42 kontrole i 21 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych w jeden dzień - najnowszy sprzęt ITD na autostradzie A4

Inspekcja Transportu Drogowego w jeden dzień skontrolowała na autostradzie 42 pojazdy. Efekt kontroli to 21 zatrzymanych dowodów i 6 zakazów dalszej jazdy. ITD wykorzystało najnowszy sprzęt w swoim arsenale - mobilną stację diagnostyczną.

Liczby mogą przerażać, bo dotyczą jednego dnia i nie całej Polski, a tylko, liczącego 238-km opolskiego odcinka autostrady A4. Inspektorzy Transportu Drogowego od wczesnych godzin rannych opolscy inspektorzy prowadzili w tym miejscu kontrole z wykorzystaniem najnowocześniejszej w kraju mobilnej stacji diagnostycznej. Kontrole odbywały się w środę 29 maja.

Efekty? Inspektorzy sprawdzili 42 pojazdy, w 21 przypadkach konieczne było zatrzymanie dowodów rejestracyjnych, nałożono 28 mandatów karnych, wszczęto 9 postępowań administracyjnych, w 4 przypadkach ujawniono stosowanie emulatorów Adblue, a jeden z kierowców jechał na magnesie.

- czytamy w oficjalnym komunikacie opolskiego ITD.

Mobilne stacje diagnostyczne nie tylko w Opolu

Inspektorzy korzystali z mobilnej stacji diagnostycznej. Wyposażona w nowoczesną aparaturę pomiarową, pozwala dokładnie sprawdzić układ hamulcowy i kierowniczy, a dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych weryfikowany jest stan zawieszenia auta.

Stacja wyposażona jest również w dymomierz i analizator spalin, dzięki którym z ruchu eliminowane są pojazdy zanieczyszczające środowisko. W wykrywaniu w pojazdach niedozwolonych urządzeń zakłócających pracę tachografu i emulatorów Adblue inspektorom pomagają specjalne zestawy kontrolne. Zakres kontroli jest szeroki - od stanu technicznego, przez czas pracy kierowców, po ocenę jakości spalin.

W specjalne zestawy kontrolne zostali wyposażeni są nie tylko inspektorzy z Opola. 64 zestawy zostały przekazane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego wszystkim Wojewódzkim Inspektoratom Transportu Drogowego. GITD w ramach projektu "Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego" oprócz zestawów planuje zakupić także 16 mobilnych stacji diagnostycznych i 64 pojazdy typu furgon wraz ze specjalistycznym wyposażeniem.

Źródło: GITD

Mobilne stacje diagnostyczneMobilne stacje diagnostyczne fot. GITD

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (61)
42 kontrole i 21 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych w jeden dzień - najnowszy sprzęt ITD na autostradzie A4
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • glencok

  Oceniono 86 razy 74

  A czy policjanci drogówki w radiowozach technicznych mogliby w kilka weekendów zrobić podobną akcję w miastach i pozabierać dowody rejestracyjne motocyklistom? To ich ryczące dziadostwo przeszkadza wszystkim dookoła, a najbardziej walniętych słychać prawie z kilometra

 • junk92508

  Oceniono 46 razy 42

  W końcu.

  Regularnie widzę samochody z chmurą dymu z rury wydechowej...

  Nie stać nad na leczenie raka i chorób płuc - sprawne pojazdy wychodzą dużo taniej...

 • corvelinho

  Oceniono 35 razy 29

  Pytanie ile ciężarówek będących w dennym stanie technicznym, jadących A4 w tamtym rejonie uniknęło kontroli dzięki informacjom na CB i zjechało wcześniej z autostrady?

 • Gość: 2veter

  Oceniono 27 razy 23

  Brawo! Na to powinna iść kasa z paliwowej akcyzy. Jeszcze parę takich mobilnych stacji i może mniej by było rzęchów z wyciętym DPF-em, załadowanych po kokardę, na lysych oponach i z kierowcą w 46. godzinie bez snu [bo tachograf z magnesem]

 • Gość: klakier

  Oceniono 25 razy 21

  W Europie samochody polskich przewoźników spełniają wymagania z górnej półki. A jak nie spełniają, to są dobijane w krajówce. Więc pora, aby również w krajówce była górna półka...

 • bartekgryko

  Oceniono 18 razy 16

  1 samochód ciężarowy zużywa drogę w tempie setek tysięcy samochodów osobowych.... trzeba je sprawdzać, ważyć itd

 • Gość: iwa

  Oceniono 16 razy 14

  Jeszcze osobowe z dymiącymi rurami powinni eliminować !!!

 • Gość: Vinc

  Oceniono 20 razy 12

  Niech się wezmą za tiry wyprzedzające się nawzajem i blokujące lewy pas kilometrami.

  Jeszcze pół biedy jak robią to gdy lewy pas jest wolny - spoko, mają prawo. Ale oni się notorycznie wpierdzielają przed maskę samochodów jadących szybciej lewym pasem. Prawdziwa zmorą ostatnio, czy to jakaś forma protestu czy co? Jest to chamskie i niebezpieczne. Plaga.

 • Gość: Beata

  Oceniono 13 razy 11

  Dlaczego kierowcy samochodów ciężarowych nie przestrzegają zakazu wyprzedzania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX