Umowa kredytowa na ostatni odcinek A1 podpisana. "Kluczowy fragment" powstanie do 2022 roku

Brakujący fragment autostrady A1 połączy cały układ sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. 81-kilometrowy odcinek powstanie - według zapewnień rządu - do 2022 roku.
Odcinek autostrady A1, dla którego zawarto właśnie umowę kredytową, to ostatni fragment tej trasy, skierowany do realizacji przez obecny rząd w 2017 r. A1 pomiędzy Tuszynem koło Łodzi a Częstochową, o długości 81 km i wartości przekraczającej 3,5 mld zł, jest brakującym elementem łączącym cały układ sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Jest to kluczowy odcinek z punktu widzenia budowy spójnej sieci dróg szybkiego ruchu, która jest jednym z najważniejszych priorytetów obecnego rządu. Ukończenie całego korytarza autostrady A1 jest planowane do 2022 r.

– powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Autostrada A1 to fragment transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk–Adriatyk. Docelowo na terenie Polski trasa będzie miała prawie 570 km długości i połączy Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą państwa. Po jej ukończeniu przejazd z trójmiejskich portów do południowej granicy z Czechami skróci się do ok. 5 godzin. Ma to podnieść konkurencyjność polskich portów i zachęcić do korzystania z ich usług kontrahentów z Czech, Słowacji czy Węgier.

Od 2004 roku, czyli od 15 lat, budowa praktycznie wszystkich dróg krajowych w Polsce, w tym autostrad, dróg ekspresowych czy obwodnic miast, powstaje z udziałem środków Krajowego Funduszu Drogowego zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przez te 15 lat łączne wydatki KFD na budowę dróg w Polsce wyniosły 144 mld złotych, co przełożyło się na współfinansowanie budowy ponad 1,2 tys. km odcinków autostrad i 1,9 tys. km odcinków dróg ekspresowych.

Więcej o:
Komentarze (72)
Umowa kredytowa na ostatni odcinek A1 podpisana. "Kluczowy fragment" powstanie do 2022 roku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ps11111ps

  Oceniono 131 razy 85

  Kolejny sukces rządu premier Matełusza!
  Drodzy i szanowni zwolennicy PiS! Apeluje do Was byście zrobili wszystko co możliwe w celu by Wasza Partia i Wasz Premier wygrali w wyborach. Chyba nie wątpicie iż najlepsze co możecie zrobić to zostać w niedzielę w domach i spędzić ten czas na żarliwej modlitwie o wygraną. Nie kłopotajcie się do lokalów wyborczych. Tak robią tylko osoby o słabej wierze. Moc ludzkiego długopisu zakreślającego X nie może się równać do boskiej mocy ukrytej w modlitwie. Nie marnujcie czasu na głosowanie. Lepiej ten czas poświęcić na modlitwę. Dzień modlitw jest bardziej znaczący niż 1000 głosów oddanych przez Waszych przeciwników.
  Pozdrawiam

 • Gość: civit

  Oceniono 68 razy 40

  na szczęście PO zdążyło wybudować i odnowić większość z dróg.... bo obecnym" właścicielom" Polski nie za bardzo wierzę...

 • Gość: Zam

  Oceniono 44 razy 38

  Niech się rząd pochwali jak im cudownie idzie budowa S5! Z połowy odcinków zaraz zejdą wykonawcy i zostanie nam ino rów :D

 • remo29

  Oceniono 43 razy 37

  Stara śpiewka - wbić łopatę, krzyknąć "po wyborach zbudujemy". Bujajcie huśtawki, tumany.

 • Gość: gucio

  Oceniono 45 razy 35

  Jaki kredyt ???????????
  Przecież kasy mamy tyle, że nie wiedzą co z tym zrobić !!!!!
  NAWET ROZDAJĄ NIEKTÓRYM. ZA DARMO !!!

 • feelek

  Oceniono 39 razy 27

  2007-2015: 2500 km/8> 300 km/rok
  2015-2019: 500 km/4: 125 km/rok
  to nie tak, że PiS nic nie zbudował bo to jest jednak 500 km, a 1000 w budowie, ale niech nie pieprzą, że PO zostawiła Polskę w ruinie, bo zdecydowaną większość tych dróg zbudowano za PO.

 • wojto51

  Oceniono 33 razy 27

  Przypominam, że budowa obwodnicy Częstochowy w ciągu A1 "stoi", bo przegoniono wykonawcę, podobnie jak na S5, S7, S61, itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX