Najbardziej zakorkowane miasta świata. Największe korki w Polsce wcale nie w Warszawie

Mumbaj, Bogota i Lima - to trzy najbardziej zakorkowane miasta na świecie. Najsilniejszym polskim reprezentantem w tym niechlubnym rankingu jest Łódź.

Raport TomTom Traffic Index opisuje sytuację drogową w 403 miastach z 56 krajów na całym świecie. W tegorocznym zestawieniu miano najbardziej zakorkowanego miasta przypadło Mumbajowi. Tam tzw. wskaźnik zatłoczenia ulic wynosi 65 proc. Oznacza to, że kierowcy z najludniejszego miasta Indii spędzają w drodze o 65 proc. więcej czasu, w porównaniu do przeciętnego czasu podróży bez przeszkód. Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły stolica Kolumbii, Bogota (63 proc.), Lima w Peru (58 proc.), New Delhi w Indiach (58 proc.) oraz stolica Rosji, Moskwa (56 proc.). Z polskich miast najwyżej w rankingu globalnym znalazła się Łódź - ze wskaźnikiem zatłoczenia wynoszącym 44 proc. uplasowała się na 15. pozycji na świecie. Łódź zajęła też 7. lokatę wśród państw europejskich.

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

 1. Łódź (44 proc.)
 2. Kraków (40 proc.)
 3. Poznań i Warszawa (39 proc.)
 4. Wrocław (35 proc.)
 5. Bydgoszcz (31 proc.)
 6. Gdańsk, Gdynia i Sopot liczone łącznie (30 proc.)
 7. Szczecin (27 proc.)
 8. Lublin i Białystok (25 proc.)

Raport TomTom: globalne zakorkowanie wzrasta

W ciągu ostatniej dekady natężenie ruchu wzrosło na całym świecie, a niemal 75 proc. miast uwzględnionych w nowym raporcie TomTom Traffic Index zwiększyło lub ustabilizowało poziomy natężenia ruchu biorąc pod uwagę lata 2017-2018. Tylko w 90 miastach odnotowano wymierne spadki.

Z zestawienia wynika, że istnieją znaczące różnice w poziomie zakorkowania miast w zależności od kontynentu. Dla przykładu spadki zostały odnotowane w Azji (np. Dżakarta o 8 proc.), podczas gdy prawie każde miasto w Ameryce Południowej odnotowało wzrost natężenia na drogach, z czego największe (8 proc.) miało miejsce w Limie w Peru.

Ogólnie rzecz biorąc, zatłoczenie na drogach wzrasta. To dobra i zła wiadomość. Z jednej strony świadczy o silnej światowej gospodarce, lecz jest druga strona medalu - kierowcy marnujący czas na stanie w korkach i ogromny wpływ na środowisko

- powiedział Ralf-Peter Schaefer z TomTom.

Najbardziej zakorkowane miasta świata

 1. Mumbaj
 2. Bogota
 3. Lima
 4. New Delhi
 5. Moskwa
 6. Stambuł
 7. Dżakarta
 8. Bangkok
 9. Mexico City
 10. Recife

Najbardziej zakorkowane miasta w państwach europejskich

 1. Moskwa
 2. Stambuł
 3. Bukareszt
 4. Sankt Petersburg
 5. Kijów
 6. Dublin
 7. Łódź
 8. Nowosybirsk
 9. Kraków
 10. Edynburg
Więcej o:
Komentarze (138)
Najbardziej zakorkowane miasta świata. Największe korki w Polsce wcale nie w Warszawie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wofatox

  Oceniono 35 razy 13

  A może by ktoś zauważył, że od dłuższego czasu pół centrum Łodzi jest w remoncie i stąd korki? NIe mówię teraz, czy to dobrze czy źle... ale sami przyznacie, że to zmienia postrzeganie sytuacji. Nie wystarczy sucha statystyka, czasem trzeba wyjść i rozejrzeć się po świecie.

 • Gość: sabaton

  Oceniono 13 razy 9

  Skoro dwa miasta są ex aequo na 3. miejscu, to Wrocław jest na piątym, a nie czwartym.

 • Gość: Zenon

  Oceniono 10 razy 8

  Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce
  Łódź (44 proc.)
  Kraków (40 proc.)
  Poznań i Warszawa (39 proc.)
  Wrocław (35 proc.)

  Może czas pomyśleć u budowie metra w w/w miastach i o rozbudowie metra w Warszawie.

 • Gość: marekjarek

  Oceniono 42 razy 8

  Ja bym chętnie bliżej przeanalizował te dane, bo wygląda to na jakiś błąd. Mieszkam w Łodzi i wcale nie mam takich odczuć jeżdżąc po mieście. Moim zdaniem Kraków jest znacznie gorszy pod tym względem.

 • Gość: Łodziak

  Oceniono 41 razy 7

  Łódź?? To nie wiem w której części i o której godzinie te korki są "najbardziej".
  Jeżdżę sporo po Polsce i z doświadczenia wiem, że "najbardziej" jest Kraków. Potem Poznań. Wrocław też potrafi się zatrzymać no i Warszawa. W Łodzi nie ma aż takich korków.

 • gej_prowincjonalny

  Oceniono 6 razy 6

  to jest nic innego jak ranking zacofania infrastrukturalnego. brak obwodnic, bezkolizyjnych skrzyzowan, wieczne remonty jak nie nawierzchni to rur kanalizacyjnych itp itd

 • Gość: Adam

  Oceniono 6 razy 6

  W Krakowie , jest 86 letni prezydent, ktory nic nie jarzy. Zeby rano dojechac do centrum z obrzeży miasta do centrum trzeba półtorej godziny.

 • zueoko

  Oceniono 10 razy 6

  Miłego stania w korkach kierowcy automobili ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX