Ogłoszenia o "cofaniu liczników" zaczynają znikać. Firmy uciekają przed wejściem w życie nowych przepisów

Od 25 maja fałszowanie przebiegu samochodu będzie przestępstwem. 13 maja Związek Dealerów Samochodów opublikował list otwarty, w którym wezwał osoby zajmujące się tzw. cofaniem liczników o zaprzestanie działalności. Zaczęła się ucieczka.

To były mocne słowa:

Na Waszym miejscu bym się nie cieszył. Uczciwi sprzedawcy aut używanych dostali do ręki niezłą ustawę i z pewnością nie zawahają się jej użyć. Szykujcie się na donosy i prowokacje. Szykujcie się na policję i prokuratorów. Pierwsze ofiary są już upatrzone.

Artykuł opisujący sprawę listu znajduje się w poniższym linku:

Wygląda na to, że są pierwsze efekty zapowiedzi wprowadzenia zmian prawa. W najnowszej informacji przesłanej do nas przez ZDS czytamy:

Z przestrzeni internetowej codziennie znika kilka czy nawet kilkanaście ogłoszeń o zmianie wskazań liczników. Z dotychczasowej działalności wycofują się także firmy sprzedające urządzenia do korekty liczników. Klienci jednej z takich firm w ostatnich dniach otrzymali specjalny mail informujący o zakończeniu działalności w tym obszarze.

Fałszowanie przebiegu samochodów to patologia polskiego rynku samochodów używanych. Klienci są oszukiwani na masową skalę. Doprowadziło to do tego, że zakup auta z tzw. drugiej ręki to w naszym kraju loteria.

Zobacz wideo


Czas z tym skończyć, a osoby trudniące się procederem fałszowania przebiegów od 25 maja będą zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zaczęła się ucieczka

Jak informuje ZDS, klienci jednej z takich firm dostali wiadomości mailowe o następujących treściach:

"W odpowiedzi na zmiany obowiązujących regulacji prawnych w Polsce, firma (X) postanowiła wycofać z oferty następujące produkty: (tu następuje lista urządzeń elektronicznych służących do cofania liczników)."

oraz

"Z dniem 24 maja 2019 roku, wszystkie otrzymywane zgłoszenia pomocy technicznej związane ze zmianą przebiegu jak również ingerencją w przebieg będą automatycznie usuwane."

Coś się zmienia. Nowe przepisy wchodzą w życie za 5 dni. Trzymamy kciuki, by był to duży krok na drodze do ucywilizowania rynku samochodów używanych w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (62)
Cofanie liczników znika z rynku 25 maja nowe przepisy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • eti.gda

  Oceniono 83 razy 75

  Do szemranego warsztatu przyjeżdża klient z wypasionym autem. Właściciel pyta:
  - No to o ile cofamy liczniczek, szanowny panie?
  - Nie cofamy, tylko zwiększamy przebieg!
  - O przepraszam, nie poznałem pana, panie pośle!

 • Gość: frty

  Oceniono 34 razy 32

  Niech w końcu wszystkie znikną z rynku. Bardzo dobrze, oszuści i złodzieje

 • Gość: Marcin

  Oceniono 26 razy 22

  Czy można na ochotnika zgłaszać się do kontrolowanych prowokacji na cwaniaków cofających liczniki??

 • Gość: Bruder

  Oceniono 18 razy 18

  Spoko. Ja u siebie tak cofnąłem że dopiera za pół roku będzie na liczniku jakiś przebieg.

 • gj61

  Oceniono 19 razy 17

  Wszystko zejdzie do podziemia. Będzie dostęp tylko przez zaufanego "człowieka", a łosie nadal będą się cieszyć "okazją" kupna golfaIV z 1998 roku z przebiegiem 90 tysięcy. I będzie to usankcjonowane prawem. A wystarczyłoby tylko wymagać przy sprzedaży importowanego rzęcha potwierdzenia (wydruku) historii z niemieckiej bazy danych. Trudne? Nie!! Tylko kosztuje.

 • Gość: Hamlet

  Oceniono 12 razy 12

  Ok. Zgadzam się z tym aby karać oszustów. Jednak dlaczego tylko tych co cofają liczniki? A co z tymi co majstrowali przy oprogramowaniu samochodów tak aby mogły przejść badania techniczne? Mam oczywiście na myśli koncerny samochodowe.

 • pi.mi

  Oceniono 14 razy 12

  Jak to...?
  To nie kupię już pasatka lat 11 z przebiegiem 116 tyś km...?
  Jak żyć? ;-)

 • pataran

  Oceniono 10 razy 8

  Ale przeprasza, że co, wcześniej to nie było przestępstwem? Przecież to oszustwo mające na celu uzyskanie korzyści materialnej.

 • pilotpirx2

  Oceniono 13 razy 7

  A GW w najlepsze reklamują się firmy usuwające DPF-y i add blue w ...ciężarówkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX