Uwaga, kierowcy. W całym kraju rusza kaskadowy pomiar prędkości

23 maja policja prowadzi wzmożone kontrole na polskich drogach. Funkcjonariusze stawiają przede wszystkim na kaskadowy pomiar prędkości, który ma skutecznie wychwycić kierowców przekraczających prędkość.

Głównym celem policyjnej akcji jest uświadamianie kierowców, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną wypadków drogowych. Kaskadowy pomiar prędkości ma wyegzekwować od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Często zdarza się bowiem, że po minięciu patrolu, kierowcy przyspieszają.

Zobacz wideo

Policja wyjaśnia, czym jest kaskadowy pomiar prędkości:

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne kraju.

Podwójna kontrola

Funkcjonariusze będą prowadzili pomiary prędkości na dwa sposoby. Pomiary statyczne, z co najmniej dwoma punktami pomiaru prędkości na tej samej drodze, będą wystawione w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. Policja ma w planach także pomiary dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideorejestratorami. Szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Warto pamiętać, że bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu całkowite panowanie nad pojazdem. Powinna być dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i umiejętności kierowcy.

Policyjna kontrola drogowaPolicyjna kontrola drogowa Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.