27 samochodów. Tyle każdego dnia płonie w Polsce. Jakie są tego przyczyny?

W zeszłym roku spłonęło w Polsce ponad 10 tys. samochodów, co wygenerowało ponad 175 mln zł strat. Ta liczba od kilku lat rośnie.

Eksperci portalu rankomat.pl, którzy opracowali analizę dotyczącą pożarów samochodów uspokajają, że wzrost liczby płonących aut w naszym kraju nie jest efektem rosnącej liczby podpalaczy. Główną przyczyną zapłonów jest najczęściej wada pojazdu.

Nie oznacza to, że nie powinniśmy się niepokoić, a raczej uważniej przyglądać swoim pojazdom.

Zobacz wideo

Według opracowania, samochody najczęściej płoną w dużych miastach. Na czele rankingu stoi Warszawa, w której w 2018 r strażacy wyruszali do gaszenia samochodu aż 369 razy. Na drugiej pozycji znajduje się Kraków (169 interwencji), a na trzeciej Wrocław (165). W Gdańsku odnotowano 144 wyjazdy do gaszenia pojazdów.

Według statystyk, najczęściej do zapłonów aut dochodzi latem, a najrzadziej zimą. Rośnie wysokość strat związanych z pożarami. W 2018 r. było to średnio 15 100 zł na samochód.

Kto pokrywa straty, gdy samochód zostanie spalony?

W przypadku ubiegania się o odszkodowanie z tytułu strat poniesionych przez pożar samochodu, wszystko zależy od przyczyn zapłonu. Jeżeli płomień pojawił się w wyniku usterki technicznej auta powstałej z zaniedbań, właściciel pojazdu może ubiegać się o wpłatę świadczeń jedynie z tytułu ubezpieczenia autocasco. Z ubezpieczenia OC zostaną pokryte ewentualne szkody powstałe na innych pojazdach i elementach infrastruktury.

Pożar samochodu przy ul. Leskiej. Akcja straży pożarnejPożar samochodu przy ul. Leskiej. Akcja straży pożarnej PATRYK OGORZAŁEK

Widzisz pożar samochodu - zadzwoń po straż pożarną

W przypadku, gdy ktoś zauważy, że spod maski samochodu wydobywa się dym radzimy od razu zadzwonić po straż pożarną. Żeby ugasić płonący samochód trzeba mieć odpowiednią wiedzę, jak postępować z ogniem (np. nie podnosić maski samochodu) i zazwyczaj, gdy płomienie są już duże nie da się tego zrobić przy użyciu podręcznej gaśnicy samochodowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.