Kia Platinum Cup na torze w Poznaniu - zmiana lidera. Prowadzi 16-latek, który z samochodem wyczynia cuda

Za nami już trzecia runda tegorocznego pucharu Kia Platinum Cup. Nikodem Wierzbicki, który dwukrotnie pojawiał się na podium, okazał się najlepszym kierowcą trzeciej rundy. Miałam okazję wsiąść do niego na prawy fotel, i to co chłopak wyczynia, wręcz przechodzi ludzkie pojęcie.

Tor w Poznaniu to dla wielu zawodników serii Kia Platinum Cup nieledwie „domowe podwórko”. Zdecydowana większość kierowców pochodzi z Polski, i właśnie w Poznaniu trenuje najczęściej. Dlatego można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że znają ten obiekt jak własną kieszeń.

Zobacz wideo

Piątek upłynął pod znakiem kwalifikacji, a na sobotę i niedzielę zaplanowano dwa wyścigi. Pierwszy dzień weekendu rozpoczął się od spotkania z Kubą Przygońskim. Czwarty kierowca Rajdu Dakar 2019 na spotkaniu z zawodnikami i kibicami dzielił się swoimi doświadczeniami, a następnie pokazał umiejętności jazdy driftowozem, którym zwinnie przemieszczał się między wyścigowymi Picanto.

Pierwszy wyścig trzeciej rundy pucharu Kia Platinum Cup wygrał Kamil Serafin.

To wymarzona sobota dla mnie. Nie udało mi się objąć prowadzenia od startu, ale taki jest ten sport i nie zawsze da się zrealizować założone plany. Początek wyścigu był spokojny i dopiero po kilku okrążeniach podjąłem próby ataku. Gdy wyszedłem na czoło stawki, byłem w stanie powiększać przewagę i pewnie zmierzałem po zwycięstwo

- mówił po wyścigu.

Kia Platinum Cup - trzecia runda, tor PoznańKia Platinum Cup - trzecia runda, tor Poznań Kia Platinum Cup

Niedzielny wyścig wygrał najmłodszy w stawce Kia Platinum Cup – Jakub Szablewski. W gorące popołudnie na pierwszym polu startowym pojawiła się Adrienn Vogel, ale Węgierka już po pierwszym zakręcie musiała uznać wyższość innych kierowców. Najlepiej do rywalizacji ruszył Filip Zagórski, który po pierwszym okrążeniu miał za sobą Kamila Serafina i Dawida Borka. Bój o zwycięstwo toczyli również wspomniana Vogel, Konrad Wróbel i Nikodem Wierzbicki.

To był bardzo udany wyścig. Doszło do kontaktu zawodników jadących przede mną, co udało się wykorzystać i wyjść na prowadzenie. Po tym musiałem tylko narzucić mocne tempo i odjeżdżać stawce, by odnieść pewne zwycięstwo

- mówił Szablewski.

Na początku drugiego wyścigu było sporo chaosu, ale później odjechaliśmy wraz z Jakubem i Konradem od reszty stawki. Później walczyliśmy i wykorzystałem błąd, który popełnił Konrad na jednym z hamowań. Gratuluję chłopakom, ponieważ to był naprawdę dobry wyścig. Zdobyłem dużo punktów, które przybliżają mnie do mojego celu: mistrzostwa Polski. Przed nami jednak trzy rundy i jest dużo punktów do zdobycia lub stracenia

- podsumował Nikodem Wierzbicki.

Kia Platinum Cup - trzecia runda, tor PoznańKia Platinum Cup - trzecia runda, tor Poznań Kia Platinum Cup

Klasyfikacja generalna

W klasyfikacji sezonu nowym liderem został Nikodem Wierzbicki, który ma jedenaście punktów przewagi nad Dawidem Borkiem. Trzeci ze stratą punktu do wicelidera jest Kamil Serafin. W klasyfikacji rundy Wierzbicki (140) był lepszy od Szablewskiego (133) i Dawida Borka (122).

Wytwórnia talentów

Z Nikodemem miałam przyjemność przejechać się na prawym fotelu. Opanowanie, precyzja i perfekcja w pokonywaniu zakrętów tego młodego chłopaka, są naprawdę godne podziwu. Trudny zakręt „pod dębami”, który przysparza kłopotów nawet doświadczonym kierowcom, Nikodem przeszedł pełnym gazem i nawet nie drgnęła mu stopa. Ten młody kierowca jest z pewnością jednym z najbardziej utalentowanych w całej stawce.

Kolejna runda Kia Platinum Cup odbędzie się na początku lipca na Slovakiaringu.

Kia Platinum Cup - trzecia runda, tor PoznańKia Platinum Cup - trzecia runda, tor Poznań Kia Platinum Cup

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.