Przejazdy kolumn wojskowych - kierowców mogą czekać utrudnienia w ruchu

Do 6 czerwca kierowcy w województwach dolnośląskim i lubuskim mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. W związku z przejazdami kolumn wojskowych w niektórych miejscach zostanie wprowadzone czasowe ograniczenie prędkości do 80 km/h.

W województwach dolnośląskim i lubuskim spodziewane są przejazdy kolumn pojazdów wojskowych, w tym na drogach szybkiego ruchu. W związku z tym mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości do 80 km/h na wybranych trasach przejazdów.

Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.

Większość z przejazdów jest zaplanowana na godziny nocne, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały one na utrudnienia w ruchu. W przypadku pojedynczych, wojskowych pojazdów kołowych, dostosowanych do poruszania się z wyższymi prędkościami, nie planuje się wprowadzania czasowych ograniczeń prędkości.

Jednakże należy pamiętać, że w dniach 1-6 czerwca należy się spodziewać wyższego poziomu natężenia ruchu wynikającego z realizowanych działań wojskowych zarówno Wojska Polskiego, jak i wojsk sprzymierzonych.

- podaje GDDKiA.

Całość będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi w zakresie przemieszczania się wojsk. Pozwoli także zweryfikować efektywność obecnie przyjętych założeń w zakresie wymiany informacji między służbami nadzoru, drogowymi i wojskowymi, oraz współpracy w różnych zakresach związanych z koniecznością bieżącego dostosowania wzajemnych działań, w tym chociażby wprowadzania czasowych zmian w organizacji ruchu na drogach.  

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Zobacz wideo

Żółte znaki z czołgami - co oznaczają?

W związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi mającymi odbywać się w pierwszych dniach czerwca, w dniach od 23 maja do 16 czerwca 2019 r. wybrane mosty w ciągu dróg krajowych zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi - znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC). Co ważne, są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification).

Dla kierowców zwykłych samochodów nie mają one żadnego znaczenia.

Co prawda do żółtych znaków z czołgami zwykli kierowcy nie muszą się stosować, ale warto pamiętać, jak zachowywać się, gdy przed nami będzie się przemieszczać kolumna wojskowych pojazdów.

W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowychW-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych Fot. Paweł Grzywocz | Wikipedia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.