Testy samochodów w wirtualnej rzeczywistości - Volvo opracowuje nową technologię

Volvo zajmuje się produkcją samochodów, a firma Varjo - gogli do systemów rozszerzonej rzeczywistości. Obie firmy postanowiły stworzyć aplikację, która umożliwi wirtualne projektowanie i testowanie samochodów.

Volvo i Varjo połączą siły i opracują rozwiązanie rzeczywistości mieszanej, które posłuży do projektowania prototypów, rozwoju designu, a nawet testowania aktywnych systemów bezpieczeństwa. Ta współpraca po raz pierwszy umożliwiła prowadzenie prawdziwego samochodu przy użyciu zestawu gogli i aplikacji mieszanej rzeczywistości, dodając elementy wirtualne, które wydają się kierowcy prawdziwe i są rozpoznawalne dla czujników samochodu.

Zobacz wideo

Testy w wirtualnej rzeczywistości

Projektanci Volvo mogą teraz wirtualnie przejechać się jeszcze nieistniejącym samochodem i dokonywać testów i symulacji jego funkcji na wiele lat przed jego fizycznym powstaniem. Mogą też jeździć istniejącym samochodem, ale oprócz widoku drogi są im wyświetlane dodatkowe, wirtualne obiekty. Np. łoś, który wyłania się z lasu, na który… reagują systemy hamowania samochodu. Ten system jest tak głęboko zintegrowany z funkcjami auta, że wirtualna rzeczywistość idealnie splata się z tą prawdziwą.

Wraz z rozpoczęciem współpracy, Varjo wprowadza na rynek nowy model gogli XR-1 wyposażony w słuchawki, kamery i wyświetlacz HD o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu doznania rzeczywistości wirtualnej i mieszanej są niezwykle realistyczne. XR-1 może służyć nie tylko do zabawy. Możliwości tego zestawu są w stanie znacznie skrócić czas opracowywania nowych technologii, dając szansę oceny funkcji i projektów jeszcze na etapie koncepcji.

Firmy Volvo i Varjo opracowują wirtualne testy samochodówFirmy Volvo i Varjo opracowują wirtualne testy samochodów Volvo

Dzięki możliwościom, jakie daje rzeczywistość mieszana możemy oceniać projekty i technologie, podczas gdy są dosłownie na etapie „deski kreślarskiej”. Zamiast zwykłego statycznego sposobu oceny nowych produktów i pomysłów, możemy natychmiast przetestować koncepcje na drodze. Takie podejście oferuje znaczne oszczędności dzięki identyfikacji priorytetów i usuwaniu wąskich gardeł na wczesnym etapie projektu.

 – powiedział Henrik Green, dyrektor ds. Technologii w Volvo Cars.

System, który śledzi wzrok kierowcy

Bardzo dokładna technologia śledzenia wzroku wbudowana w gogle XR-1 ułatwia ocenę, w jaki sposób kierowcy korzystają z nowej funkcjonalności i czy powoduje ona ich rozproszenie uwagi. Tak precyzyjna metoda pomiaru poziomu rozproszenia sprawia, że ??Volvo Cars może opracować nowe funkcje tak, by nie zaburzały one koncentracji kierowcy.

Gogle Varjo XR-1 i ich zastosowanie do testowania technologii Volvo Cars zostały pokazane 3 czerwca podczas Światowej Wystawy Rzeczywistości Rozszerzonej w Santa Clara w Kalifornii. Złożono także wniosek patentowy na wyłączne zastosowanie tej technologii.

Firmy Volvo i Varjo opracowują wirtualne testy samochodówFirmy Volvo i Varjo opracowują wirtualne testy samochodów Volvo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.