Uwaga, kierowcy. W całym kraju rusza kaskadowy pomiar prędkości

23 maja policja prowadzi wzmożone kontrole na polskich drogach. Funkcjonariusze stawiają przede wszystkim na kaskadowy pomiar prędkości, który ma skutecznie wychwycić kierowców przekraczających prędkość.

Głównym celem policyjnej akcji jest uświadamianie kierowców, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną wypadków drogowych. Kaskadowy pomiar prędkości ma wyegzekwować od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Często zdarza się bowiem, że po minięciu patrolu, kierowcy przyspieszają.

Zobacz wideo

Policja wyjaśnia, czym jest kaskadowy pomiar prędkości:

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne kraju.

Podwójna kontrola

Funkcjonariusze będą prowadzili pomiary prędkości na dwa sposoby. Pomiary statyczne, z co najmniej dwoma punktami pomiaru prędkości na tej samej drodze, będą wystawione w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. Policja ma w planach także pomiary dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideorejestratorami. Szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Warto pamiętać, że bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu całkowite panowanie nad pojazdem. Powinna być dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i umiejętności kierowcy.

Policyjna kontrola drogowaPolicyjna kontrola drogowa Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (40)
Kaskadowy pomiar prędkości policja poluje na kierowców kontrola prędkości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 40 razy 38

  zastanawiam sie kiedy zobacze chociaz jeden patrol w miejscu oznaczonym jako czarny punkt, a nie w krzakach na prostej, gdzie ograniczenie jest do 50 mimo, ze do najblizszej zabudowy przez pola jest kilka kilometrow

 • stefffon

  Oceniono 15 razy 13

  a kiedy beda lapac złotówy? zatrzymuja sie na zakazach, przy i na samych przejsciach, blokuja drogi pozarowe...

 • Gość: ja

  Oceniono 13 razy 11

  No właśnie - policja poluje, a nie pełni normalnej służby.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 9

  Czy to aby nie sposób na rosnący deficyt budżetowy? :-))

 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  A mnie się marzą czasy (wiem, naiwny jestem), gdy te wszystkie nieoznakowane radiowozy skupią się na ściganiu amatorów siedzenia na zderzaku, królów lewego pasa, fanów piździledów z Aliexpress i wielbicieli ustawicznej jazdy środkowym pasem. Z tymi suszarkami i tak stoją zawsze w tych samych miejscach, równie dobrze można tam postawić kartonowe standy w kolorach drogówki.

 • alicel50

  Oceniono 5 razy 5

  Największym zagrożeniem i kreatorem wypadków jest jazda na tzw zderzaku. Opamiętajmy się i pamietajmy o zasadzie odstępu 3 sek miedzy pojazdami. Nie ma dnia by nie było wypadku na autostradach przez wjazd w bagażnik poprzedzajacego pojazdu.

 • radeberger

  Oceniono 5 razy 5

  Pomiar średniej prędkości. Cała reszta to zabawa w CB radio i Yanosika.

 • Gość: Tadeusz

  Oceniono 4 razy 4

  Na mojej codziennej drodze mijam 3 szkoły, jeden czarny punkt i kilka miejsc, gdzie faktycznie kierowcy notorycznie wykonuję niebezpieczne manewry. Nigdy - NIGDY! przez ostatnie kilka lat nie widziałem tam żadnego patrolu z suszarką.

  Stoją zawsze w dwóch miejscach. Jedno miejsce znajduje się na "wylotówce" z jednej wioski, gdzie po jednej strony nie ma nic, las, żadnych zabudowań, a po drugiej stronie jest rów melioracyjny, drzewa i dopiero za nimi chodnik i domki. Oczywiście ograniczenie do 50. Drugie zaś miejsce znajduje się na końcu długiej prostej, która biegnie pomiędzy sadami, a domki stoją co 200-300 metrów daleko od drogi. Tam jest 50, ale teren jest dość oddalony od czegokolwiek, więc akurat tam to ograniczenie wcale nie jest takie oczywiste.

 • Gość: tomasz

  Oceniono 4 razy 4

  tak siedziec pod mcdonaldem lub w wkrzakacch dniowka leeci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX