"Fotoradary" na spaliny? W Krakowie stanęły pierwsze w Polsce urządzenia mierzące rzeczywistą emisję spalin

Filip Trusz
Wzorem Londynu i Zurychu Kraków rozpoczął wykonywanie pomiarów rzeczywistej emisji spalin metodą "remote sensing", czyli przy wykorzystaniu metody teledetekcji. Sprawdzana będzie rzeczywista emisja spalin pojazdów poruszających się na co dzień po ulicach miasta.
Mamy nadzieję uzyskać odpowiedź na pytanie, które grupy pojazdów emitują największe zanieczyszczenia. Z punktu widzenia Zarządu Transportu Publicznego szczególnie kładziemy nacisk na porównanie pojazdów transportu zbiorowego, tj. autobusów komunikacji miejskiej, autobusów komunikacji regularnej i autokarów, z samochodami osobowym.

- zaznacza Łukasz Franek, dyrektor ZTP.

Mierzenie rzeczywistej emisji spalin po raz pierwszy w Polsce

Kraków to pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na wykorzystanie takich urządzeń. Wcześniej emisję spalin w ten sposób badano między innymi w Londynie czy Zurychu. Polegają one na pobieraniu próbek z rur wydechowych pojazdów, a ich celem jest dostarczenie rzeczywistych danych i kompleksowego obrazu dotyczącego emisji spalin pojazdów poruszających się na co dzień po ulicach miasta. Badania prowadzone są na Alejach Trzech Wieszczów (w rejonie Domu Handlowego „Jubilat”) oraz na ul. Księcia Józefa.

Badania spalin w KrakowieBadania spalin w Krakowie fot. Kraków.pl

Urządzenie na wykonanie pomiaru spalin pojedynczego pojazdu potrzebuje zaledwie pół sekundy. W ciągu doby przebada od 8 do 10 tysięcy pojazdów. Kraków podaje, że to odpowiednik ok. 100 radiowozów z dymomierzami.

Urządzenia pomiarowe będą zapisywać szereg informacji. Do najważniejszych należy poziom stężeń substancji takich jak: dwutlenek węgla, tlenek azotu, tlenek węgla, dwutlenek azotu, węglowodory, cząsteczki stałe PM. Zakończenie części pomiarowej zamówienia planowane jest pod koniec czerwca. Po tym czasie wykonawca pomiarów, czyli firma Turbospec sp. z o. o., przystąpi do opracowywania wyników.

Więcej o inicjatywie władz Krakowa dowiecie się z poniższego filmu:

 

Pomiar emisji spalinPomiar emisji spalin fot. Kraków.pl

Więcej o:
Komentarze (10)
"Fotoradary" na spaliny? W Krakowie stanęły pierwsze w Polsce urządzenia mierzące rzeczywistą emisję spalin
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • luki.wawa

  Oceniono 3 razy 3

  W końcu coś mądrego i do tego powinna być surowa kara mina kilka tys PLN. Zaczął bym od aut komunikacji miejskiej bo czasami mam wątpliwości o spełniane normy

 • vomiting_frog

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to działa i na jakiej podstawie są w stanie przyporządkować konkretny poziom tego czy owego do konkretnego pojazdu np jak wieje wiaterek, pada deszczyk, jest mgła, ktoś pali w centralnym żeby nagrzać bojler? Jak sobie odpowiemy na te pytania to dojedziemy do wniosku że to są jakieś dziwne badania pewnie ze z góry założoną tezą mającą coś udowadniać. Stawiam tezę że okaże się ze autobus mniej zanieczyszcza jak auto kowalskiego. U nas kiedyś promowali transport miejski reklamami na autobusach ze autobus spala tylko 50 litrów na 100 kilometrów, ludzie się w czoła zaczęli pukać.

 • jag63

  Oceniono 1 raz 1

  Oj !
  Suweren, pomykający w swych wspaniałych rumakach zakupionych z funduszy programu 500+, bardzo się zdziwi, gdy wpadną pierwsze mandaty, albo zatrzymania dowodów rejestracyjnych.

  .

 • lovepeacemusic

  0

  Proponuję wjazd od W-wy, który obejmie wszystkie zdezelowane busy i auta, od Skawiny i zakopianke oczywiście.

 • jego_eminencja

  Oceniono 10 razy 0

  Nalezy kontrolowac dizle… te troche starsze bo bardzo wielu kierowców odcina filtr czastek stalych gdy sie zatka/popsuje bo to spory koszt 5-10.000zl i jezdzi po miescie i wypuszcza straszne rakotwórcze swinstwa z rury wydechowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX