Obwodnica Częstochowy A1 - GDDKiA zapowiada, że przed końcem roku ciąg główny zostanie udostępniony kierowcom

Jeszcze przed końcem roku chcielibyśmy udostępnić ciąg główny kierowcom - zapowiada GDDKiA w oficjalnym komunikacie i uspokaja kierowców. Nowy wykonawca obwodnicy Częstochowy w ciągu A1 jest właśnie wyłaniany.

Obwodnica Częstochowy - zerwanie umowy

Tuż przed końcem kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, który był wykonawcą 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy. GDDKiA zwraca uwagę na brak realizacji prac, mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez GDDKiA i znaczne opóźnieniem względem harmonogramu.

GDDKiA wyłania nowego wykonawcę obwodnicy Częstochowy

Naszym celem jest jak najszybsze wznowienie robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. W związku z tym rozpoczęliśmy procedurę wyboru wykonawcy w trybie negocjacji bez ogłoszenia, co umożliwia art. 62 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 - Prawo zamówień publicznych.
Nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, ale w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe. Szybkie rozpoczęcie powyższej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystaliśmy okres przerwy zimowej. Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kiedy obwodnica Częstochowy będzie gotowa?

Ciąg główny trasy ma zostać oddany jeszcze w tym roku.

A to umożliwi ominięcie Częstochowy i włączenie się do dalszego odcinka A1 w kierunku skzyżowania z A4. Pozwoli to kierowcom jadącym na południe Polski lub dalej do Czech znacząco skrócić czas podróży. Co więcej, do końca sierpnia drogowcy oddadzą do użytku 37 km na odcinku Częstochowa Południe - Pyrzowice.

Źródło: GDDKiA

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (36)
Obwodnica Częstochowy A1 - GDDKiA zapowiada, że przed końcem roku ciąg główny zostanie udostępniony kierowcom
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ligand17

  Oceniono 22 razy 20

  Uwierzę, jak zobaczę. Ale życzę powodzenia.

 • susceptant

  Oceniono 11 razy 11

  Jeśłi pada sformułowanie GDDKiA zapowiada, to znaczy, ze albo tak będzie albo nie. W tym konkretnym przypadku będzie ciężko o zrealizowanie tej zapowiedzi. Nie wiadomo ile zażądają oferenci i czy zamawiający będzie skłonny wydać takie pieniądze. A przypominam, ze w ostatnich miesiącach wiele już przetargów zostało unieważnionych z powodu zbyt wysokich ofert. Po drugie tam jest jeszcze bardzo duży zakres prac do zrobienia - zaawansowanie sięga ledwo 60% i będzie trudno zapewnić przejezdność w ciągu 4-5 miesięcy od wejścia na plac budowy. Jeśli już się uda to raczej na zasadach jednej jezdni z wyłączeniem węzłów.

 • Gość: sly

  Oceniono 9 razy 7

  Trudno uwierzyć w te zapowiedzi bo tu mieszkam i roboty jest jeszcze mnóstwo. Poza tym nie wszyscy zdają sobie sprawę, że A1 po ominięciu Cz-wy nie biegnie po śladzie DK1 tylko równolegle do niej w stronę do Gliwic a nie Katowic, więc części kierowców np jadących z Gdańska do Sosnowca, BB czy Krakowa może się bardziej opłacać przejazd przez Częstochowski odcinek DK1. Zapowiadany remont tego odcinka jeśli rozpocznie się przed oddaniem A1 oznacza paraliż nie tylko miasta ale i dojazdu na południe Polski, bo zburzona ma być ta słynna estakada na częstochowskim Rakowie, mają powstać 2 inne. Zapowiada się katastrofa która będzie trwać przez najbliższe 5 lat albo i dłużej jak znam życie.

 • i.l

  Oceniono 10 razy 6

  i jak w Częstochowie teraz zasną bez miłego szumu gierkówki? Może nagrać póki można
  kilka płyt pn. O poranku-suita, Rapsodia-w szczycie, albo Zasypiamy po weekendzie-kołysanka. Pójdą jak ciepłe bułeczki. Oni tego słuchali od 1976 roku.

 • nietyp

  Oceniono 10 razy 4

  Czarni nie będą zadowoleni... Wraz z ruchem ominą ich datki na tacę... Sporo datków! Ale Morawiecki im to zrekompensuje... Potrójnie.

 • panako

  Oceniono 5 razy 1

  fotka 2
  nie bedzie pasa "rozbiegowego" czy jak to sie nazywa? Tam jest zaraz wiadukt przy tym slimaku.
  postawicie znak "STOP" na wjezdzie na autostrade?

 • Gość: zawodowiec

  0

  w kazdym kraju europejskim istnieje taka firma jak zus tylko skladki sa mniejsze,ponizej pisze gosc zeby w polsce slikwidowac zus ,tylko jak by nie bylo zusu to warstwa ludzi pracujacych najnizej po przejsciu na emeryture bedzie umierala na stojaco!!!!

 • udet11

  0

  Chyba ze znowu wygra Salini. Byly już takie przypadki.

 • twzelnik

  0

  Oby się ziściło!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX