Obwodnica Częstochowy A1 - GDDKiA zapowiada, że przed końcem roku ciąg główny zostanie udostępniony kierowcom

Jeszcze przed końcem roku chcielibyśmy udostępnić ciąg główny kierowcom - zapowiada GDDKiA w oficjalnym komunikacie i uspokaja kierowców. Nowy wykonawca obwodnicy Częstochowy w ciągu A1 jest właśnie wyłaniany.

Obwodnica Częstochowy - zerwanie umowy

Tuż przed końcem kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, który był wykonawcą 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy. GDDKiA zwraca uwagę na brak realizacji prac, mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez GDDKiA i znaczne opóźnieniem względem harmonogramu.

GDDKiA wyłania nowego wykonawcę obwodnicy Częstochowy

Naszym celem jest jak najszybsze wznowienie robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. W związku z tym rozpoczęliśmy procedurę wyboru wykonawcy w trybie negocjacji bez ogłoszenia, co umożliwia art. 62 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 - Prawo zamówień publicznych.
Nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, ale w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe. Szybkie rozpoczęcie powyższej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystaliśmy okres przerwy zimowej. Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kiedy obwodnica Częstochowy będzie gotowa?

Ciąg główny trasy ma zostać oddany jeszcze w tym roku.

A to umożliwi ominięcie Częstochowy i włączenie się do dalszego odcinka A1 w kierunku skzyżowania z A4. Pozwoli to kierowcom jadącym na południe Polski lub dalej do Czech znacząco skrócić czas podróży. Co więcej, do końca sierpnia drogowcy oddadzą do użytku 37 km na odcinku Częstochowa Południe - Pyrzowice.

Źródło: GDDKiA

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.