Co się stanie, gdy piorun uderzy w samochód?

W obliczu ostatnich burz, wielu kierowców zadaje sobie pytanie - czy podczas burzy jesteśmy bezpieczni w aucie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wyjaśniamy co się może stać, jeśli piorun uderzy w samochód.

O tym, by podczas burzy nie chować się pod drzewami, wiedzą nawet dzieci. Kierowcy nie raz zastanawiają się jednak, czy samochód może nam dać schronienie przed piorunami, czy też okaże się pułapką.

Czy podczas burzy w samochodzie jest bezpiecznie?

Jeśli jedziemy samochodem z zamkniętym nadwoziem, teoretycznie nie musimy obawiać się piorunów. W razie wyładowania atmosferycznego, karoseria samochodu zadziała jak klatka Faradaya. Pole elektryczne nie przenika do wnętrza metalu, zatem w teorii pasażerowie i kierowca są bezpieczni. Jednak ze względu na to, że samochód nie jest pełną konstrukcją (przez przeszklenia), trudno w 100 procentach zaufać tezie brytyjskiego fizyka. Poza tym coraz więcej aut ma we wnętrzu metalowe elementy dekoracyjne. Jeśli stykają się one w jakimkolwiek punkcie z karoserią, może dojść do porażenia prądem.

Wybuchające opony

Znacznie większym zagrożeniem niż wyładowanie elektrostatyczne, jest bardzo wysoka temperatura. Jeśli piorun trafi prosto w samochód, może dojść do uszkodzenia elektroniki pokładowej, a nawet nadpalenia plastikowych elementów auta lub rozsadzenia opon.

Z burzą i piorunami nie ma żartów, jednak w razie kryzysowej sytuacji, samochód okazuje się całkiem bezpiecznym schronieniem. Nawet jeśli pojazd zostanie uszkodzony, uchroni pasażerów przed obrażeniami.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.