Mandaty dla rowerzystów - co nam grozi za jazdę jednośladem?

Do jazdy rowerem nie potrzebujemy specjalnych dokumentów. Jeździć po drogach publicznych może każdy, kto skończył 18 lat lub posiada kartę rowerową. Jednak nawet na kierowców jednośladów czyha policja. Mandaty dla rowerzystów - za jakie wykroczenia grożą?

Aby jeździć rowerem po drogach publicznych, wystarczy dowód osobisty. Wyjątkiem są osoby niepełnoletnie, które muszą posiadać prawo jazdy kat. B1 lub kartę rowerową. O ile prawo jazdy możemy zrobić w wieku 16 lat, tak do państwowych egzaminów na kartę rowerową można przystąpić już mając 10 lat. Za jazdę bez uprawnień rowerzyście grozi mandat 100 zł. W przypadku osób do 17 roku życia, obowiązek ten spada na rodziców lub prawnych opiekunów.

Zobacz wideo

Odpowiedzialność osób niepełnoletnich

Jeśli niepełnoletni rowerzysta spowoduje wypadek lub zagrożenie na drodze, policja nie zawsze wystawia mandat jemu, lub jego rodzicom. W takich sytuacjach sprawa jest kierowana do sądu rodzinnego. Wówczas w toku postępowania zostaje podjęta decyzja, czy małoletni kierowca będzie musiał naprawić swoje szkody, otrzyma nadzór kuratora, czy nawet trafi do zakładu poprawczego.

Mandaty dla rowerzystów za jazdę po chodniku

W ogólnym ujęciu rowerzystom nie wolno poruszać się po chodnikach. Kierowcy jednośladów zobowiązani są do jazdy ścieżkami rowerowymi lub ulicą, jeśli takowej ścieżki nie ma. Jednak w określonych przypadkach można poruszać się rowerem po chodniku:

 • jeśli rowerzysta ma pod opieką dziecko w wieku do 10 lat, które również kieruje rowerem;
 • jeśli szerokość chodnika wynosi przynajmniej 2 metry, a na sąsiadującej drodze jest ograniczenie prędkości powyżej 50 km/h i nie ma wydzielonego szlaku dla rowerów;
 • podczas niekorzystnych warunków pogodowych (zalegający na drogach śnieg, gołoledź, mgła, porywisty wiatr).

Wjazd rowerzysty na chodnik wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Dodatkowo na chodniku pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Nieuzasadnione korzystanie z chodnika może się skończyć dla rowerzysty mandatem w wysokości 50 złotych.

Mandaty dla rowerzystów za zły stan techniczny roweru

Czy można być ukaranym mandatem za stan techniczny jednośladu o napędzie mechanicznym? Choć rowery nie muszą przechodzić okresowych badań technicznych, tak jak samochody, ich stan musi być wystarczająco dobry, by mogły poruszać się po drogach publicznych. Inaczej rowerzysta stwarza zagrożenie i naraża się na kary finansowe. Przepisy jasno regulują obowiązkowe wyposażenie roweru. Jest ono następujące:

 • co najmniej jeden efektywnie działający hamulec;
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
 • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze;
 • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
 • kierunkowskazy – w sytuacji gdy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Przepisy zezwalają na jazdę bez oświetlenia pozycyjnego, jeśli rowerzysta porusza się tylko za dnia. W przypadku braku jakiegokolwiek elementu obowiązkowego wyposażenia, kierujący rowerem musi liczyć się z mandatem od 20 do nawet 500 złotych.

Jazda po alkoholu - za to również grożą mandaty dla rowerzystów

Tak jak w przypadku kierowców samochodów, kierujący rowerem nie mogą być pod wpływem alkoholu. Podstawową karą jest mandat – 300-500 złotych za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila), oraz 500 zł w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Przewożenie bocznym wózkiem osoby w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, także wiąże się z mandatem w wysokości 150 złotych. A jeśli rowerzysta stworzy bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, może nawet stanąć przed sądem.

Rowerzysta mający w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila i zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym, musi liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami. Ustawodawca przewidział grzywnę w wysokości od 50 do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo możliwy jest też 5-30-dniowy pobyt w areszcie, a także zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od pół roku do 3 lat.

Więzienie za jazdę rowerem

Czy za jazdę rowerem można trafić do więzienia? Tak, jeśli osoba posiadająca zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych go złamie, może trafić za kratki. Bez znaczenia jest wówczas w jakim jest stanie – trzeźwy, pijany, czy po zażyciu środków odurzających. Sąd może go skazać nawet na trzy lata pozbawienia wolności.

Ile wynosi mandat dla rowerzysty? Poniżej podajemy ile wynoszą mandaty dla rowerzystów 2020. Taki jest aktualny taryfikator:

 1. Brak dodatkowego siodełka w przypadku przewożenia dziecka do siedmiu lat – 50 złotych
 2. Naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 50 złotych
 3. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych – 50 złotych
 4. Nieopuszczenie śluzy rowerowej, gdy możliwe jest kontynuowanie jazdy – 50 złotych
 5. Jazda rowerem obok innego uczestnika ruchu utrudniająca poruszanie się innym uczestnikom ruchu – 200 złotych
 6. Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 złotych
 7. Czepianie się innych pojazdów podczas jazdy – 100 złotych
 8. Przejazd rowerem na czerwonym świetle – 100 złotych
 9. Wyjeżdżanie na przejeździe dla rowerzystów bezpośrednio pod jadący pojazd – 150 złotych
 10. Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego – 200 złotych
 11. Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni – 350 złotych
 12. Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni pasa ruchu – 150 złotych
 13. Niezatrzymanie się przed znakiem STOP – 100 złotych
 14. Utrudnianie lub tamowanie ruchu – 100-300 złotych
 15. Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie – 100-300 złotych

Jak widać na podstawie powyższego zestawienia mandaty dla rowerzystów mogą być wystawione przez policjanta za wiele wykroczeń. Trzeba o tym pamiętać, jak również o tym, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu i wiąże się z tym odpowiedzialność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.