Od 25 maja cofanie liczników będzie przestępstwem. Związek dealerów publikuje mocny list otwarty

- Wiemy, że liczycie, że nic się nie stanie. Że jak zwykle prawo sobie, a rzeczywistość sobie. Lecz w tym przypadku tak nie będzie. Nie odpuścimy - pisze Związek Dealerów Samochodów w liście do firm cofających liczniki. - Zwijajcie szyldy - dodaje na koniec.

Od 25 maja za cofanie liczników w samochodach będzie groziło więzienie. Dziś ta praktyka jest codziennością, choć oficjalnie sprzedając używany samochód nie można oszukiwać kupującego. Jak bardzo nieskuteczne były dotychczasowe przepisy pokazaliśmy w poniższym materiale.

Związek Dealerów Samochodów, Stowarzyszenie Komisów i Forum Rynku Samochodów Używanych będą pilnować, by postanowienia ustawy były stosowane i egzekwowane. Liczne kontrole i prowokacje zapowiada list otwarty, który ww. organizacje wystosowały do właścicieli i pracowników firm, które zmieniają przebieg liczników samochodowych. Publikujemy go w całości, bez korekty:

Nie wiem, czy już wiecie, że w piątek 10 maja w Dzienniku Ustaw ukazał się tekst tzw. ustawy o „penalizacji kręcenia liczników”. To oznacza, że 25 maja o północy ustawa wchodzi w życie. Jakie będą konsekwencje dla Was? Koniec biznesu. Przynajmniej legalnego.

Od 25 maja każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem zagrożonym karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. I nieważne, czy ktoś kręci licznik w celu oszustwa, czy dla zabawy, czy kręci do przodu czy do tyłu. Teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem. Tak dla Was, jak i osób, które zlecają wam kręcenie. I już nic nie pomogą takie teksty na Waszych stronach internetowych, jak ten:

,,Pamiętaj, dokonując zmiany wskazań licznika lub innych modułów elektronicznych, należy poinformować o tym przyszłego nabywcę samochodu. Zmiana przebiegu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub zatajenia prawdziwego przebiegu jest w Polsce zabroniona i karana”.

Zobacz wideo

Albo:

,,Zlecając przeprogramowanie przebiegu należy pamiętać, że wszelkie zmiany wskazań liczników wykonywane są wyłącznie na zlecenie i odpowiedzialność właściciela pojazdu. Właściciel pojazdu zobowiązany jest do poinformowanie ewentualnego nabywcy pojazdu (firmy ubezpieczeniowe itp.)o dokonanej korekcie przebiegu w liczniku. Zmiana przebiegu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, lub zatajenia prawdziwego przebiegu jest w Polsce zabroniona pod groźbą kary”.

Powtórzymy. To już nie będzie miało żadnego znaczenia. Przekręcicie licznik – popełnicie przestępstwo.

Wiem, że będziecie się z nas śmiać. Że jak nie wy, to zrobi to Turek w Niemczech, że jak nielegalnie, to zrobicie to w szarej strefie, że Polacy są głupi i chcą być oszukiwani.

Na Waszym miejscu bym się nie cieszył. Uczciwi sprzedawcy aut używanych dostali do ręki niezłą ustawę, i z pewnością nie zawahają się jej użyć. Szykujcie się na donosy i prowokacje. Szykujcie się na policję i prokuratorów. Pierwsze ofiary są już upatrzone.

Wiemy, że liczycie, że nic się nie stanie. Że jak zwykle, prawo sobie a rzeczywistość sobie. Lecz w tym przypadku tak nie będzie. Walczyliśmy o tę ustawę 10 lat. Nie odpuścimy. Zostało wam jeszcze niecałe dwa tygodnie. Zwijajcie szyldy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.