Mandat za używanie klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie. Upały nie są wytłumaczeniem

Policjant może ukarać kierowcę, który używa klimatyzacji podczas postoju. Upał nie jest wytłumaczeniem. Taryfikator mandatów przewiduje trzy rodzaje kary. To od policjanta zależy, którą z nich wybierze.

By klimatyzacja była włączona, silnik musi pracować. A to jest zabronione podczas postoju. W art. 60 prawa o ruchu drogowym czytamy, że kierowcy zabrania się:

 1. Oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu.
 2. Używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.
 3. Pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym.

Za wszystkie z tych wykroczeń grozi inna kara. Jeżeli siedzimy w zaparkowanym samochodzie z pracującym silnikiem, musimy się liczyć z mandatem w wysokości 100 zł. Dyskusja z policjantem nie ma sensu, bo przepisy dają mu możliwość wystawienia jeszcze większego mandatu. Jeśli uzna, że nasz samochód zakłóca ciszę i zatruwa powietrze, może wystawić mandat na 300 zł. Wszystko zależy od tego, jak zakwalifikuje wykroczenie. Najmniej, bo 50 zł grozi za oddalenie się od pojazdu, który ma włączony silnik.

Każdy kierowca ma prawo, by mandatu nie przyjąć. Wtedy sprawa trafi do sądu. Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z mandatem? Dokładnie wyjaśnia to poniższe wideo.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (8)
Mandat za używanie klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: CHWDP

  Oceniono 1 raz 1

  Chwdp

 • Gość: Wk.. kierowca.

  Oceniono 7 razy 1

  Policja z niezrozumiałych powodów nie reaguje na pojazdy stojące z włączonym silnikiem, ani na parkujące na oznakowanym miejscu dla inwalidów. Nie reaguje także na zaparkowane samochody na chodniku, parkujące odwrotnie do kierunku jazdy na drodze dwujezdniowej i podwójnej linii ciągłej. Straż Miejska natomiast zamiast interweniować po zgłoszeniu takich faktów pyta, czy widziałem jak zaparkował po lewej stronie jezdni jakby to miało jakiekolwiek znaczenie. Trzeba być skończonym burakiem, żeby takie pytanie zadawać, które nie ma żadnego znaczenia, bo samochód żeby mógł zostać zaparkowany po lewej stronie jezdni i na chodniku, mimo istniejącej podwójnej linii ciągłej musiał albo przejechać przez tą podwójną linię ciągłą, albo jechać lewą stroną jezdni pod prąd co w jednym, jak i drugim przypadku jest wykroczeniem na które służby mają psi obowiązek reagować.

 • Gość: SKF

  0

  Slonce daje nam irradiancje ok. 1000 W/m2. Elastyczne ogniwa CIGS (Cu In Ga SE) maja sprawnosc ok 20%. Samochod rozmiarow VW Golfa ma ok. 3 m2 powierzchi dachu ktora mozna pokryc ogniwami. 1000W*0.2*3 = 600W. To powinno spokojnie wystarczyc do zasilania klimatyzacji, zakladaja ze kompresor napedzany jest motorem elektrycznym a nie poprzez pasek klinowy.

  W sumie, taka modyfikajca to fajny projekt na trzy weekendy.

 • Gość: Alek

  0

  Super zapraszam do małej podwarszawskiej miejscowości Nowa Iwiczna, gdzie po wspanialym remoncie PKP, i zamontowaniu szlabanów na wcześniej niestrzeżonym przejeździe czasem trzeba stac nawet 40 minut w korku. W takim upale przez 40 minut bez klimy w aucie można umrzeć.

 • Miki Kleinwald

  0

  Nie za używanie klimatyzacji a za postój ponad 1 min z uruchomionym silnikiem.

 • Gość: Michal

  Oceniono 1 raz -1

  Na szyberdachu mam fabryczny panel solarny (niewtajemniczony nawet nie pozna ze tam jest, wyglada jak jednolita przyciemniona szyba). Slonce generuje energie, ktora jest wykorzystywana do wentylacji samochodu. Odkrylem to przypadkowo, kiedy wsiadlem do auta i zauwazylem wentylacja dziala na pelnych obrotach, najpierw myslalem ze to usterka :P Jest duzo chlodniej, nie ma parzacych elementow. Auto to audi z 2003 roku, szukajcie wersji z szyberdachem.

 • Gość: Adrian

  Oceniono 1 raz -1

  Ale tu jest Polska nie Europa i na prawidłowe działania policji, ani straży miejskiej nie można liczyć. Jedynym skutecznym działaniem jest każdorazowo pisanie skargi do kierownictwa z opisem sytuacji i olewactwa czynności służbowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX