

Poprawny montaż miejsca dla dziecka to dopiero połowa sukcesu. Należy też pamiętać, że różne foteliki są przewidziane dla osób w konkretnym wieku. Dziecko szybko rośnie, więc w trakcie jego życia aż trzy razy należy zmienić wielkość fotelika. Dla najmłodszych (0-15 miesięcy) przewidziano produkt oznaczony kategorią 0. To kołyska montowana tyłem do kierunku jazdy. Jeśli główka pociechy zacznie wystawać poza obrys fotelika, warto poszukać większego rozmiaru.

W kategorii 1 znajdują się foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów (od około 10-12 miesiąca do 4 roku życia). Dla starszych przygotowano foteliki przynależne do grupy 2-3. Są dopasowane dla dzieci o masie 15-36 kilogramów.

Na rynku są też dostępne foteliki uniwersalne (0-36 kilogramów). Jednak, w większości przypadków mogą nie zapewnić tak dobrego dopasowania do dziecka, na poszczególnych etapach jego rozwoju, jak produkty dopasowane do wieku, wzrostu i wagi potomstwa.

Każdy etap rozwoju rządzi się swoimi prawami, a w długiej podróży, dziecko musi czuć się komfortowo. Wobec tego, warto przed wyborem odpowiedniego fotelika zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przykładowo, pasy bezpieczeństwa. Najlepsze okazują się 5-punktowe z regulacją i ochraniaczami na ramionka.

Foteliki samochodowe poddawane są również licznym testom zderzeniowym. Specjaliści badają odporność na uderzenia boczne, czołowe i w tył samochodu. Wobec tego, warto zajrzeć na stronę ADAC i sprawdzić, jak wypada w próbach upatrzony model. Niemcy oceniają produkty w skali 1-5. Dobry fotelik musi zyskać notę cztery lub pięć. Obowiązkowo przyznawane są również certyfikaty homologacyjne. Norma ECE R129 oznacza pomyślne zaliczenie testów zderzeniowych (uderzenie boczne, czołowe). Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.