Kia XCeed - nowy crossover debiutuje na rynku. To koreańska odpowiedź na Mercedesa GLA?

Na rynku crossoverów lada moment pojawi się kolejny gracz, który może mocno namieszać w swoim segmencie. Mowa o modelu Kia Xceed. To nowy miejski crossover, będący alternatywą dla większych, nie zawsze poręcznych SUV-ów.

Rozwój segmentu crossoverów jest niczym kula śnieżna. Rosnący popyt na te auta trudno zatrzymać, dlatego marki oferują coraz to nowsze propozycje w zakresie samochodów typu CUV (Crossover Utility Vehicle). 26 czerwca w pełnej krasie zadebiutuje nowy crossover marki Kia. Model Xceed bazuje na kompaktowym Ceedzie, który mocno zagroził dotychczasowym liderom tego segmentu.

Zobacz wideo

Mały z zewnątrz, duży w środku

Kia XCeed to alternatywa dla tradycyjnych, większych SUV-ów. Mimo kompaktowych rozmiarów, wnętrze i bagażnik pod względem przestrzeni są porównywalne z modelami o większych gabarytach.

Kia Xceed z wyglądu przypomina samochody typu coupe. Połączenie samochodu o zwiększonym prześwicie z dość nisko umieszczonymi fotelami zapewnia bardziej sportową pozycję do jazdy niż w klasycznych SUV-ach. Wyżej zawieszone nadwozie gwarantuje jednak lepszą obserwację drogi niż w zwykłych hatchbackach.

Teaser nowego małego SUV-a KiiTeaser nowego małego SUV-a Kii fot. Kia

Emilio Herrera, dyrektor ds. operacyjnych w Kia Motors Europe, powiedział:

Dynamiczny design i sportowa sylwetka nowej Kia XCeed sprawiają, że CUV marki Kia będzie cieszył się dużą popularnością. Tym bardziej, że mimo kompaktowych rozmiarów oferuje on przestronne i funkcjonalne wnętrz z wieloma praktycznymi schowkami.

Trzeba przyznać, że Koreańczycy bardzo sumiennie odrobili motoryzacyjną lekcję. Od kilku lat zarówno Kia jak i Hyundai, raz za razem zaskakują nowymi modelami. Są one nie tylko atrakcyjne stylistycznie, ale przede wszystkim dopracowane pod względem układów jezdnych. Hyundaia i30 Fastback można stylistycznie porównać do Mercedesa CLA, Kia Proceed to pierwszy shooting brake w klasie kompaktów, a XCeed swoją bryłą nawiązuje nieco do Mercedesa GLA. Widać zatem, że obie marki mierzą naprawdę wysoko. Nowe propozycje z Korei na tyle przypadają do gustu europejskim klientom, że niemieckie wozy uznawane do tej pory za niedościgniony wzór, powinny spać z jednym okiem otwartym.

Wnętrze nowego małego SUV-a KiiWnętrze nowego małego SUV-a Kii fot. Kia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.