Mazda 5

Kiedy wydawało się, że na temat minivanów powiedziano już wszystko, japońscy mistrzowie oczarowali Paryż sztuką karakuri, czyli pokazem magicznego pudełka.

Czym można zaskoczyć kraj, w którym powstały Renault Espace, Scenic i Xsara Picasso? A jednak Japończycy - jak cyrkowy mag - zadziwili Francuzów. Tym razem zamiast tradycyjnego domku, z którego wyskakują i chowają się w nim lalki, na warsztat wzięli auto.

W Maździe 5 też jest ukryta magia (odsuwane drzwi), aura tajemniczego wnętrza i wyrafinowana estetyka. Wymiary: 450,5/175,5/161,5 cm, rozstaw osi 275 cm. Urody i nowoczesności nadwoziu dodaje druga, odsuwana para drzwi.

Minivana Mazdy zaprojektowano w niecodzienny sposób - najpierw stworzono wnętrze, które następnie otulono karoserią. Dzięki temu zapewniono podróżnym nie tylko komfort podróży, ale także dobrą wzajemną komunikację. "Piątka" pomieści siedem osób - dodatkowy fotel można zamontować w bagażniku. Dorosła publiczność z uciechą manipulowała elementami wnętrza - składając je, rozkładając, obracając, przesuwając. Sam też poczułem się jak dziecko. Podniosłem siedzisko fotela w środkowym rzędzie i znalazłem pod nim przepastny schowek, w którym na stelażu była rozpięta siatka na drobne przedmioty, by się nie turlały. Wyjęty i odchylony na bok stelaż zamieniał się w stoliczek lub podłokietnik. Kiedy to samo zrobiłem z drugim fotelem, wyrosło zupełnie zgrabne biureczko z blatem na laptop.

Mazda 5 powstała na tej samej platformie co Mazda 3, Volvo S40 i nowy Focus. Z kolumnami MacPhersona z przodu i wielowahaczowym zawieszeniem z tyłu oraz elektrycznym wspomaganiem układu kierowniczego powinna więc dobrze jeździć. Otrzyma dwa silniki benzynowe 1.8 115 KM i 2.0 145 KM plus przekładnię manualną 5-biegową oraz nowoczesnego turbodiesla 2.0 (110 KM lub 143 KM) współpracującego z nową 6-biegową skrzynią ręczną. Na niektórych rynkach w parze z benzyniakami będzie też 4-biegowy automat, a ponadto wersja 5-miejscowa. W wyposażeniu przewidziano 7-calowy wyświetlacz LCD i odtwarzacz płyt DVD, twardy dysk HDD jako płytotekę audio i konsolę do gier w trzecim rzędzie siedzeń. Pasażerów mają chronić boczne poduszki powietrzne i kurtyny. Kierowcę wspomogą układ ABS z EBD oraz DSC. Jeszcze za wcześnie na spekulacje o cenie. Jednego jednak jestem już pewien: jeśli ktoś kiedyś wynajdzie minivana z napędem... perpetuum mobile, będzie to Japończyk. Nie na darmo jeden z mistrzów karakuri - założyciel Toshiba Corporation Tanaka Hisashige - zbudował... zegar mechaniczny, który ma chodzić tysiąc lat.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.