Jakie kary grożą za spowodowanie wypadku lub kolizji?

Wypadek tym różni się od kolizji, że w jego efekcie ucierpieli jego uczestnicy. W polskim prawie istnieje szereg przeróżnych kar dla kierowców, którzy doprowadzili do zderzenia samochodów. Wysokość kary zależy od kilku czynników.

Kara za spowodowanie kolizji

Z kolizją mamy do czynienia wtedy, gdy w jej wyniku nikt nie ucierpi. Jeśli na miejscu zjawi się drogówka, policjant ukarze sprawcę mandatem w wysokości do 500 zł i sześcioma punktami karnymi. Właśnie taką karę przewiduje kodeks wykroczeń.

Jeśli jednak w wyniku zderzenia ucierpi ten, kto wypadku nie spowodował, wtedy policjant sięgnie po kodeks karny, bo spowodowanie wypadku nie jest wykroczeniem, a przestępstwem. W tym przypadku na mandacie się nie skończy.

Kara za spowodowanie wypadku

Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu karnego:

Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Oprócz tego na konto kierowcy dostanie dopisanych dziesięć punktów karnych. W przypadku, gdy pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa następuje na jej wniosek.

Jeżeli obrażenia są lżejsze, wówczas wypadek klasyfikowany jest jako wykroczenie. Do oceny, jak długo trwa naruszenie czynności ciała i rozstrój zdrowia, kluczowe znaczenie ma opinia biegłego lekarza, natomiast okres zwolnienia lekarskiego i pobytu w szpitalu nie ma znaczenia.

Śmierć w wyniku wypadku

Polskie prawo najsurowiej traktuje tych kierowców, którzy spowodowali wypadek, będąc w stanie nietrzeźwości lub tych, którzy zabili lub ciężko ranili innych uczestników. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W tym przypadku o ostatecznej karze decyduje sąd. Co ważne, nie ma znaczenia, czy zasady ruchu drogowego zostały naruszone umyślnie, czy też przez niefrasobliwość kierującego. Jeśli skład sędziowski dopatrzy się okoliczności łagodzących, to tylko w sytuacji nieumyślnego spowodowania śmierci osób trzecich. Ten paragraf obejmuje również zdarzenia z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Wypadek a alkohol

Jeśli sprawca wypadku znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd może zaostrzyć karę. O ile zdarzenie skutkuje obrażeniem ciała osób trzecich, o tyle kodeks karny przewiduje wydłużenie pobytu w więzieniu o połowę od dolnej granicy ustawowego zagrożenia do górnej zwiększonej w takim samym stosunku. A konkretniej? W skrajnej sytuacji kierowca może trafić za kratki na cztery i pół roku.

Spowodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jeszcze mocniej uderzy w sprawcę. Za ten czyn rozpatrywany w charakterze przestępstwa grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego grzywna, obowiązek zapłaty określonej kwoty na rzecz fundacji wskazanej przez sąd, a także odebranie uprawnień na czas określony na prowadzenie pojazdów mechanicznych – zazwyczaj dożywotnio.

W oparciu o art. 46 § 1 Kodeksu karnego: w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Zapis w kodeksie karnym można rozpatrywać w charakterze zadośćuczynienia finansowego na rzecz poszkodowanych. Kwota odszkodowania może sięgać nawet kilku milionów złotych i nie wyklucza dalszych roszczeń w drodze postępowania cywilnego.

To nie koniec. Prawo przewiduje możliwość wszczęcia postępowania cywilnego przez osoby poszkodowane i bliskie. To oznacza, że sprawca wypadku będzie się musiał zmierzyć z koniecznością naprawienia wyrządzonych szkód – zniszczonego samochodu, przydomowego ogrodzenia, infrastruktury na prywatnej działce. Do tego dochodzą jeszcze ewentualne koszty leczenia i rehabilitacji, wynagrodzenie za niezdolność do pracy, doznaną krzywdę fizyczną i psychiczną, okresową lub dożywotnią rentę, a także wyrównanie strat w wyniku pogorszonej sytuacji ekonomicznej najbliższych ofiary wypadku. Zdarza się również orzeczony przez sąd obowiązek pokrycia kosztów pogrzebu i renty alimentacyjnej.

Więcej o:
Komentarze (12)
Wypadek - jaka kara dla kierowcy? Mandat i punkty karne
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 4 razy 2

  A na luja drogówka przy kolizji? Zawsze można się dogadać... o ile sprawca i poszkodowany są ludźmi cywilizowanymi.

 • Gość: Ja

  0

  Tydzień temu wjechał we mnie taryfiarz,przed przejściem dla pieszych, gdy zatrzymałam się, aby przepuścić przechodzących tamtędy ludzi. Dostał mandat i punkty karne. Dla nuiego to pestka, bo wiadomo jak zarabiają taksówkarze. Ja mam kłopot, bo samochód stracił na wartości ( nowy na gwarancji- użeram się z odszkodowaniem za utratę wartości handlowej), mam samochód z wypozyczalni o niższym standardzie.

 • Gość: Sąd Boski

  Oceniono 6 razy 0

  A ile za wypadek + ucieczkę z miejsca wypadku + porwanie rannej + próba zatarcia śladów /przysłanie "czyściciela"/ - czyli za wyczyny naszego europosła z Warszawy - jedynki z KE ???

 • Gość: Tadeusz

  Oceniono 2 razy 0

  Jak jesteś kierowcą innowacyjnych przewozów to nic ci nie grozi. Zostawiasz pasażera w rozbitym aucie i uciekasz. Od stycznia będziesz mógł uciekać legalnie.

 • elenem

  Oceniono 2 razy 0

  Najlepiej to jest zrezygnować z jazdy samochodem, jeśli mozna.

 • Gość: gosc

  Oceniono 4 razy 0

  te kary i mandaty za spowadowanie wypadku lub kolizji to tylko kupa smiechu ----z przewagą kupy

 • Gość: też obiektywny

  Oceniono 1 raz -1

  A gdzie w PORDzie dziennikarzyno jest mowa o kolizji??

  Jest wypadek z obrażeniami u ofiar wymagającymi hospitalizacji do 7 dni (lub bez "ofiar" i wypadek z obrażeniami wymagającymi hospitalizacji powyżej 7 dni.

  W pierwszym przypadku kończy się mandatem jak sprawca go przyjmuje w drugim sprawa jest kierowana do sądu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX