Od 25 maja cofanie liczników będzie przestępstwem. Związek dealerów publikuje mocny list otwarty

- Wiemy, że liczycie, że nic się nie stanie. Że jak zwykle prawo sobie, a rzeczywistość sobie. Lecz w tym przypadku tak nie będzie. Nie odpuścimy - pisze Związek Dealerów Samochodów w liście do firm cofających liczniki. - Zwijajcie szyldy - dodaje na koniec.

Od 25 maja za cofanie liczników w samochodach będzie groziło więzienie. Dziś ta praktyka jest codziennością, choć oficjalnie sprzedając używany samochód nie można oszukiwać kupującego. Jak bardzo nieskuteczne były dotychczasowe przepisy pokazaliśmy w poniższym materiale.

Związek Dealerów Samochodów, Stowarzyszenie Komisów i Forum Rynku Samochodów Używanych będą pilnować, by postanowienia ustawy były stosowane i egzekwowane. Liczne kontrole i prowokacje zapowiada list otwarty, który ww. organizacje wystosowały do właścicieli i pracowników firm, które zmieniają przebieg liczników samochodowych. Publikujemy go w całości, bez korekty:

Nie wiem, czy już wiecie, że w piątek 10 maja w Dzienniku Ustaw ukazał się tekst tzw. ustawy o „penalizacji kręcenia liczników”. To oznacza, że 25 maja o północy ustawa wchodzi w życie. Jakie będą konsekwencje dla Was? Koniec biznesu. Przynajmniej legalnego.

Od 25 maja każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem zagrożonym karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. I nieważne, czy ktoś kręci licznik w celu oszustwa, czy dla zabawy, czy kręci do przodu czy do tyłu. Teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem. Tak dla Was, jak i osób, które zlecają wam kręcenie. I już nic nie pomogą takie teksty na Waszych stronach internetowych, jak ten:

,,Pamiętaj, dokonując zmiany wskazań licznika lub innych modułów elektronicznych, należy poinformować o tym przyszłego nabywcę samochodu. Zmiana przebiegu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub zatajenia prawdziwego przebiegu jest w Polsce zabroniona i karana”.

Zobacz wideo

Albo:

,,Zlecając przeprogramowanie przebiegu należy pamiętać, że wszelkie zmiany wskazań liczników wykonywane są wyłącznie na zlecenie i odpowiedzialność właściciela pojazdu. Właściciel pojazdu zobowiązany jest do poinformowanie ewentualnego nabywcy pojazdu (firmy ubezpieczeniowe itp.)o dokonanej korekcie przebiegu w liczniku. Zmiana przebiegu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, lub zatajenia prawdziwego przebiegu jest w Polsce zabroniona pod groźbą kary”.

Powtórzymy. To już nie będzie miało żadnego znaczenia. Przekręcicie licznik – popełnicie przestępstwo.

Wiem, że będziecie się z nas śmiać. Że jak nie wy, to zrobi to Turek w Niemczech, że jak nielegalnie, to zrobicie to w szarej strefie, że Polacy są głupi i chcą być oszukiwani.

Na Waszym miejscu bym się nie cieszył. Uczciwi sprzedawcy aut używanych dostali do ręki niezłą ustawę, i z pewnością nie zawahają się jej użyć. Szykujcie się na donosy i prowokacje. Szykujcie się na policję i prokuratorów. Pierwsze ofiary są już upatrzone.

Wiemy, że liczycie, że nic się nie stanie. Że jak zwykle, prawo sobie a rzeczywistość sobie. Lecz w tym przypadku tak nie będzie. Walczyliśmy o tę ustawę 10 lat. Nie odpuścimy. Zostało wam jeszcze niecałe dwa tygodnie. Zwijajcie szyldy.

Więcej o:
Komentarze (106)
Od 25 maja cofanie liczników będzie przestępstwem. Związek dealerów publikuje mocny list otwarty
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • i.l

  Oceniono 79 razy 77

  teraz się okaże, że Niemiec tylko jeździł w niedzielę do kościoła, ale w Lizbonie.

 • gebe14

  Oceniono 71 razy 63

  uważam że jest to jedyna ustawa pis która jest ok. popieram!! dość patologi i oszukiwania ludzi. złom to złom i tyle

 • Gość: POLAK

  Oceniono 56 razy 54

  co biznesik sie pomniejszy bo stare auta beda starsze TAK TRZYMAC

 • Gość: leonia

  Oceniono 44 razy 38

  Złodziei trzeba gonić. Obojętnie czy są w sutannach czy kręcą liczniki. Pis też trzeba pogonić. Koniec bandytyzmu.

 • Gość: iwk

  Oceniono 53 razy 31

  Związek dilerów niech się lepiej weźmie za drobnych cwaniaczków ze swoich przysalonowych komisów, bo tam też kryształowo nie jest.

 • info0

  Oceniono 32 razy 28

  W Polsce nie mamy tej samej mentalności co w Niemczech itd. Chodzi o to, żeby wiedząc, że ktoś popełnia przestępstwo zgłosić to do odpowiednich służb.
  W Niemczech cofanie licznika się NIE opłaca NIKOMU, komu zależy na biznesie. Uwierzcie, kary jakie są w Niemczech przewidziane za kręcenie liczników są absurdalne i nie do zapłacenia dla większości ludzi co równa się zamknięciem zakładu, zwolnieniem ludzi, zarekwirowaniem wszystkiego na warsztacie, czyli krótko: koniec biznesu i odsiadka.

 • xsawer

  Oceniono 30 razy 28

  Mój wiekowy samochód wiekszość swego żywota spędający na parkindu ma przebieg prawie 250000 km, jego rówieśnik(cy) z Niemiec, na znanym portalu aukcyjnym maja przebieg w przedziale 170-195 tysięcy km.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX