Wracasz do domu z długiego weekendu? Legalny doping dla kierowców. Co pić w trasie: kawę, herbatę czy energetyka?

Kawa, herbata i napoje energetyczne łączy jedno - dają efekt pobudzenia. Ale każdy w inny sposób. Co pić, by kop energetyczny był jak największy? Który napój wybrać, by efekt pobudzenia utrzymał się jak najdłużej? Odpowiadamy.

Żaden napój nie zastąpi snu. Jeśli czujesz zmęczenie w trasie, zrób przerwę. Jeżeli jesteś senny, nie rezygnuj z drzemki. Napoje z pobudzającymi substancjami nie są alternatywą dla snu. Pomagają jedynie odłożyć w czasie pierwsze symptomy zmęczenia. Zaspani kierowcy potrzebują więcej czasu na reakcję, zaczynają mieć problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji - sprawiają takie samo zagrożenie jak kierowcy nietrzeźwi.

W idealnym świecie każdy kierowca udający się w długą podróż co 2-3 godziny robi kilkunastominutową przerwę na gimnastykę i zdrowe przekąski, ale w praktyce w trasie nie zawsze udaje się zachować prawidłowy tryb odżywiania i odpoczynku. Czym najlepiej zwalczać pierwsze symptomy zmęczenia? Kawą, herbatą, napojem energetycznym czy może słodkimi napojami gazowanymi?

Zobacz wideo

Kawa w trasie

Warto pamiętać, by w trasie zawsze mieć ze sobą dużą butelkę wody. Inne napoje mogą służyć jako energetyczny kopniak, ale nie powinno się nimi gasić pragnienia. Jeśli zdecydowałeś się na kawę, musisz wiedzieć, że:

 • Mocna kawa zawiera znacznie więcej kofeiny niż napój energetyczny. Słodzona pobudza bardziej. 
 • W 100 ml espresso znajduje się około 150 mg kofeiny.
 • Efekt pobudzenia po kawie utrzymuje się relatywnie krótko. Po energetycznym kopie pojawia się energetyczny dołek, dlatego kawę najlepiej pić wtedy, gdy do celu podróży jest już niedaleko.

Energetyk w trasie

Napoje energetyczne powodują zwiększenie poziomu hormonu stresu - ich częste picie ma negatywny wpływ na pracę serca i innych organów. Mimo negatywnego wpływu na zdrowie sprawdzają się jako naturalny doping dla kierowców. Mają mniej kofeiny niż kawa (25-30 mg na 100 ml), ale w ich składzie znajduje się ogromna ilość cukru (nawet 30 g na 100 ml). 

 • Napoje energetyczne nie pobudzają tak intensywnie jak kawa, ale ich działanie odczuwane jest przez dłuższy czas.
 • Energetyki (szczególnie te, w których cukier zastąpiony jest słodzikiem) mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego.
 • Pite w nadmiernych ilościach napoje energetyczne negatywnie wpływają na zdrowie.

Herbata w trasie

PolskaBiegaPolskaBiega Tomasz Repeta

Najlepszym naturalnym dopingiem w trasie jest herbata. Ale nie zwykła, czarna, tylko zielona. W jej liściach znajdują się spore pokłady teiny, czyli tzw. herbacianej kofeiny (około 30 mg w filiżance). Co prawda zielona herbata nie zapewnia tak intensywnego pobudzenia jak kawa czy napoje energetyczne, ale efekty utrzymują się najdłużej. Zielona herbata ma też inne zalety:

 • Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy.
 • Napar z liści zielonej herbaty pobudza delikatnie, ale efekt utrzymuje się przez długi czas. Po herbacie nie ma efektu "zjazdu energetycznego".
 • Efekt pobudzenia łatwo zwiększyć dodając do herbaty cukier.

Warto pamiętać, że efekt pobudzenia da zielona herbata parzona przez dwie-trzy minuty. Dłuższe parzenie sprawi, że herbata będzie miała relaksujące działanie. Ważne jest też to, by zielonej herbaty nie zalewać wrzącą wodą - jej temperatura nie powinna przekroczyć 80-70 stopni Celsjusza. 

Który napój najczęściej pijesz w trasie?
Więcej o:
Komentarze (31)
Kawa czy energetyk? Co bardziej pobudza? Najlepsze napoje dla kierowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pedro.666

  Oceniono 19 razy 13

  Mnie w trasie pobudza tylko Radio Maryja. Nic tak nie podnosi ciśnienia. Polecam kierowcom!

 • Gość: Joanna

  Oceniono 12 razy 4

  Energetyki nie są zbyt zdrowe dla naszego organizmu jak coś to tylko kawa na pobudzenie. Do tego ja jeszcze mam ze sobą butelkę cisowianki w samochodzie jeśli po drodze nie byłoby stacji.

 • Gość: Guest

  Oceniono 4 razy 2

  Zamiast pić jakieś świństwo można po prostu kupić tabletki z czystą kofeiną. Łyka się, popija wodą i przez wiele godzin można wtedy jechać bez znużenia. Lepszy efekt nawet wywołuje zażywanie mniejszych ilości, np. 50mg za to nieco częściej, w sumie w ciągu doby łykniemy wtedy mniej tabletek. Jeżeli łykamy 50mg co dwie godziny, to 150mg kofeiny starczy na 6 godzin jazdy, znacznie więcej niż jednorazowo przyswojone 150mg z espresso.

 • Kris Budyń-Mróz

  Oceniono 3 razy 1

  Nic mnie tak nie rozbudza, jak moja żona kiedy siądzie za kierownicę.

 • doridan67

  0

  Ja pije rano kawę sypaną, piję tez sporo wody i soki dr witt. Po południu drugą kawę i jestem pobudzona :)

 • Gość: henry

  0

  Nie lubie takich specyfików, kofeina ogólnie źle na mnie działa. Na co dzień piję DrWitt na witalność, z żeń-szeniem, mam po tym więcej energii :)

 • pablitoo

  0

  W trasie najlepsze jest espresso, zwykle kupuję na stacjach benzynowych. W domu przygotowuję sam według przepisu: delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/przepisy-kawowe/klasyczne-kawy/jak-zrobic-perfekcyjne-espresso-w-domu. Energetyków unikam. Zbyt dużo chemii.

 • Gość: endriu

  0

  Kawa w kubku termicznym zaparzona w domu, cisowianka i moge jechać w długą trasę. Regularne postoje, żeby się rozciągnąć też sie przydają

 • marysia_ka1

  0

  Mnie najbardziej pobudza puszeczka Tigera, jak już oczy mi się kleją za kółkiem. Pomaga:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX